Nie ma chyba osoby, która przeszłaby obojętnie obok małych kociąt. Chęć sięgnięcia po małego kociaka, wzięcia go na ręce i głaskania jest naprawdę ogromna. Wiedzieć jednak trzeba, że można w ten sposób wyrządzić mu naprawdę wielką szkodę. Zbyt szybkie zabranie kota od matki może przyczynić się nawet do jego nieprawidłowego rozwoju. Kiedy można zabrać kocięta od matki, aby było to dla nich bezpieczne?
Zobacz też: Sprawdź, jak oduczyć kota gryzienia
Rola matki w życiu kociaka
Na samym początku dowiedzieć się trzeba o tym, jaka jest tak właściwie rola matki w życiu małego kociaka. Czy zbyt wczesne odebranie go jej faktycznie przyniesie jakieś negatywne skutki? A może nie ma to większego znaczenia i wszystkich potrzebnych w życiu umiejętności kociak jest w stanie nauczyć się zupełnie sam?
Jak się okazuje, rola matki w życiu małego kota jest właściwie bezcenna. To właśnie ona uczy go, jak być kotem i jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Pierwsze nauki zaczynają się już około 4 tygodni po narodzinach, czyli wtedy, gdy kociak zaczyna widzieć. Czego one dotyczą? Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie zachowanie higieny, o wskazanie, czego się wystrzegać, jak reagować na inne koty, a także oczywiście jak polować. Co więcej, ogromne znaczenie ma tu także towarzystwo rodzeństwa. Odgrywa ono ogromne znaczenie pod kątem socjalizacji. Jeśli kociak zbyt szybko utraci kontakt ze swoim rodzeństwem, może np. nie nauczyć się, gdzie leży granica pomiędzy zabawą a byciem agresywnym. Taki kot może później sprawiać naprawdę ogromne problemy.
Kluczowe w życiu kota są pierwsze tygodnie jego życia. Jeśli w ciągu 8 tygodni od narodzin nie nauczy się on od matki wszystkich najważniejszych umiejętności, nie nabędzie ich już nigdy. Dlatego tak ważne jest to, aby pozostawić go przy matce na odpowiednio długi czas.
Jak długo kociak musi zostać przy matce?
Jak więc widać znaczenie odpowiedniego wychowania kociaka przez matkę jest naprawdę bardzo ważne. Warto sobie teraz odpowiedzieć już na pytanie, kiedy kociak może zostać odebrany matce. Po jakim czasie od narodzin można to zrobić?
Przyjmuje się, że minimalny okres wychowywania to 8 tygodni. Po tym czasie matka przestaje karmić kociaka, staje się on już większy i samodzielny. Jest więc niezależny i zaczyna sobie radzić sam. Nie ma już więc żadnego większego powodu, aby pozostawał przy matce. Oczywiście jest to okres umowny i często należy jeszcze nieco odczekać albo wręcz przeciwnie już po 7 tygodniach kociak będzie samodzielny. Kluczowe jest więc to, aby obserwować zachowanie matki i kociąt i na tej podstawie podjąć decyzję.
Konsekwencje popełnionego błędu
Na sam koniec warto sobie jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jakie mogą być skutki zbyt wczesnego odebrania kociaka od matki. Co przyniesie taka decyzja?
Wiedzieć trzeba, że zbyt wczesne oddzielenie kociaka od matki to dla małego kota ogromna trauma. Oznacza to życie w dużym stresie, a także szereg zachowań kompulsywnych. Co ciekawe, zauważa się ogromne przywiązanie takich kociaków do ich właścicieli, co rzecz jasna również nie jest dobre. Każda rozłąka to ogromna dawka stresu dla kota.
Zobacz też: Ile lat żyją koty po sterylizacji?