Strona główna
Terrarystyka
Tutaj jesteś
Terrarystyka co jedzą jaszczurki

Czy wiesz, co jedzą jaszczurki?

Data publikacji 8 stycznia 2023

Popularnymi pupilami są koty, psy, ewentualnie chomiki i świnki morskie, króliki. Niektórzy decydują się na rybki i nawet myszy lub szczury, węże. Są także miłośnicy jaszczurek. W każdym przypadku trzeba wiedzieć, czym karmić zwierzę, aby prawidłowo się rozwijało i nie chorowało. Zapewnienie odpowiednich warunków hodowli obejmuje oczywiście nie tylko podawanie właściwego pokarmu. W przypadku jaszczurek trzeba zadbać także o właściwe oświetlenie, temperaturę, wymiary terrarium.

Sprawdź także: Ile kosztuje jaszczurka?

Co jedzą jaszczurki?

Im bardziej naturalne warunki do życia zapewni się jaszczurkom, tym lepiej będą się one czuły w domowym zaciszu. Warto od razu zaznaczyć, że jaszczurki mogą być roślinożercami lub mięsożercami. Należy wobec tego zacząć od poznania rzeczywistych potrzeb żywieniowych danego gatunku. Jaszczurka może być wegetarianinem podobnie jak człowiek. Podstawą diety stają się rośliny zielone, owoce i warzywa. Istotne jest zadbanie o właściwy rozkład makroskładników. Optymalna podaż białka i tłuszczu jest czymś niezwykle ważnym. Bardzo istotne staje się zapewnienie sporej ilości włókien. Nie należy przesadzać z ilością węglowodanów w diecie, bo staje się to bardzo problematyczne dla jaszczurek. Taki pokarm zalega w ich układzie pokarmowym i zaczyna fermentować. Zwierzęta potrzebują odpowiedniej podaży witamin i minerałów, które są podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najlepszym źródłem składników odżywczych jest oczywiście naturalny pokarm.

Czym żywią się jaszczurki?

Bardzo ważną kwestią staje się zapewnienie zwierzęciu zróżnicowanego jadłospisu. Nie sprawdzi się monodieta a nie podawanie wyłącznie komercyjnej karmy. Jaszczurki potrzebują o różnej cenie w żywieniu, aby dostarczyć wszystkich składników pokarmowych. Uważać należy także na to, aby w pokarmie nie było sztucznych nawozów, środków ochrony roślin, zanieczyszczeń. Wystrzegać należy się zbyt małej podaży białka w diecie jaszczurek, szczególnie młodych. Przekłada się to na zaburzenie ich rozwoju i zahamowanie wzrostu. Świetną opcją na pokarm jaszczurek jest podawanie kiełków nasion ze względu na bogactwo witamin w zależności od gatunku, może być konieczne podawanie dodatków, czyli przykładowo wzbogacenie pokarmu o sepię lub wapń.

Na czym polega żywienie jaszczurek?

Jeśli jaszczurka jest typowym mięsożercą, to jej dieta powinna opierać się na bezkręgowcach, gryzoniach, ptakach i jajach. Znaczenie ma zwiększenie podaży białka i jednocześnie zmniejszenie ilości włókna. Zawartość tłuszczów w menu także nie powinna być zbyt duża. Znaczenie ma dbanie o właściwy stosunek wapnia do fosforu. Nie należy przesadzać z ilością białka, bo może to doprowadzić do problemów zdrowotnych, przede wszystkim uszkodzenia nerek. Zwiększa się także ryzyko otyłości. Jaszczurki lubią spożywać owady, trzeba dopasować je oczywiście do wielkości zwierzęcia. Świetnie sprawdzają się ślimaki i dżdżownice. Pokarm jaszczurek może być również bardziej zróżnicowany, gdy są wszystkożerne. Ich dieta powinna wobec tego opierać się na pokarmie roślinnym i zwierzęcym. Świetnie sprawdzają się owady, owoce zmiksowane, pyłek pszczeli, miód, kwiaty. Inne potrzeby żywieniowe mają małe jaszczurki niż duże osobniki. Bardzo często zwierzęta hodowlane potrzebują dodatkowej suplementacji, aby przeciwdziałać niedoborom.

Zobacz również: Jakie jaszczurki żyją w Polsce?

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?