Strona główna
Terrarystyka
Tutaj jesteś
Terrarystyka terrarium dla kameleona

Sprawdzone terrarium dla kameleona

Data publikacji 4 stycznia 2023

Każde terrarium dla kameleona powinno maksymalnie wiernie oddawać naturalne warunki, w jakich żyje to zwierzę. Bardzo istotny jest jego kształt, a także wielkość. Nie można też zapomnieć o dobraniu odpowiedniego wyposażenia. Wszystkie te aspekty zależą w sporej mierze od konkretnego gatunku kameleona. Jeszcze ważniejsze są warunki klimatyczne, które są zupełnie odmienne w przypadku różnych gatunków. W tym artykule odpowiemy czy kameleon jemeński terrarium może mieć podobne do terrarium kameleona lamparciego i jakich warunków wymagają oba te gatunki. Poruszymy także inne tematy, istotne przy urządzaniu terrarium dla tych zwierząt.

Sprawdź również: Co jest potrzebne do terrarium dla węża?

  • Jak wybrać odpowiednie terrarium?
  • Jakie terrarium jest odpowiednie dla kameleona jemeńskiego?
  • Jakie terrarium jest odpowiednie dla kameleona lamparciaego?
  • Jak można urozmaicić środowisko kameleona
  • Czy wodospad dla kameleona to dobry pomysł?

Sprawdzone terrarium

Trzeba pamiętać o tym, że terrarium dla kameleona jest stałym warunkiem hodowli tego zwierzęcia. Okazuje się, że zapewnienie warunków zbliżonych do naturalnych to kwestia nie tylko dobrostanu zwierzęcia, ale też jego zdrowia i życia. Dlatego każda osoba chcąca mieć kameleona musi zadbać o stworzenie odpowiedniego terrarium. Istnieją na to sprawdzone sposoby. Dzięki nim kameleon poczuje się jak w swoim środowisku naturalnym.

Bardzo popularny jest kameleon jemeński. Pochodzi on z Półwyspu Arabskiego. Na co dzień zamieszkuje gorące, wyżynne, suche i niezbyt przyjazne tereny Arabii Saudyjskiej oraz Jemenu. Mowa tutaj o jednym z największych kameleonów na całym globie. Dorosłe osobniki mogą mierzyć nawet 60 centymetrów długości. Warto wiedzieć, kameleon jemeński, terrarium musi mieć sporych rozmiarów. Jego wymiary muszą wynosić co najmniej 60x60x100 centymetrów. Najlepiej jednak postawić na długość wynoszącą około 100 centymetrów, a wysokość do nawet 150 centymetrów.

Kameleon jemeński terrarium

Bardzo istotne jest to, że kameleon jemeński, terrarium nie może mieć zupełnie oszklonego. Wynika to z potrzeby dobrej cyrkulacji powietrza. Przynajmniej dwie przeciwległe ściany powinny być zrobione nie z tradycyjnego szkła, lecz z wytrzymałej, metalowej siatki. Nie trzeba martwić się o wilgotność, ponieważ w terrarium dla kameleona jemeńskie nie musi być ona duża. Podłoże do terrarium przeznaczonego dla kameleona jemeńskiego trzeba zrobić z drewienka bukowego, chipsów kokosowych, a także z torfu kokosowego. Najlepiej zastosować naturalny piasek.

Terrarium dla kameleona lamparciego

Okazuje się, że bardzo dużo zasad związanych z budową terrarium dla kameleona lamparciego jest zbliżonych do osobnika jemeńskiego. Zbliżone są wymiary, a ponadto wyposażenie. Trzeba skompletować drzewko do wspinania, zieleń, wodospad bądź inną konstrukcję zapewniającą ruch wody. Należy pamiętać o tym, że kameleon lamparci preferuje bardzo wysoki temperatury, czyli 26-31 stopni Celsjusza, a ponadto około 40 stopni pod lampą grzewczą. Jednak tolerancja tego kameleona dla innych temperatur jest spora. Z tego powodu mieszkając w domu z ogrodem, można spróbować w miesiącach letnich urządzić terrarium dla kameleona lamparciego na dworze. Wybieg należy ogrodzić solidną siatką. Terrarium dla kameleona powinno być też zrobione ze sprawdzonych materiałów. Celem jest to, żeby nie zostało szybko zniszczone. Kameleon musi też poczuć się w nim jak w swoim środowisku naturalnym.

Czy wodospad dla kameleona to dobry pomysł?

Wodospad dla kameleona to doskonały dodatek w terrarium, który nie tylko estetycznie urozmaici środowisko, ale również zapewni odpowiednią wilgotność. Kameleony są zwierzętami pochodzącymi z wilgotnych lasów, gdzie regularnie mają dostęp do bieżących strumieni wody. Wodospad w terrarium odwzorowuje naturalne środowisko kameleona.

Wodospad dla kameleona nie tylko spełnia praktyczną funkcję dostarczania wody, ale także tworzy interesujący element dekoracyjny, który wzbogaca środowisko życia kameleona. Zachęca do naturalnych zachowań, takich jak polowanie na krople wody czy eksploracja otoczenia, co wpływa pozytywnie na jego samopoczucie i zachowanie.

Aby go urządzić, można wykorzystać mały, specjalnie zaprojektowany wodospad dostępny w sklepach zoologicznych. Wodospad powinien być umieszczony w jednym z rogów terrarium, zapewniając kameleonom łatwy dostęp do wody.

Zobacz także: Nietypowe najpopularniejsze zwierzęta domowe w różnych regionach świata

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?