Strona główna
Psy
Tutaj jesteś
Psy pies-labrador

Pies labrador retriever – charakterystyka rasy

Data publikacji 7 czerwca 2023

Pies labrador, znany również jako labrador retriever, to jedna z najpopularniejszych ras psów na całym świecie. Odznacza się on inteligencją, łagodnością i skłonnością do współpracy z człowiekiem. Dla wielu osób pies tej rasy będzie świetnym towarzyszem i przyjacielem. Znany jest jako pies rodzinny, a także pies pracujący. Często możemy go zobaczyć w roli przewodnika, psa asystującego, a nawet terapeuty w dogoterapii.  

W tym artykule przeanalizujemy:

  • historię rasy,
  • wady i zalety posiadania psa rasy labrador,
  • temperament psa rasy labrador,
  • wychowanie i szkolenie, hodowla,
  •  pielęgnacja i dieta.

Zobacz także: Czy pies może jeść surowe mięso? – dieta BARF

Historia rasy labrador retriever

Pies labrador należy do grupy psów myśliwskich pochodzącej z Nowej Fundlandii w Kanadzie. Wszystkie retrievery to psy aportujące, początkowo służące człowiekowi do przynoszenia upolowanej drobnej zwierzyny. Labrador był wykorzystywany przez rybaków do aportowania ryb z wody. Nazwa rasy pochodzi od półwyspu Labrador na wschodnim wybrzeżu Kanady.

Część z tych psów trafiła do Anglii, gdzie pozyskały sobie duże grono miłośników. Labrador retriever został uznany za rasę psów w 1903 roku w Wielkiej Brytanii. Za jej stworzenie odpowiedzialny był brytyjski arystokrata, hrabia Malmesbury. W 1916 roku przez Lorda Knutsforda został założony klub hodowców labradorów. 

Pies labrador wg. wzorca rasy 

Labrador retriever to pies średniej wielkości, o krótkiej i gęstej sierści. Szata labradora może przybierać różne umaszczenia, od jasnokremowego po czarny. Najczęściej spotykany jest pies labrador czarny, czekoladowy, biszkoptowy.  Labrador ma mocną budowę ciała ale nie jest masywny. Charakterystyczny dla labradora jest jego ogon- bardzo gruby u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi.

Ze względu na proporcjonalny wygląd ciała i przyjemne kolory umaszczenia, labrador pies często wygrywa konkursy piękności, takie jak Best in Show.

Jakie są wady i zalety rasy labrador retriever?

Jedną z największych zalet rasy labrador retriever jest jej łagodne usposobienie. Są to psy przywiązane do swoich opiekunów i służące pomocą, gdy tylko jest to potrzebne. Dobrze radzą sobie z innymi psami i obcymi ludźmi. Pies labrador doskonale sprawdzi się jako towarzy dzieci i osób starszych. Labradory to także psy uwielbiające aktywność fizyczną. Dlatego też, są idealnymi partnerami w codziennych treningach i na długich spacerach. Labrador pies jest inteligentny i łatwy do szkolenia. Lubi pracować i wykorzysta każdą okazję do przynoszenia, oraz aportowania przedmiotów, w tym piłek, patyków czy frisbee.  

Czy istnieją jakieś wady posiadania psa rasy labrador?

Jak każda rasa psów, rasy labrador retriever ma swoje wady. Jedną z najczęstszych problemów dotykających psów labradorów jest nadwaga. Te psy mają skłonności do tycia, dlatego ważne jest odpowiednie dozowanie jedzenia i dbanie o ich aktywność fizyczną. Mają również wysokie genetyczne ryzyko zapadalności na dysplazję stawów biodrowych. Dlatego ważne jest, aby wybierając szczeniaka kupować go tylko od odpowiedzialnego hodowcy, który bada swoje psy pod względem zdrowotnym.

pies labrador czarny

Wychowanie Labrador Retrievera

Najważniejsze zasady wychowania psa rasy labrador retriever to odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna, regularne mycie i pielęgnacja sierści oraz regularne wizyty u weterynarza. Wskazane jest również konsekwentne szkolenie psa, aby zapewnić mu dobry rozwój i zachowanie. Labrador uwielbia pływać i wykorzysta każdą okazję do kąpieli, dlatego warto mu je zapewniać. Przy czym, należy unikać kąpieli w zbyt zimnej wodzie. Labradory to psy, które dobrze odnajdują się w rodzinie i nie lubią samotności, dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie warunki mieszkaniowe.

Jakie metody szkolenia stosować u psa rasy labrador?

Szkolenie psa rasy labrador retriever powinno opierać się na metodach pozytywnych, czyli nagradzaniu za dobre zachowanie. Te psy wyjątkową źle znoszą ostrą krytykę i przemoc, dlatego najlepiej wykorzystać znaki werbalne, gesty i nagrody w postaci smakołyków. W przypadku problemów z zachowaniem psa rasy labrador retriever warto skorzystać z pomocy trenera lub behawiorysty psów. Najczęściej niepożądane zachowanie takie jak agresja czy lęk wynika z braku zaufania do człowieka lub nieodpowiedniego szkolenia. Labradory potrzebują dużo uwagi i czasu.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w wychowaniu labradora retrievera?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w wychowaniu labradora retrievera jest brak konsekwencji. Właściciele psa często nie pozwalają mu na wykonanie jakichś zachowań, ale w innych sytuacjach to już pozwalają. W konsekwencji pies nie wie, co jest dozwolone, a co nie, co prowadzi do niepożądanego zachowania. Warto zawsze być spójnym w swoim podejściu do wychowywania psa.

Pielęgnacja Labradora Retrievera

Sierść labradora wymaga regularnej pielęgnacji, szczególnie w okresie linienia. Podszerstek można usuwać przy okazji kąpieli za pomocą specjalnej groomerskiej suszarki. Codzienne szczotkowanie to podstawa, aby uniknąć tworzenia się kołtunów i zapobiec gromadzeniu się sierści na meblach. Dodatkowo warto regularnie kąpać psa używając do tego odpowiedniego szamponu, aby nie podrażnić jego skóry.

Jak radzić sobie z nadwagą u labradora?

W przypadku nadwagi u psa rasy labrador retriever najlepszym sposobem jest odpowiednie dozowanie pożywienia. Wskazane jest stosowanie specjalistycznych karm dla psów z tendencją do tycia oraz zwiększenie aktywności fizycznej pupila. 

Podsumowanie

Labrador retriever to bardzo mądry i przyjacielski pies, w dodatku ujmujący też swoim wyglądem. Nic więc dziwnego, że zyskał tak wielką popularność i wielu miłośników na całym świecie. Ta rasa będzie odpowiednia dla wielu osób szukających dla siebie psiego przyjaciela. Dodatkowo labrador retriever należy do grupy psów myśliwskich i jego wrodzone umiejętności są bardzo przydatne w pomocy ludziom przy wielu aktywnościach codziennych i zawodowych. 

Zobacz także: Pies przewodnik – jak pomaga?

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?