Każdy koci opiekun doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest właściwe karmienie swojego zwierzaka. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym wyjaśniamy, na jakie elementy warto zwracać uwagę w diecie czworonoga.
Podstawowe informacje o kociej diecie
Jak można się domyślać, kluczem do sukcesu jest właściwa karma dla kota. Tylko co to właściwie oznacza? Zbilansowane produkty zawierają wysokiej jakości mięso, a także witaminy i związki mineralne, które koci organizm może łatwo przyswoić.
Bardzo złym pomysłem jest dawanie zwierzakom „ludzkiego” jedzenia. Niestety, często są to wówczas produkty solone lub zawierające inne przyprawy, które mogą futrzakowi zaszkodzić. Lista rzeczy, których powinno się unikać, jest naprawdę długa. Począwszy od winogron czy cebuli, aż po przyprawione mięso czy niektóre gatunki ryb.
Z tego powodu dobrze jest karmić koty jedzeniem, które zostało pod nie przystosowane. Dzięki temu ich dieta będzie dopasowana do ich potrzeb. W efekcie zwierzak będzie dobrze odżywiony i pełen energii. Unikniesz również potencjalnych problemów zdrowotnych związanych ze zjedzeniem nieodpowiedniej rzeczy.
Praktyczne wskazówki dotyczące karmienia kotów
Jeśli chodzi o odżywianie Twojego pupila, to warto pamiętać o kilku zasadach. Prezentują się one następująco:
-
Zapewniaj kotu odpowiednie nawodnienie. Niestety, niektóre zwierzaki niechętnie piją wodę. Jeżeli karmisz swojego futrzaka wyłącznie suchą karmą, to tym większą uwagę powinieneś przykładać do tego, czy w jego diecie jest odpowiednia ilość płynów. Pewnym rozwiązaniem może być też stosowanie mokrej karmy, która cechuje się dużą wilgotnością. Brak nawodnienia może przerodzić się w problemy z trawieniem, a nawet choroby nerek.
-
Unikaj zbóż. Dobrej jakości karmy dla kotów chwalą się tym, że nie zawierają zbóż. Jest to związane z tym, że w ślinie tych zwierzaków nie ma amylazy. Tymczasem to ona odpowiada za trawienie produktów pochodzenia roślinnego.
-
Nie każda ryba jest dobra dla kota. Choć wiele bajek czy książek dla dzieci pokazuje mruczki chętnie pałaszujące ryby, to jednak w rzeczywistości niektóre z nich mogą poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi. Zdecydowanie nie należy podawać mu makreli, śledzia czy tuńczyka. Do bezpiecznych ryb dla kociego organizmu zaliczamy pstrągi, dorsze i łososie. Co również istotne, powinny być one świeże i surowe.
-
Urozmaicaj kocią dietę. Zwierzęta są podobne do ludzi pod kątem swoich ulubionych dań czy przysmaków. Nawet najsmaczniejsza potrawa może się znudzić, jeśli będzie jedzona zbyt często. Dlatego warto wzbogacać dietę swojego kota o różne produkty. Dobrym rozwiązaniem mogą być zdrowe smakołyki, które są pozbawione cukrów oraz zbóż. Możesz także od czasu do czasu zaserwować swojemu mruczkowi surowe mięso, na przykład podudzie z kurczaka.
Na te mity musisz uważać
Wokół kotów narosło trochę mitów. Niektóre z nich dotyczą również żywienia. Niestety, mogą one wprowadzać w błąd i być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Często powielanym mitem jest przekonanie dotyczące zdrowotnych właściwości mleka. Tymczasem u kotów wraz z wiekiem zanika enzym, który jest odpowiedzialny za trawienie laktozy. Nie dość, że mleko nie zawiera cennych dla zwierzaków właściwości odżywczych, to na dodatek może wywoływać u nich biegunkę. Do nawodnienia zdecydowanie lepiej sprawdzi się zwykła woda.
Drugim mitem są kości. Nie wszystkie nadają się do podawania kotom. Co więcej, ugotowane kości łatwo się łamią. Jeśli zwierzak je połknie, mogą one zranić jego przełyk bądź żołądek. Dlatego jeśli chcesz dać swojemu pupilowi coś specjalnego, to lepszym rozwiązaniem będą bezpieczne smaczki, które znajdziesz w sklepach zoologicznych.
Ostatni mit dotyczy gotowania mięsa. Niektórzy uważają, że w ten sposób pozbywa się zarazków, które mogłyby zaszkodzić zwierzakowi. Tymczasem nie dość, że kot preferuje surowe mięso, a jego organizm poradzi sobie z ewentualnymi bakteriami, to na dodatek pokarm w takiej formie zawiera dla niego więcej właściwości odżywczych.
Dieta dopasowana do kota
Ważne jest również pamiętanie o tym, że dieta kota powinna się zmieniać wraz z jego wiekiem oraz problemami zdrowotnymi, jeśli takowe się pojawią. Młody kociak ma inne potrzeby niż zwierzak w sile wieku. Do tego niektóre futrzaki mają pewne alergie lub nietolerancje, które wymagają dobrania odpowiedniej karmy.
Jeśli zaobserwujesz, że Twój pupil niechętnie je lub po spożyciu posiłku źle się czuje, udaj się do weterynarza. Może się okazać, że będzie on potrzebować specjalnej diety, która wyeliminuje z jego karmy elementy, które wyraźnie mu nie służą.
U starszych zwierzaków warto z czasem wprowadzić jedzenie, które będzie zawierać większą ilość błonnika. Mniej aktywne ruchowo koty mają skłonność do tycia. Dlatego odpowiednia karma, która będzie również mniej kaloryczna, może uchronić je przed tym problemem. Z kolei młode mruczki będą potrzebować pokarmu, który zapewni im odpowiednią ilość energii i umożliwi poprawny rozwój.
Jak karmić kota?
Częstotliwość kocich posiłków zależy od ich wieku, czasami również od rasy. Do tego zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się wraz z czasem oraz wagą zwierzaka. Warto również uwzględnić poziom aktywności swojego pupila. Jeśli spędza on aktywnie czas na dworze, to może on potrzebować nieco większych ilości pożywienia.
Producenci karm często informują na opakowaniach swoich produktów, o tym, jakie jest prawidłowe dzienne spożycie. Pamiętaj również o tym, aby ustalić swojemu zwierzakowi pewną rutynę w spożywaniu posiłków. Karm go od dwóch do czterech razy w ciągu dnia. Najlepiej, gdy zje on całą porcję podczas jednego podejścia do miski.
Co również ważne, nie dokładaj zwierzakowi jedzenia, gdy tylko zobaczysz, że wszystko już zjadł. Koty często nie są świadome tego, że są już najedzone, więc podejdą do miski ponownie. W ten sposób łatwo je przekarmić. Pamiętaj również o tym, aby suma dziennych posiłków nie przekraczała ich dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Karma dla kota wpływa nie tylko na organizm Twojego futrzaka, ale również samopoczucie. Dlatego karm swojego pupila produktami wysokiej jakości, które będą mieć pozytywny wpływ na jego organizm!
Artykuł sponsorowany