belgi.pl

Blog tematyczny o zoologii naszych domowych pupilów. Przedstawiamy tajniki opieki nad psami i kotami. Oprócz tego wtajemniczymy Was w tajniki terrarystyki oraz akwarystyki.

Koty

Sprawdź, jak oduczyć kota gryzienia

Sprawdź, jak oduczyć kota gryzienia

Gryzący kot może być problematyczny, szczególnie jeśli dodatkowo drapie i przejawia inne agresywne zachowania. Oczywiście najpierw należy znaleźć źródło problemu. Czasem tego typu reakcja wynika ze strachu. Gryzienie może być także efektem złych nawyków. Na szczęście w wielu sytuacjach możliwe staje się oduczenie kota takiego zachowania. Oczywiście nie można samemu przejawiać agresji i karać mruczka. Wyrozumiałość i jednocześnie stanowczość to podstawa.

Dlaczego kot gryzie?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, dlaczego kot gryzie. Oczywiście takie zachowanie nie zawsze wiąże się z agresją. Nierzadko delikatne podgryzanie jest po prostu przejawem sympatii. Kot chce pokazać człowiekowi, że nie przeszkadza mu jego dotyk. Gryzienie może wynikać również z niewłaściwej socjalizacji kota w młodości. Od samego początku nie należy pozwalać się gryźć. Jeśli opiekun wymusza na kocie pieszczoty i bagatelizuje wysyłane przez niego sygnały, to niestety w końcu zwierzę zareaguje intensywniej, czyli ugryzieniem. W ten sposób koty reagują również, gdy się czegoś boją, są przebodźcowane lub zestresowane. W przypadku wystąpienia u nich problemów zdrowotnych także może pojawić się agresja, to samo dotyczy odczuwania bólu. Jeśli kot czuje się zagrożony, to zaczyna się bronić, między innymi poprzez gryzienie, drapanie i syczenie.

Jak oduczyć kota gryzienia?

Jeśli ktoś chce oduczyć kota gryzienia, to w pierwszej kolejności powinien zapomnieć o karceniu pupila. Nie wolno wymierzać żadnych kar cielesnych. Jest to prosta droga do pogłębienia zaistniałego problemu i pogorszenia relacji ze zwierzęciem. Stanie się ono nieufne, bardziej wystraszone i wręcz poczuje się zagrożone. Jeśli kot ma tendencję do gryzienia rąk podczas zabawy, to należy zdecydować się na zabawki dystansowe typu wędka. Jeżeli pupil zacznie gryźć, to należy przerwać zabawę, ale bez krzyczenia. Nie zawsze przynosi to pożądany efekt. Jeśli problem nadal będzie występować, to pozostaje udanie się do behawiorysty, który pomoże znaleźć rozwiązanie. Bardzo ważną kwestią jest także bycie cierpliwym, budowanie pozytywnych skojarzeń. Warto zaopatrzyć się w drapaki i różne zabawki, które pomogą kotu się odstresować, poczuć bezpiecznie.

Co zrobić, aby kot przestał gryźć?

Niektóre koty mają tendencję do podgryzania kabli, co jest dla nich ryzykowne. Wynika to głównie ze znudzenia. Warto wobec tego znaleźć kotu zajęcie, aby mógł się wyszaleć, spożytkować energię we właściwy sposób. Świetnie sprawdza się wymienianie zabawek co jakiś czas. Kable warto na wszelki wypadek ukryć między listwami. Jeśli są nieużywane, to należy je położyć tam, gdzie kot ich nie znajdzie. Dobrym pomysłem jest także oklejanie kabli taśmą dwustronną, aby zwierzę przestało być nimi zainteresowane. Są też specjalne płyny do odstraszania kotów w sklepach zoologicznych. Wystarczy spryskać nimi przedmioty. Warto także zaspokoić instynkt łowiecki kota. Dynamiczna zabawa w polowanie świetnie się sprawdzi. Warto też udać się do weterynarza, aby wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli kot źle się czuje, to również może przejawiać agresywne zachowania.

Udostępnij