Tutaj jesteś

Jakie jaszczurki dla początkujących i nie tylko

13 lipca 2023 Terrarystyka jaszczurki dla początkujących

Prowadzenie hodowli jaszczurek domowych to zadanie wymagające, ale jednocześnie ekscytujące i satysfakcjonujące. W tym artykule omówimy podstawy hodowli jaszczurek, jakie jaszczurki dla początkujących są polecane, jakie są potrzeby żywieniowe tych gadów, oraz jak stworzyć odpowiednie środowisko w terrarium.

Sprawdź też: Jaszczurka domowa: duże gatunki idealne dla miłośników gadów

  • Czy hodowla jaszczurek to dobry pomysł?
  • Jakie jaszczurki dla początkujących są najczęściej polecane?
  • Jakie są wymagania dotyczące terrarium dla jaszczurek?
  • Jakie są wymagania dotyczące diety jaszczurek?
  • Jakie są jaszczurki domowe dla doświadczonych hodowców?

Czy hodowla jaszczurek to dobry pomysł?

Decyzja o hodowli jaszczurek nie powinna być podejmowana lekko. Jaszczurki są egzotycznymi zwierzętami, które wymagają specjalnej opieki. Hodowla jaszczurek zobowiązuje do regularnej kontroli wilgotności oraz temperatury w terrarium, a także znalezienia odpowiedniego weterynarza specjalizującego się w tych zwierzętach. Jeśli już podjąłeś/aś decyzję, wybierz jaszczurki dla początkujących. Są one łatwiejsze w utrzymaniu, dlatego są polecane niedoświadczonym terrarystą/ką.

Jakie jaszczurki dla początkujących ? – najpopularniejsze gatunki

Dla początkujących, ważne jest poznanie podstawowych potrzeb i wymagań tych zwierząt, takich jak odpowiednia temperatura, wilgotność i dieta. Przedstawiamy gatunki które mają stosunkowe małe wymagania.

Agama brodata

Agama brodata, często mylona z rośliną o nazwie agawa, jest jednym z najpopularniejszych wyborów dla początkujących hodowców. Te jaszczurki są doskonałe dla dzieci, które nie przeszkadzają w ich codziennej rutynie, ponieważ prowadzą aktywny tryb życia w ciągu dnia.

Gekony

Gekony są kolejną dobrą opcją dla początkujących. Istnieją cztery gatunki gekonów, które są szczególnie polecane dla początkujących: gekon orzęsiony, gekon madagaskarski, gekon płaczący i gekon lamparci.

Anolis zielony

Anolis zielony to kolejny gatunek jaszczurek polecany dla początkujących hodowców. W przeciwieństwie do gekonów, anolis zielony nie wymaga tak wysokiej wilgotności i prowadzi aktywny tryb życia w ciągu dnia.

Jakie są wymagania dotyczące terrarium dla jaszczurek

Terrarium dla jaszczurki musi być odpowiednio dopasowane do potrzeb konkretnego gatunku. Przed zakupem jaszczurki, powinieneś zorientować się, jakiej wielkości terrarium będzie potrzebne dla twojego nowego pupila. Są dwa rodzaje główne rodzajów terrariów dla jaszczurek:

Horyzontalne terrarium

Horyzontalne terrarium jest idealne dla jaszczurek naziemnych, które nie mają potrzeby wspinania się po gałęziach czy szybach.

Wertykalne terrarium

Wertykalne terrarium jest doskonałe dla jaszczurek tropikalnych, które potrzebują więcej miejsca do wspinaczki.

Jakie są wymagania dotyczące diety jaszczurek

Jaszczurki wymagają zróżnicowanej diety, która składa się z różnych owadów i roślin. Musisz dokładnie znać dietę swojego gada przed jego zakupem, aby móc zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje. Ogólnie jednak, większość jaszczurek jest mięsożerna lub owadożerna. To oznacza, że ich dieta powinna składać się głównie z żywych owadów lub małych bezkręgowców. Mogą to być mączne robaki, takie jak świerszcze, koniki polne, larwy mącznika, skoczogonki i karaczany. Ważne jest, aby te owady były zdrowe, pozbawione środków owadobójczych i dobrze odżywione.

Niektóre gatunki jaszczurek mogą także potrzebować uzupełnienia diety w karmę roślinną. Na przykład niektóre iguany czy agamy jedzą również liście, kwiaty i owoce. W przypadku tych jaszczurek, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warzyw i owoców, takich jak marchewka, szpinak, papryka czy jagody.

Ważne jest również utrzymanie odpowiednich proporcji w diecie jaszczurek. Nie należy ich przejadać ani podawać jednego rodzaju pokarmu w nadmiarze. Dla większości gatunków jaszczurek zalecane jest dokarmianie raz dziennie lub co dwa dni.

Jaszczurki domowe dla doświadczonych hodowców

Jeżeli masz już doświadczenie w hodowli jaszczurek, zainteresować Cię mogą inne gatunki. Gatunki te są zazwyczaj rzadsze i droższe, ale również bardziej wymagające.

Kameleon Lamparci

Kameleon lamparci, największa jaszczurka w tym zestawieniu, może osiągnąć długość nawet do 55 centymetrów. Terrarium dla tych gatunków musi mieć co najmniej wymiary 100 x 60 x 100 cm i zawierać wiele elementów, takich jak drzewko do wspinania, wodospad czy rośliny.

Gekony dla doświadczonych hodowców

Dla osób mających doświadczenie w hodowli jaszczurek, doskonałymi wyborami mogą okazać się gekon gruboogonowy i gekon Williamsa. Są one naprawdę przepiękne, ale wymagają nieco większej wiedzy.

Podsumowanie

Hodowla jaszczurek to niesamowite doświadczenie, które może przynieść wiele satysfakcji. Pamiętaj jednak, że wymaga to dużo pracy i odpowiedzialności. Zawsze upewnij się, że jesteś gotowy na podjęcie tego wyzwania, zanim zdecydujesz się na zakup jaszczurki. Na początek wybierz zwierzę polecane z listy – jaszczurki dla początkujących. Dzięki temu zdobędziesz doświadczenie i będziesz mógł łatwiej podjąć trudniejsze wyzwania.

Sprawdź też: Czy wiesz, co jedzą jaszczurki?

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?