Strona główna
Terrarystyka
Tutaj jesteś
Terrarystyka jaszczurka żyworodna

Jaszczurka żyworodna – niezwykły gatunek w Polsce

Data publikacji 15 lipca 2023

‍Charakterystyczna jaszczurka z pomarańczowym brzuszkiem, którą możemy spotkać w Polsce znana jest z żyworodności. Taka jaszczurka żyworodna to unikalny gatunek występujący w naszym kraju. Objęta jest ochroną i wyróżnia ją szereg niezwykłych cech. Czy wiesz, gdzie ją spotkać i jakie są jej zwyczaje? Zapraszamy do lektury!

Zobacz także: Agama Brodata ile żyje i jak wygląd hodowla

Jaszczurka z pomarańczowym brzuszkiem – charakterystyka

Jaszczurka żyworodna to gatunek znany w Europie i Azji, ale Polska jest jednym z miejsc, gdzie można ją spotkać najczęściej. Jest to gatunek niezwykle zwinny i aktywny, a jednocześnie niezwykle skryty i trudny do dostrzeżenia w swoim naturalnym środowisku.

Wygląd i ubarwienie

Jaszczurka z pomarańczowym brzuszkiem to zwinne i sprytne zwierzę o długości ciała nie przekraczającej zwykle 16 cm. Charakterystycznym elementem jej wyglądu jest gruby ogon, który stanowi nawet połowę całego ciała.

Jaszczurka żyworodna charakteryzuje się też ciekawym ubarwieniem. Samce mają pomarańczowy brzuch, a samiczki białe brzuszki. Grzbiet obu płci jest brązowy, przechodzący w oliwkowy z ciemniejszymi plamkami.

Cechy charakterystyczne

Jaszczurka żyworodna różni się od innych gatunków jaszczurek szeregiem cech. Jej głowa jest tępo zakończona, a nozdrza są wysoko położone. Wokół oczu nie ma charakterystycznych tarczek brwiowych, , które zwykle występują u innych gatunków jaszczurek.

Siedlisko

Preferuje chłodniejsze obszary, co odróżnia ją od wielu innych gatunków gadów, które preferują miejsca nasłonecznione. Chętnie przebywa w pobliżu różnych zbiorników wodnych, gdzie może łatwo się schować w razie zagrożenia.

Rozmnażanie

Jaszczurka żyworodna jest jednym z gatunków jaszczurki jajożyworodnej w Polsce. Co to oznacza? Jaja rozwijają się najpierw w układzie rozrodczym samicy, a dopiero po pewnym czasie są wydawane na świat. Młode jaszczurki są całkowicie samodzielne od momentu wyklucia.

Dieta

Jaszczurka z pomarańczowym brzuszkiem jest mięsożerna. Jej dieta składa się z owadów, pająków, skorupiaków i innych bezkręgowców. Chętnie zjada również dżdżownice i ślimaki bez skorup.

Jaszczurka żyworodna – hodowla w domu

W Polsce hodowla gadów i płazów, w tym jaszczurek żyworodnych, jest regulowana przez prawo. Zgodnie z przepisami, hodowla tych zwierząt jest możliwa, ale wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń i spełnienia określonych wymogów. Osoby zainteresowane hodowlą jaszczurek żyworodnych w domu powinny zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi posiadania i hodowli gadów oraz zasięgnąć informacji u odpowiednich instytucji, takich jak np. inspekcja weterynaryjna, w celu uzyskania niezbędnych uprawnień i porad dotyczących prawidłowego utrzymania tych zwierząt w warunkach domowych.

Ciekawostki o jaszczurce z pomarańczowym brzuszkiem

  • Ten gatunek jaszczurki jest świetnym pływakiem. Doskonale czuje się w zbiornikach wodnych, gdzie może polować i ukrywać się przez dłuższy czas.
  • Jaszczurka żyworodna to gatunek dziki i chroniony. Nie powinna być trzymana w domu, ponieważ najlepiej czuje się w swoim naturalnym środowisku.

Podsumowanie

Jaszczurka żyworodna to wyjątkowy gatunek w naszym kraju. Nietypowy sposób rozmnażania i charakterystyczny wygląd sprawiają, że jest interesującym obiektem badań. Pamiętaj, że wszystkie gady są objęte ochroną, dlatego kiedy spotkasz tą jaszczurkę, daj jej odejść w swoją stronę.

Zobacz także: Jakie jaszczurki dla początkujących i nie tylko

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?