Tutaj jesteś

Ptaszniki dla początkujących – jak rozpocząć przygodę z pająkami?

8 sierpnia 2023 Terrarystyka ptaszniki dla początkujących

Rozpoczynając przygodę z hodowlą ptaszników, wiele osób zadaje sobie pytanie, który gatunek wybrać na początek. W tym artykule przedstawiamy jakie ptaszniki dla początkujących są polecane najczęściej. Przedstawimy również ważne czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru swojego pierwszego pająka.

  • Zdobądź wiedzę przed zakupem
  • Najlepsze ptaszniki dla początkujących
  • Ptaszniki bardziej wymagające
  • Przygotowanie przed zakupem ptasznika

Sprawdź także: Pająki w Polsce, które gryzą – jakie są najgroźniejsze gatunki pająków w Polsce?

Zdobądź wiedzę przed zakupem

Zanim przystąpisz do zakupu swojego wymarzonego ptasznika, warto zdobyć nieco wiedzy na temat tych stworzeń. Przykładowo dowiedz się, czym żywią się ptaszniki. Ważne jest również wybranie odpowiedniego terrarium dla ptasznika. Zapoznanie się z tymi podstawowymi informacjami pomoże Ci lepiej zrozumieć potrzeby ptaszników i zadbać o ich odpowiednie warunki.

Najlepsze ptaszniki dla początkujących

Kiedy już zrozumiesz podstawy hodowli ptaszników, możesz przejść do wyboru odpowiedniego gatunku na początek. Ogólnie rzecz biorąc, ptaszniki dla początkujących, które są najczęściej polecane to te pochodzące z Ameryki. Natomiast, gatunki z Afryki i Azji wymagają większego doświadczenia i nie zaleca się ich początkującym hodowcom. Przedstawimy zatem, jakie są ptaszniki dla początkujących pochodzące z Ameryki.

Chromatopelma cyaneopubescens

Chromatopelma cyaneopubescens to ptasznik dla początkujących, który jest najczęściej polecany. Ten pająk ma wiele zalet, które sprawiają, że jest doskonałym wyborem dla nowicjuszy. Przede wszystkim, prawie nigdy nie chowa się pod ziemią, co oznacza, że będziesz mógł go obserwować przez większość czasu. Jest również łatwy w hodowli, wystarczy im miseczka z wodą, a karmienie również nie jest problemem. Pająk szybko rośnie i buduje piękne sieci. Chromatopelma cyaneopubescens ma również atrakcyjny wygląd zarówno jako młody osobnik, jak i dorosły. Należy jednak pamiętać, że posiada słaby jad, chociaż regularnie wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Może być nieco droższy od innych gatunków, ale inwestycja na pewno się opłaci.

Brachypelma i Tliltocatl

Ptaszniki z rodzajów Brachypelma i Tliltocatl to kolejne ptaszniki dla początkujących. Są powolne i rzadko chowają się w swoich kryjówkach. Mają również słaby jad, więc ugryzienie nie powinno stanowić większego zagrożenia dla zdrowia. Większość gatunków z tych rodzajów jest łatwo dostępna i stosunkowo tania. Jednak należy pamiętać, że ptaszniki te rosną powoli i często odmawiają jedzenia. Młode osobniki często zakopują się i mogą być niewidoczne przez kilka tygodni, ale nie ma powodu do niepokoju – nie należy ich wygrzebywać siłą. Jeśli chcesz uniknąć tych potencjalnych problemów, warto rozważyć zakup podrośniętej samicy, szczególnie polecamy Tliltocatl albopilosus.

Grammostola i Aphonopelma

Ptaszniki z rodzajów Grammostola i Aphonopelma to ptaszniki dla początkujących podobne do wcześniej wspomnianych gatunków. Różnica polega na tym, że są nieco trudniej dostępne i mają wyższe ceny. Rosną również wolniej. Dlatego najlepiej zdecydować się na podrośniętego osobnika.

Acantoschurria geniculata

Acantoschurria geniculata to ptasznik dla początkujących, którzy szukają czegoś efektownego.
Osiąga on imponujące rozmiary, samice nawet do 10 cm długości ciała. Jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki, będzie szybko rósł. Rzadko odmawia jedzenia, ale czasami może wyczesywać włoski parzące z odwłoka. Młode osobniki tego gatunku można nabyć za stosunkowo niewielką kwotę.

Lasiodora parahybana

Lasiodora parahybana to kolejny popularny gatunek często wybierany jako pierwszy. Ten ptasznik dla początkujących sprawdza się podobnie jak wcześniej wspomniany Acantoschurria geniculata. Ma wiele cech i zachowań do niego podobnych.

Ptaszniki bardziej wymagające

Jeśli opanowałeś już trudności jakie niosą ze sobą ptaszniki dla początkujących, lub szukasz większego wyzwania, warto rozważyć gatunki, które są bardziej wymagające.

Caribena versicolor

Jeden z takich gatunków to Caribena versicolor. Ten ptasznik nadrzewny charakteryzuje się atrakcyjnym wyglądem. Jest szybki i lubi skakać, dlatego wymaga większej uwagi. Jednak warto zauważyć, że rzadko wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Jeśli nie przeszkadza Ci większa ruchliwość pająka i chcesz mieć pięknego ptasznika nadrzewnego, warto rozważyć Caribena versicolor.

Psalmopoeus

Ptaszniki z rodzaju Psalmopoeus są bardzo szybkie i skoczne. Często przyjmują postawę obronną, dlatego zalecamy je hodować osobom, które mają już doświadczenie z bardziej aktywnymi gatunkami. Mają słaby jad i są zazwyczaj tańsze od innych gatunków. Polecany jest zwłaszcza Psalmopoeus reduncus.

Przygotowanie przed zakupem ptasznika

Przed zakupem ptasznika warto wiedzieć, jak duży jest dany gatunek. Nawet młode ptaszniki mogą osiągać spore rozmiary. Dlatego warto zwrócić uwagę na rozmiar pająka, który zamierzasz kupić. Jeśli chcesz, aby ptasznik od razu zamieszkał w terrarium, poszukaj podrośniętego osobnika o rozmiarze około 3 cm. W przeciwnym razie, warto zaopatrzyć się w niewielki pojemnik tymczasowy. Pamiętaj, aby dostosować pojemnik do rozmiaru pająka i wybrać odpowiedni dla pająka naziemnego, lub nadrzewnego.

Należy również pamiętać, że ptaszniki są dzikimi zwierzętami i nie można ich oswoić. Nie zaleca się brania ich na ręce, nawet jeśli są zazwyczaj spokojne. Może to spowodować ugryzienie, jeśli ptasznik poczuje się zagrożony.

Podsumowanie

Wybór ptasznika na początek hodowli nie ogranicza się do wymienionych wcześniej gatunków. To tylko kilka przykładów, jakie ptaszniki dla początkujących są najczęściej wybierane. Przy wyborze ptasznika warto rozważyć gatunki pochodzące z Ameryki, zwłaszcza większe ptaszniki naziemne, które są zazwyczaj spokojne i powolne. Ptaszniki z Afryki i Azji powinny być nabywane dopiero po nabraniu doświadczenia w hodowli. Należy pamiętać, że ptaszniki z tych rejonów są zazwyczaj szybkie, agresywne i mają silny jad. Jeśli już wiesz, jaki gatunek ptasznika Cię interesuje, zapoznaj się z listą niezbędnych rzeczy, które musisz zakupić przed przyjęciem pająka do domu.

Zobacz też: Pająki dla początkujących – wybór pierwszego pająka

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?