Strona główna
Terrarystyka
Tutaj jesteś
Terrarystyka czy ptasznik jest jadowity

Czy ptasznik jest jadowity i czy hodowanie tych pająków jest niebezpieczne?

Data publikacji 8 sierpnia 2023

Ptaszniki są jednymi z najpopularniejszych pająków hodowanych w domach. Jest ich prawie 900 różnych gatunków, które różnią się zarówno wyglądem, jak i charakterystycznymi cechami. Jednym z najbardziej znanych i lubianych gatunków jest ptasznik kędzierzawy. Jednak czy ptasznik jest jadowity i czy stanowi zagrożenie dla człowieka? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Sprawdź także: Pająki w Polsce, które gryzą – jakie są najgroźniejsze gatunki pająków w Polsce?

Czy ptasznik jest jadowity – czy jego hodowla wiąże się z zagrożeniem?

Czy ptasznik jest jadowity? To zależy od rodzaju i gatunku. Choć większość ptaszników nie stanowi zagrożenia dla człowieka, istnieje około 20 gatunków, których jad może być niebezpieczny dla naszego organizmu. Warto unikać kontaktu z tymi rodzajami ptaszników:

  • Poecilotheria
  • Heteroscodra
  • Haplopelma
  • Stromatopelma
  • Hysterocrates
  • Ceratogyrus
  • Selenocosmia
  • Ornithoctonus
  • Chilobrachys
  • Citharischius

Ptaszniki, które są uważane za najbardziej jadowite, pochodzą głównie z Afryki, Azji i Australii. Jednym z nich jest ptasznik australijski (atrax robustus), uważany za jednego z najbardziej jadowitych pająków na świecie. Jad ptasznika może powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Hodowanie ptasznika australijskiego w Polsce jest jednak praktycznie niemożliwe ze względu na jego agresywne usposobienie, oraz utrudniony import. Przed kupnem pająka najlepiej jest zapytać sprzedawcę o konkretny ptasznik, czy jest jadowity, jak się zachowuje i jakie ma wymagania.

Bezpieczeństwo i opieka nad ptasznikami

Podczas hodowli ptaszników ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności. Niezależnie od tego czy ptasznik jest jadowity, należy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W przypadku nawet słabo jadowitych pająków, należy unikać z nimi bezpośredniego kontaktu, a podczas czyszczenia terrarium lub karmienia stosować odpowiednie narzędzia i rękawice ochronne.

Ptaszniki wymagają również odpowiedniego środowiska i warunków hodowlanych. Terrarium powinno być odpowiednio wyposażone, zapewniające odpowiednią wilgotność i temperaturę. W przypadku ptaszników jadowitych, należy być jeszcze bardziej ostrożnym, aby uniknąć ukąszeń.

Ptasznik kędzierzawy – najbezpieczniejszy ptasznik

Jeśli obawiasz się czy ptasznik jest jadowity, ale nadal chcesz hodować tego pająka, to polecamy kupno ptasznika kędzierzawego. Ptasznik kędzierzawy (Brachypelma smithi) należy do grupy ptaszników, które są uznawane za łagodne i przyjazne dla człowieka. Posiada miękkie futerko, które stanowi narząd zmysłów oraz mechanizm obronny. Ptaki kędzierzawe charakteryzują się różnorodnymi wzorami na swoim ciele, które są charakterystyczne dla poszczególnych gatunków.

Jad ptasznika kędzierzawego jest bardzo łagodny i rzadko używany. Głównym mechanizmem obronnym tego gatunku jest ucieczka. Jeśli ptasznik kędzierzawy czuje się zagrożony, zazwyczaj próbuje jak najszybciej uciec. Dlatego też, większość hodowców uważa ptasznika kędzierzawego za jednego z najłagodniejszych i najbezpieczniejszych ptaszników na świecie.

Cena i długość życia ptaszników

Ceny ptaszników mogą się różnić w zależności od gatunku i pochodzenia. Wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ptaszniki są zwierzętami długowiecznymi. Samce ptaszników żyją zwykle od 5 do 12 lat, podczas gdy samice mogą żyć nawet do 20 lat.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie – ptasznik, czy jest jadowity, ogólnie jest twierdząca, jednak należy uwzględnić moc jadu poszczególnych gatunków. Choć większość gatunków ptaszników jest jadowita, to nie stanowią one zagrożenia dla człowieka. Ptasznik kędzierzawy jest jednym z najłagodniejszych i najbezpieczniejszych ptaszników na świecie. Podczas hodowli ptaszników ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności oraz zapewnienie im odpowiednich warunków bytowania. Pamiętaj, że ptaszniki to egzotyczne zwierzęta i ich hodowla wymaga specjalnej wiedzy i doświadczenia.

Zobacz też: Ptaszniki dla początkujących – jak rozpocząć przygodę z pająkami?

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?