Strona główna
Koty
Tutaj jesteś
Koty ile-zyje-kot

Ile żyje kot?

Data publikacji 6 czerwca 2023

Mówi się, że „kot ma siedem żyć”, jednak tak naprawdę średnia długość życia kota nie jest duża. Chyba każdy opiekun mruczka zgodzi się, że ich pupil powinien żyć jak najdłużej. Uśredniona długość życia kota domowego to około 12-18 lat. Spore różnice mają miejsce między poszczególnymi kotami i jest to uzależnione w dużej mierze od tego, w jakich warunkach żyje kot. To dobra wiadomość, ponieważ to oznacza, że jako właściciele możemy wiele zrobić dla naszych czworonogów, aby zapewnić im długie i szczęśliwe życie. Niemniej nie można zignorować faktu, iż na to ile żyje kot ma wpływ również jego rasa.

Zobacz też: Sprawdź, jak oduczyć kota gryzienia

Czego dowiesz się z artykułu:

  • ile żyje kot domowy,
  • ile żyje kot dachowiec,
  • ile żyją rasowe koty
  • co zrobić, żeby twój kot żył jak najdłużej

Ile żyje kot dachowiec?

Podobnie jak w przypadku psów, to koty nierasowe, tak zwane koty dachowce żyją najdłużej i są najzdrowsze. Mogą bez problemu dożyć 20 i więcej lat. Najdłużej żyjącym kotem w historii była nierasowa kotka Creme Puff z Teksasu. Przeżyła 38 lat i 3 dni, urodziła się 3 sierpnia 1967 roku i zmarła 6 sierpnia 2005 roku. Co ciekawe, jej właściciel miał jeszcze innego długowiecznego kota rasy sfinks, który dożył 34 lata. Można więc wywnioskować, że długość kociego życia zależy głównie od odpowiedniej opieki, a mniej od rasy kota.

Mimo to, jest zrozumiałe, że kiedy decydujemy się na miałczącego przyjaciela, możemy obawiać się genetycznych obciążeń znacznie częściej występujących u kotów rasowych. W takim wypadku najlepszym wyborem będzie popularny dachowiec.

Jak długo żyją koty rasowe?

Koty rasowe, chociaż średnio nie tak odporne jak koty dachowe, przy odpowiedniej opiece mogą z łatwością dożyć nawet 20 lat. Koty birmańskie, syjamskie i brytyjskie są w czołówce ras długowiecznych. Najkrócej żyją koty rasy balijskiej i maine coona. Szczególnie znaczące dla tego, ile żyje kot rasowy ma zapobieganie typowym dla niego genetycznym chorobom. 

Od czego zależy długość kociego życia?

Podstawową kwestią jest to, czy mówimy o kocie mieszkającym w warunkach domowych i czy może on swobodnie wychodzić z mieszkania. Koty niewychodzące żyją znacznie dłużej niż ma to miejsce w przypadku kotów wychodzących. 

Jeśli chcemy zapewnić naszemu pupilowi długowieczność, musimy zapamiętać, że koty wypuszczane na zewnątrz bez opieki, są narażone na wypadki drogowe, ataki innych zwierząt, a nawet agresję ludzi. Celowo pozostawiona w parku trutka, może okazać się zabójcza dla naszego futrzaka. Bez wątpienia brak opieki nad kotami przebywającymi na zewnątrz, ma ogromy wpływ na długość ich życia. Koty wychodzące żyją średnio 7-8 lat. 

kot dachowiec

Inną istotną rzeczą jest profilaktyka:

  • regularne szczepienia,
  • dobra jakościowo karma,
  • odpowiednia ilość ruchu,
  • zapewnienie opieki weterynaryjnej. 

Wskazana jest również kastracja lub sterylizacja. Szczególnie w przypadku kocurów wykazano, że kastracja zmniejsza ich zapadalność na choroby nowotworowe układu rozrodczego. Natomiast w przypadku kotek oczywistym jest, że narażanie ich na ciąże i poród może mieć duży wpływ na ich żywotność.

Zobacz także: Surowe mięso dla kota – czy koty mogą jeść surowe mięso?

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?