Psy
Tutaj jesteś

Dlaczego pies kuleje – zrozumienie przyczyn i leczenie

12 czerwca 2023 Psy pies-kuleje

Kulenie psa może mieć różne przyczyny. Czasem jest to tylko skutek niewłaściwej aktywności fizycznej i przeciążenie się psa, lub drobnej kontuzji. Innym razem może to być oznaką poważnego schorzenia, które wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Jeśli zastanawiasz się dlaczego pies kuleje na przednią łapę, przyczyny tego mogą być różne. W tym artykule odpowiemy jak reagować w takiej sytuacji i czy konieczna jest wizyta u lekarza, przeczytaj ten artykuł. 

Przedstawiamy tutaj:

  • przyczyny, z powodu których może występować objaw kulenia u psa,
  • sposoby diagnozy,
  • wskazania dotyczące opieki nad psem z tym problemem.

Zobacz także:

  1. Jak oduczyć psa szczekania? – skuteczne sposoby
  2. Pies rasowy czy kundel? Którego wybrać? Porównanie zalet i wad

Dlaczego pies kuleje na przednią łapę przyczyny

Przyczyną kulenia może być kontuzja, choroba, a nawet niewłaściwe żywienie. Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę utykania, najlepiej jest udać się do weterynarza. Lekarz weterynarii dokładnie zbada Twojego psa i przeprowadzi odpowiednie testy, aby ustalić przyczynę utykania.

Jeśli Twój pies kuleje na przednią łapę, lub tylną, to przyczyną może być kontuzja stawu łokciowego lub barkowego, skręcenie lub zerwanie więzadeł, a także choroby kostne, takie jak dysplazja stawów. W wypadku problemem z tylną łapą, trzeba też wziąć pod uwagę urazy biodra. Niektóre rasy psów mają zwiększone ryzyko zapadalności na wspomniane choroby. Jeśli Twój pupil należy do którejś z nich, powinieneś zwracać szczególną uwagę na objaw kulenia.

Zatem, jeśli pies kuleje na przednią łapę, przyczyny mogą być bardzo różne. Pamiętaj, aby zawsze uważnie obserwować swojego pupila, ponieważ zwierzęta nie mają w zwyczaju się skarżyć na swoje dolegliwości.

Kiedy udać się do weterynarza z powodu utykania psa?

Jeśli pies kuleje, najlepiej udać się do weterynarza od razu, zwłaszcza jeśli utykanie utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszy mu bolesność. Jeśli psiak dodatkowo zaczął piszczeć, nie może wstać, albo nie pozwala się dotykać, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Również nagły objaw bólu i następnie kulenie u psa, powinno zaniepokoić. Specjalista powinien najlepiej odpowiedzieć dlaczego pies kuleje.

W przypadku, gdy Twój pies kuleje na przednią łapę po dłuższej aktywności fizycznej, np. po długim spacerze, możliwe, że po prostu zmęczył swoje mięśnie. W takim przypadku warto dać mu odpocząć i ograniczyć aktywność fizyczną, aby uniknąć dalszych urazów. Można poczekać z wizytą, ale przez krótki czas i należy obserwować pupila.

Jak dbać o kulejącego psa ?

pies kuleje na przednią łapę

W zależności od powodu przez który pies kuleje na przednią łapę, może on potrzebować różnego rodzaju opieki. Jeśli przyczyną jest kontuzja lub choroba, lekarz weterynarii może zalecić różnego rodzaju leczenie, takie jak leki lub fizjoterapia. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii i nie podawać psu żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli Twój pies ma problemy z poruszaniem się, warto ułatwić mu życie przez dostarczenie mu specjalnych drabinek lub poduszek, które pomogą mu w wchodzeniu i schodzeniu z łóżka lub kanapy. Warto również ograniczyć aktywność fizyczną psa, aby uniknąć dalszych powikłań.

Podsumowanie

Kiedy pies kuleje na przednią łapę, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Najlepiej jest udać się do weterynarza, aby zdiagnozować powód utykania i uzyskać odpowiednie leczenie. W przypadku łagodniejszych przypadków, warto dać psu odpocząć i unikać nadmiernych aktywności fizycznych. Ważne jest też, aby dbać o psa i zapewnić mu odpowiednią opiekę w czasie rehabilitacji.

Sprawdź także: Zrozumienie rozwoju psa: Kiedy pies jest dorosły?

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?