Psy
Tutaj jesteś

Pies samoyed – co wyróżnia psy tej rasy? 

6 czerwca 2023 Psy pies-samoyed

Samojed (spolszczone: samojed), to pies średniej wielkości, o białej i gęstej szacie, wywodzący się w prostej linii od psów towarzyszących rdzennej ludności Syberii. Psy tej rasy są znane z charakterystycznej sierści, która składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Pies samoyed należy do grupy ras pracujących, które przez wiele lat uczestniczyły w polowaniach i pracach przy zaprzęgu. Pies samoyed towarzyszył ludziom od wieków, a dziś jego główną rolą jest towarzyszenie człowiekowi i uczestnictwo w sportach, takich jak ciągnięcie psich zaprzęgów. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, jaki jest pies rasy samoyed, przeczytaj ten artykuł. Omówimy tutaj podstawowe zagadnienia dotyczące tej rasy:

  • charakterystyka rasy samoyed,
  • cechy szczególne,
  • historia rasy samoyed,
  • usposobienie psów tej rasy,
  • ich pielęgnacja i potrzeby.

Sprawdź także: Smutny pies – przyczyny i sposoby na walkę z osowiałością u czworonogów

Charakterystyka rasy

Pies samoyed należy do grupy ras pierwotnych, co oznacza, że wywodzi się z rdzennej populacji psów, która rozpoczęła swoją ewolucję wiele tysięcy lat temu. Psy tej rasy charakteryzują się odpornością i wytrzymałością na surowe warunki klimatyczne. Są zależne od kontaktu z właścicielem i chętnie uczestniczą w różnego rodzaju aktywnościach, takich jak długie spacery czy biegi. Ze względu na swoją charakterystyczną sierść i instynkt północny, samojedy są bardzo popularne wśród hodowców.

Klasyfikacja FCI

Zgodnie z klasyfikacją FCI, psy rasy samojed zaliczane są do grupy V – psy typu szpic i ras pokrewnych. W Polsce psy rasy samjed są klasyfikowane przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP) i podlegają klasyfikacji FCI. 

Wzorzec rasy

Wzorzec rasy opracowano pod koniec XVIII wieku, a oficjalnie uznano w 1909 roku. Samojedy to typowe psy rasy szpic, są średniej wielkości o wysokości od 53 do 60 cm dla samców i od 48 do 53 cm dla samic. Wzorzec rasy samojed wymaga, aby waga psa mieściła się od 20 do 30 kg, a jego wysokość od 52 do 57 cm w przypadku samicy oraz od 56 do 61 cm w przypadku samca. Charakteryzują się długą sierścią, która może być biała, kremowa, biała z cieniowaniem lub czarna z szarym odcieniem. Sierść składa się z dwóch warstw – włosów okrywowych oraz miękkiego podszerstka.  

Historia rasy

pies rasy samoyed

Pochodzenie

Historia rasy samoyed ma swoje korzenie w Syberii, gdzie psy te były wykorzystywane w zaprzęgu i jako pomoc przy polowaniach. Wraz ze zdobywaniem przez ludzi polarnych terytoriów, samojedy stawały się niezastąpionymi towarzyszami podróży na biegun. W większości były to psy o białej sierści, którą trudno było zauważyć w czasie polowania na renifery. Z biegiem czasu samojedy zaczęły być hodowane również w Europie, a w 1990 roku w hodowli Albus urodził się samoyed pies w Polsce. Nazwa samoyed pochodzi od plemienia Samojedów żyjących w Mongolii przed tysiącami lat.

Samoyed pies – odkrywca biegunów 

Jednym z najbardziej znanych wydarzeń z udziałem samojedów jest udział tych psów w ekspedycji Fridtjofa Nansena na przełomie XIX i XX wieku. Samojedy towarzyszyły tam Nansenowi i jego ekspedycji jako psy zaprzęgowe, a ich wyszkolenie i umiejętności okazały się kluczowe dla powodzenia całej misji.

Pies samoyed – osobowość

Pies rasy samoyed jest przyjacielski, łatwo się uczy, ma silny instynkt łowiecki i duże przywiązanie do opiekuna. Ze względu na swoją przyjazną naturę, samojed chętnie uczestniczy w życiu rodzinnym i jest ulubionym pupilem wielu osób. Samoyed pies ma duży apetyt i wiele energii, dlatego wymaga odpowiedniej aktywności fizycznej.

Instynkt północny

Pies samoyed dzięki wyjątkowemu instynktowi północnemu potrafi radzić sobie w trudnych warunkach klimatycznych. Nie powinien długo przebywać w ogrzewanych pomieszczeniach, a latem musi mieć dostęp do chłodnych miejsc. Ze względu na duże zapotrzebowanie aktywności fizycznej, może mieć tendencję do ucieczek, jeśli jego potrzeby nie zostaną zaspokojone. 

Zachowanie wobec opiekuna

Psy rasy samojed są inteligentne, posłuszne i chętne do nauki. Ciekawostką jest także fakt, że samojedy są zależne od swojego opiekuna i potrzebują odpowiedniej socjalizacji od najmłodszych lat. W przypadku braku kontaktu z właścicielem, samojed może wykazywać niechęć i agresywne zachowania w stosunku do ludzi. 

Pielęgnacja

Pies rasy samoyed ma zjawiskowe futro, które wymaga regularnego czesania i kąpieli, aby uniknąć splecenia i zapobiec utracie włosów, oraz zapalenia skóry.

Choroby

Samojedy są podatne na pewne choroby genetyczne, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych czy zapalenie spojówek i inne choroby oczu. Dlatego ważne jest regularne badanie wzroku i ogólnego stanu zdrowia psa u weterynarza.

Zobacz także: Pies rasowy – wszystko co powinieneś wiedzieć o rasowych psach

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?