Psy
Tutaj jesteś

Szpic miniaturowy, pies pomeranian – opis rasy

6 czerwca 2023 Psy pies-pomeranian

Szpic miniaturow, pies pomeranian to mały, uroczy piesek, który zdobył serca wielu osób. Wygląda jak żywa maskotka, dlatego ciężko przejść koło niego obojętnie.

W tym artykule dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się rasa,
  • skąd pochodzi pies szpic miniaturowy,
  • jakie usposobienie i potrzeby mają pomeraniany,
  • czy szpic miniaturowy będzie dla Ciebie dobrym pupielem.

Zobacz też: Jak odchudzić psa? Najlepsze porady

Pies szpic miniaturowy – charakterystyka rasy

Pomeranian jest najmniejszy z wszystkich odmian szpiców. To bardzo mały piesek ważący nie więcej niż 3.6 kg. Przedstawiciele tej rasy słyną też z pięknej, miękkiej i obfitej sierści. To połączenie sprawia, że pomeranian wygląda jak mała, futrzasta kuleczka, której naprawdę ciężko się oprzeć.

Historia rasy

Nazwę pomeranian, szpic miniaturowy zawdzięcza łacińskiej nazwie Pomorza – Pomeranii. Pomeranian wywodzi się od żyjącego tam w odległych czasach psa torfowego. Nazwę rasy Pomeranian nadali mu brytyjscy hodowcy, a Pomeranian Club of England opracował pierwszy wzorzec rasy. Pomeranian to rasa stosunkowo młoda – po raz pierwszy dopuszczono ją na wystawy psów w 1891 roku.

Wzorzec rasy 

Pies miniaturowy pomeranian ma krótkie i mocne łapki. Wzrost w kłębie to ok. 20 cm, a waga waha się od 1,2 do 3,6 kg. Umaszczenie może być różne: od jasnego beżu przez ciemne mahoniowe, dopuszczalne jest także czarne podszycie i skóra. Może mieć podwójny skręt na końcu ogona, a sam ogon ma być puszysty.

Szpic miniaturowy, pies pomeranian- pielęgnacja

Regularna pielęgnacja sierści pomeraniana jest kluczowa dla utrzymania jej piękna i blasku. Włosy i podszerstek powinny być regularnie czesane. Najlepiej użyć szczotki z naturalną szczeciną. W przypadku znacznych skołtunienia sierści, warto sięgnąć po kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne, takie jak szampon i odżywki.

Pielęgnacja łap i pazurów

Niezwykle ważne jest, aby regularnie przycinane były pazury. Jest to szczególnie istotne w przypadku psów, które często przebywają na miękkich powierzchniach.

Spacer z Pomeranianem

Spacer z pomeranianem to doskonała okazja do relaksu i zabawy.  Należy jednak pamiętać, że ten pies miniaturowy wykazuje dużą aktywność, a spacer powinien być dobrany do jego potrzeb i zdolności fizycznych. Wędrówki powinny odbywać się na luźnych smyczach, a najlepiej w szelkach. Trzeba pamiętać o zabawach wymagających od psa myślenia, nie tylko męczących go fizycznie. 

Pies miniaturowy, pomeranian – usposobienie

szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy, pies pomeranian  jest bardzo inteligentny, zwinny, towarzyski i pełen optymizmu. Bardzo łatwo przystosowuje się do różnych sytuacji, dzięki czemu świetnie nadaje się zarówno do życia na wsi, jak i w mieście, ale należy pamiętać, że potrzebuje regularnej aktywności fizycznej. Bardzo przywiązuje się do właściciela i jest zazwyczaj przyjaźnie nastawiony do innych osób. Szpic miniaturowy jest psem idealnym do towarzystwa.

Ile kosztuje pomeranian? 

Przyszłych właścicieli szpica miniaturowega, psa pomeraniana zachęcamy do wyboru renomowanej hodowli, która zapewni pełny wybór i wsparcie na każdym etapie życia zwierzęcia. Cena szczeniaka może być różna w zależności od miejsca nabycia oraz wartości rodowodu psa. Zwykły piesek kosztuje do 4 tys. zł, wystawowy nawet 10 tys. zł.

Pomeranian Boo

Pomeranian Boo to jedna z najpopularniejszych odmian rasy Pomeranian, charakteryzująca się piękną, białą sierścią. Psiak ten jest wyjątkowy ze względu na charakterystyczny wygląd – wystające uszy, które kojarzą się z misiem.

Zobacz także: Dlaczego pies się trzęsie?

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?