Psy
Tutaj jesteś

Pies myśliwski – omówienie grupy rasowej

7 czerwca 2023 Psy pies-mysliwski

Psy myśliwskie to grupa psów należących do ras użytkowych, których głównym zadaniem jest polowanie i pomoc w pracy myśliwego. Psy te charakteryzują się silnym instynktem łowieckim i niezdolnością do długiej bezczynności. Jako psy towarzyszące często wymagają dużego zaangażowania w ich szkolenie i opiekę zapewniającą dużą ilość treningów fizycznych i umysłowych. W związku z powyższym, nie każdy pies myśliwski może być zwykłym domowym pieskiem. Przede wszystkim psa myśliwskiego nie powinny kupować osoby, które nie lubią aktywności fizycznej i nie mogą poświęcić dużo czasu na opiekę nad czworonogiem.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej psom myśliwskim i omówimy:

  • charakterystykę tej grupy ras,
  • podział ras psów myśliwskich,
  • co wyróżnia dane podgrupy,
  • czy szkolenie psa myśliwskiego jest trudne.

Zobacz także: Pies rasowy – wszystko co powinieneś wiedzieć o rasowych psach

Pies myśliwski – definicja

Psy myśliwskie należą ro ras, które były hodowane, aby wesprzeć myśliwego podczas polowania. Niektóre z nich są w szczególności wykorzystywane do polowań na dziki, inne do polowań na zwierzęta zamieszkujące nory. Ze względu na zróżnicowane potrzeby, pies myśliwski to np. duży i silny ogar polski, ale też mały jamnik. Biorąc pod uwagę te zróżnicowane cechy, psy myśliwskie zostały podzielone na grupy. 

Jakie psy zalicza się do grupy ras myśliwskich?

Do grupy ras psów myśliwskich zalicza się psy: 

  • gończe,
  • wyżły,
  • tropowce,
  • posokowce,
  • płochacze,
  • norowce, 
  • aportery.

Pies myśliwski – pierwotne przeznaczenie psów myśliwskich

Każda rasa psa myśliwskiego charakteryzuje się odmiennymi cechami charakterystycznymi. Niektóre psy myśliwskie mają silny instynkt łowiecki, a inne są bardziej wszechstronnie uzdolnione i nadają się do różnych zadań. Przyjrzeliśmy się bliżej poszczególnym grupom.

mały pies myśliwski
  • Gończy pies myśliwski

Psy te są zazwyczaj średniej wielkości . Gończy pies myśliwski miał za zadanie wypłoszyć zwierzę z kryjówki, a następnie śledzić ją w celu upolowania. Należą do nich charty – jedne z najstarszych ras. Psy tej rasy są bardzo energiczne, wymagają intensywnych treningów i dużej ilości ruchu. Dlatego też znacznie lepiej sprawdzą się one w zastosowaniach pracujących, takich jak polowania.

  • Wyżeł – rasa psa myśliwskiego

Wyżły charakteryzują się wysokim wzrostem oraz elegancką sylwetką. Należą do psów dowodnych, a ich zadaniem jest współpraca z myśliwym poprzez wskazywanie miejsca przebywania zwierzyny. Psy rasy wyżłów są doskonałymi myszołowami, charakteryzują się dobrym węchem i zdeterminowaniem w pogoni za zdobyczą. 

  • Tropowce i posokowce

Tropowce i posokowce, jak nazwa wskazuje, to psy tropiące. Ich głównym zadaniem jest tropienie zwierzyny i wskazywanie miejsca jej przebywania. Do tej grupy należą niektóre teriery, takie jak: Border terrier, Parson Russel Terrier, Terier irlandzki. Pies tego typu może być zarówno średnim, jak i małym psem myśliwskim.

  • Płochacze

Średniej wielkości psy, używane do polowań do drobną zwierzynę. Należą do nich przede wszystkim spaniele, na przykład popularne cocker spaniele amerykańskie i angielskie. Ich zadaniem było szukać zwierzyny w zaroślach i wypłaszać ją . Ze względu na przyjazne nastawienie do ludzi, znajdują się wśród nich popularne rasy psów towarzyszących, 

  • Norowce

Norowiec to mały pies myśliwski, polujący na drobną zwierzynę np. króliki, czy borsuki. Do tej grupy należą głównie teriery i jamniki. Nawet nazwa jamnika w języku niemieckim, tłumaczy się jako „borsuczy pies”. Dzięki swojej budowie, psy te mogły wchodzić do nor małych zwierząt i wyciągać, bądź wypłaszać je. 

  • Aportery

Psy mające za zadanie aportować postrzeloną zwierzynę. Należą do nich psy silne i dużych rozmiarów. W języku angielskim „aporter” tłumaczy się jako „retriever”, więc jak nietrudno się domyślić wszystkie retrievery to polskie „aportery” – psy myśliwskie. Ze względu na wrodzoną umiejętność współpracy z człowiekiem aportery świetnie sprawdzają się jako psy ratownicze, pomocnicze i rodzinne.

Szkolenie psów myśliwskich – porady

W zależności od danej rasy i jej rodzaju, tresura może być mniej, lub bardziej wymagająca. Psy tresowane w celach myśliwskich, lub do wykonywania innych prac, wymagają specjalistycznego podejścia i ciągłych treningów. Z kolei w przypadku psa myśliwskiego, ale nie wykorzystywanego do celów łowieckich, bardzo ważne jest łagodne wyciszanie instynktów, połączone z odpowiednim zaspokajaniem potrzeby ruchu, czy ćwiczeń umysłowych.

Najlepszym sposobem na szkolenie psa myśliwskiego jest wykorzystanie metod pozytywnych, tj. nagradzanie psa za wykonywanie określonej czynności.

Podsumowanie

Psy myśliwskie to bardzo różnorodna grupa, począwszy od wyglądu, a skończywszy na usposobieniu poszczególnych ras. Niektóre z nich są bardziej, inne mniej podatne na szkolenie. Często są obdarzone bardzo miłym charakterem, ale przy niewystarczającej ilości ruchu i innych rozrywek, bywają skłonne do ucieczek i włóczęgostwa. Obdarzone doskonałym węchem i wrodzoną umiejętnością współpracy z człowiekiem, są współcześnie świetnymi pomocnikami dla człowieka przy różnych innych zadaniach, nie tylko przy polowaniach, które przecież odchodzą już powoli w niepamięć. 

Zobacz także: Pies samoyed – co wyróżnia psy tej rasy?

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?