Psy
Tutaj jesteś

Pies przewodnik – jak pomaga?

7 czerwca 2023 Psy pies-przewodnik

Pies przewodnik to wyjątkowy pies, który został wyszkolony i przeszkolony w celu pomocy osobom z niepełnosprawnością wzroku w poruszaniu się po mieście. Pies towarzyszący pomaga osobom niewidomym i słabowidzącym być bardziej niezależnymi w życiu codziennym. Towarzyszy swojemu właścicielowi praktycznie wszędzie, pomagając mu bezpiecznie i skutecznie poruszać się wśród tłumu ludzi, po chodniku w centrum miasta, niebezpiecznych skrzyżowań i innych sytuacji wymagających większej ostrożności.

W tym artykule omawiamy temat psów przewodników, poruszając kwestie z nim związane, takie jak:

  • jak wygląda szkolenie psów przewodników,
  • które rasy psów są najczęściej szkolone na psy przewodniki 
  • jakie zalety ma posiadanie psa przewodnika, 
  • jak wygląda współpraca z psem przewodnikiem.

Zobacz także: Czy pies może jeść surowe mięso? – dieta BARF

Jak szkoli się psy przewodniki?

Zawodowy pies przewodnik powinien być szkolony przez profesjonalną organizację, np. fundację zajmującą się szkoleniem psów przewodników. Pies towarzyszący musi odznaczać się właściwymi cechami charakteru i nie wzbudzać żadnego niepokoju swoim zachowaniem. Służą do tego szkolenia, które uczą czworonoga jak budować zaufanie i jak współpracować z człowiekiem. Jest to trening behawioralny, przez który każdy przyszły pies przewodnik musi przejść.

Trener szkoli psa w konkretnych zadaniach: jak przejść przez schody, omijać przeszkody, jak przeprowadzić opiekuna przez przejście dla pieszych, jak poruszać się w trudnych warunkach i reagować na zmiany sytuacji, oraz wiele innych umiejętności. Wymagania stawiane tym psom są bardzo wysokie i każdy z nich musi przejść wiele testów po kursie, aby dostać certyfikat psa asystującego. 

Pies przewodnik – najpopularniejsze rasy

Najlepiej, aby pies dla niewidomych, niesłyszących, lub też pies towarzyszący dla osób z innymi problemami, miał wrodzony komfort i skłonność do współpracy z człowiekiem. Jest wiele psów spełniających te warunki, ponieważ psy od wieków były hodowane przez ludzi do pomagania im w różnych czynnościach. 

Najczęściej szkolone rasy psów na przewodników: 

  • golden retriever
  • labrador retriever,
  • border collie,
  • yorkshire terier, 
  • papillon, 
  • cocker spaniel, 
  • różne rasy pudli.

Najczęściej wybierane są psy z grupy retrieverów, jednak wszystkie z wymienionych ras charakteryzują się wysoką inteligencją, łatwością uczenia się i dobrą adaptacją do różnych sytuacji. Ponadto psy te mają przyjazny charakter i łatwo jest je wychowywać. Są towarzyskimi psami, którym odpowiada życie z ludźmi, co sprawia, że są idealnymi kandydatami na psy towarzyszące dla niewidomych i niepełnosprawnych.

pies towarzyszący

Jakie zalety ma posiadanie psa przewodnika?

Psy dla osób niepełnosprawnych są niesamowitymi asystentami, które pomagają nie tylko w codziennym życiu, ale także w rehabilitacji i leczeniu niepełnosprawności. Psy te pozwalają osobom niewidomym na zwiększenie ich poczucia niezależności i samodzielności, a także na podniesienie ich pewności siebie i umiejętności funkcjonowania w trudnych sytuacjach. Współpraca z psem przewodnikiem pomaga też osobom niepełnosprawnym w budowaniu zaufania do otaczającego świata, co przekłada się na ich jakość życia i zdolność do zawierania nowych znajomości.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by mieć psa przewodnika?

Aby otrzymać psa przewodnika, osoba niewidoma musi spełnić pewne wymagania. Powinna posiadać umiejętności kontrolowania i opiekowania się psem przewodnikiem, znać procedury prowadzenia psa przewodnika oraz umieć zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania i opieki, w tym regularne karmienie, chodzenie na spacery i zapewnienie ruchu i aktywności. Osoba niewidoma musi też przejść specjalne szkolenia, które uczą ją, jak prawidłowo korzystać z psa przewodnika w życiu codziennym, jak mu dawać komendy i jak interpretować jego zachowanie.

Jak wygląda współpraca z psem przewodnikiem?

Współpraca z psem przewodnikiem opiera się na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu. Osoby niewidome muszą zapewnić psu przewodnikowi odpowiednie warunki do pracy, zapewnić mu bezpieczeństwo i swobodę ruchu, a także umieć poprowadzić psa przy pomocy krótkiej smyczy. Psy przewodniki muszą być skoncentrowane na swoim zadaniu i nie wolno im się rozpraszać. Zazwyczaj osoby niewidome posługują się różnymi gestami i komendami głosowymi, aby prowadzić psa przewodnika w pożądanym kierunku i informować go o zmianach w otaczającej przestrzeni.

Podsumowanie 

Psy już nieraz udowodniły ludziom swoją przydatność, ale też zdolność do niesamowitych poświęceń. Daliśmy im pokarm i schronienie, a one nie pozostały dłużne. Historia współpracy i wspólnego rozwoju ludzi i psów ciągle zadziwia i jeszcze się nie skończyła. Wraz ze zmianą trybu życia właścicieli, zmienia się też tryb życia psów i stają przed nimi nowe wyzwania. 

Zobacz również: Dlaczego pies piszczy i co to oznacza?

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?