Strona główna
Zwierzęta
Tutaj jesteś
Zwierzęta co jedzą króliki

Co jedzą króliki – praktyczne porady

Data publikacji 1 stycznia 2023


Królik to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych domowych zwierzaków. Często wybierany jest on dla dzieci, aby mogły nauczyć się podstawowych obowiązków związanych z opieką nad zwierzakiem, a także pewnej odpowiedzialności za niego. Co jednak bardzo ważne, pomimo tak dużej popularności królików mało kto wie, jak powinna wyglądać ich odpowiednia dieta. Warto więc dowiedzieć się, co jedzą króliki, a czego jeść nie powinny, aby można się było nimi możliwie najlepiej opiekać i zapewnić im dobre i spokojne życie.

Zobacz także: Jak oduczyć psa szczekania? – skuteczne sposoby

Popularne mity na temat żywienia królików

Zanim jednak przejdzie się do najważniejszej sprawy, czyli omawiania tego, co powinny jeść króliki, warto się na samym początku rozprawić z kilkoma mitami dotyczącymi żywienia tych zwierzaków. Co więc często można usłyszeć o ich diecie, a nie do końca jest to prawdą?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że owoce i warzywa nie stanowią podstawy diety królika. Wiele osób sądzi, że skoro są one zdrowe dla człowieka, to i zwierzęta powinny je jeść w dużych ilościach. Jest to jednak błąd, który może kosztować zwierzaka sporo nieprzyjemności.
Kolejną sprawą jest to, że królik pod żadnym pozorem nie powinien jeść ludzkiego pokarmu. Przetworzona żywność może być dla jego układu pokarmowego bardzo niebezpieczna, co szybko doprowadzi do licznych chorób.

Odpowiednie pożywienie dla królika

Skoro wiadomo już, jakie są najpopularniejsze mity na temat żywienia królika, warto sobie teraz się dowiedzieć, co tak właściwie powinny one jeść. W co zatem musi być bogata ich dieta?
Być może będzie to dla wielu osób sporym zaskoczeniem, lecz podstawą diety królika jest siano, które powinno stanowić aż 80% jadłospisu. Co więcej, królik musi mieć także dostęp do różnego rodzaju ziół, gałązek i korzonków.
Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o tym, że dieta królika może zawierać warzywa i owoce, ale powinny być one dodawane w bardzo ograniczonych ilościach i maksymalnie raz na tydzień. Dobrym wyborem będzie w tym wypadku np. marchewka, papryka, seler lub burak, a z owoców gruszka, jabłko lub banan. Co bardzo ważne, nie powinno się podawać ich królikowi w całości, lecz najlepiej pokroić je w cienkie plasterki.

Czego króliki nie powinny jeść?

O czym warto jeszcze na sam koniec wspomnieć podczas omawiania odpowiedniego sposobu żywienia królika? Rzecz jasna kluczową sprawą jest to, aby dowiedzieć się, czego te zwierzaki pod żadnym pozorem nie powinny jeść. Czy są jakieś produkt, które są dla nich absolutnie niewskazane i nie powinno się im ich dawać do jedzenia?
Bardzo ważne jest to, aby króliki pod żadnym pozorem nie były żywione pieczywem. Jest ono dla nich bardzo niebezpieczne, ponieważ pęczniejąc w żołądku, mogą być przyczyną różnych chorób. Dodatkowo nie należy tym zwierzakom podawać także kolb kukurydzianych, trocin, słodyczy, ziemniaków, a także kapusty, orzechów, oraz domowych kwiatów. Szczególnie ta ostatnia pozycja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ pewne kwiaty mogą mieć w sobie zawarte toksyczne dla królika substancje, których zjedzenie mogłoby nawet doprowadzić do śmierci pupila.

Zobacz także: Ile żyją króliki? Przewodnik po ich średniej długości życia

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?