Pokrywa lusterka samochodowego to zewnętrzna część lusterka samochodowego. Element ten wykonany jest najczęściej z plastiku, choć widuje się też modele samochodów, w których przynajmniej część pokrywy lusterka wykonana jest z metalu. Oczywistą rolą i funkcją pokrywy lusterka jest chronienie wnętrza lusterka, choć element ten ma więcej funkcji, co w tym wpisie postaramy się udowodnić.
Rodzaje pokryw lusterek samochodowych
Projektanci nowoczesnych samochodów chętnie wykorzystują fakt, że lusterko wystaje nieco poza obrys samochodu i montują w nim różnego rodzaju czujniki i kamery. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest czujnik martwego pola. Kiedy inny samochód lub podobny obiekt znajdzie się w polu, które nie jest widoczne w lusterku to zwykle na lusterku zapala się ostrzegawcza dioda. Dzięki temu kierowy jest łatwiej uniknąć zderzenia podczas takich manewrów jak zamiana pasa ruchu.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest montowanie kamer w lusterkach, które mogą służyć różnym celom. Wśród nich są takie przydatne funkcje jak asystent pasa ruchu, który analizuje jezdnie i wprowadza drobne korekty w taki sposób, aby samochód idealnie mieścił się w swoim pasie. Kamery w lusterkach są też wykorzystywane podczas cofania. Zamontowanie kamer w tym miejscu pozwala stworzyć na kierowcy bardzo wygodny obraz parkującego samochodu widzianego od góry. Dzięki temu kierowca może dokładnie zobaczyć, gdzie znajduje się przednie koło i inne elementy niewidoczne z wnętrza samochodu.
Jaką rolę pełni obudowa?
Ważną rolą obudowy lusterka jest też zmniejszanie oporów powietrza, co ma szczególnie duże znaczenie przy wyższych prędkościach. Obudowa o aerodynamicznym kształcie gładko przecina powietrze i sprawia, że samochód może być bardziej ekonomiczny i sprawny.
Nie zapominajmy, że lusterko, a szczególnie jego kształt i rozmiar mają niemały wpływ na ogólny wygląd samochodu. W przypadku niektórych marek, takich jak chociażby BMW, kształt lusterka może skazywać na wersje i znacząco wpływać na ogólny wizerunek modelu.
Materiał zewnętrzny