belgi.pl

Blog tematyczny o zoologii naszych domowych pupilów. Przedstawiamy tajniki opieki nad psami i kotami. Oprócz tego wtajemniczymy Was w tajniki terrarystyki oraz akwarystyki.

Terrarystyka

Sprawdzone terrarium dla kameleona

Sprawdzone terrarium dla kameleona

Każde terrarium dla kameleona powinno maksymalnie wiernie oddawać naturalne warunki, w jakich żyje to zwierzę. Bardzo istotny jest jego kształt, a także wielkość. Nie można też zapomnieć o dobraniu odpowiedniego wyposażenia. Wszystkie te aspekty zależą w sporej mierze od konkretnego gatunku kameleona. Jeszcze ważniejsze są warunki klimatyczne, które są zupełnie odmienne w przypadku różnych podgatunków.

Sprawdzone terrarium

Warto przyjrzeć się dwóm najpopularniejszym kameleonom. Mowa tutaj o odmianie jemeńskiej oraz lamparciej. Trzeba pamiętać o tym, że terrarium dla kameleona jest stałym warunkiem hodowli tego zwierzęcia. Okazuje się, że zapewnienie warunków zbliżonych do naturalnych to kwestia nie tylko dobrostanu zwierzęcia, ale też jego zdrowia i życia. Dlatego każda osoba chcąca mieć kameleona musi zadbać o stworzenie odpowiedniego terrarium. Istnieją na to sprawdzone sposoby. Dzięki nim kameleon poczuje się jak w swoim środowisku naturalnym. Bardzo popularny jest kameleon jemeński. Pochodzi on z Półwyspu Arabskiego. Na co dzień zamieszkuje gorące, wyżynne, suche i niezbyt przyjazne tereny Arabii Saudyjskiej oraz Jemenu. Mowa tutaj o jednym z największych kameleonów na całym globie. Dorosłe osobniki mogą mierzyć nawet 60 centymetrów długości. Warto wiedzieć, że terrarium dla kameleona jemeńskiego nie może być w przypadku tego gatunku małe. Jego wymiary muszą wynosić co najmniej 60x60x100 centymetrów. Najlepiej jednak postawić na długość wynoszącą około 100 centymetrów, a wysokość do nawet 150 centymetrów.

Kameleon jemeński

Bardzo istotne jest to, że terrarium dla kameleona jemeńskiego ma zapewniać sporą cyrkulację powietrza. Dlatego co najmniej dwie przeciwległe ściany powinny być zrobione nie z tradycyjnego szkła, lecz z wytrzymałej, metalowej siatki. Nie trzeba też martwić się o wilgotność, ponieważ w terrarium dla kameleona jemeńskie nie musi być ona duża. Podłoże do terrarium przeznaczonego dla kameleona jemeńskiego trzeba zrobić z drewienka bukowego, chipsów kokosowych, a także z torfu kokosowego. Najlepiej zastosować naturalny piasek.

Terrarium dla kameleona lamparciego

Okazuje się, że bardzo dużo zasad związanych z budową terrarium dla kameleona lamparciego jest zbliżonych do osobnika jemeńskiego. Zbliżone są wymiary, a ponadto wyposażenie. Trzeba skompletować drzewko do wspinania, zieleń, wodospad bądź inną konstrukcję zapewniającą ruch wody. Należy pamiętać o tym, że kameleon lamparci preferuje bardzo wysoki temperatury, czyli 26-31 stopni Celsjusza, a ponadto około 40 stopni pod lampą grzewczą. Warto pamiętać, że tolerancja tego kameleona dla innych temperatur jest spora. Z tego powodu mieszkając w domu z ogrodem, można spróbować w miesiącach letnich urządzić terrarium dla kameleona lamparciego na dworze. Trzeba tylko pamiętać o ogrodzeniu wybiegu solidną siatką. Terrarium dla kameleona powinno być też zrobione ze sprawdzonych materiałów. Celem jest to, żeby nie zostało szybko zniszczone. Kameleon musi też poczuć się w nim jak w swoim środowisku naturalnym.

Udostępnij