Tutaj jesteś

Normy i przepisy regulujące projektowanie stacji elektroenergetycznych

4 października 2024 Zwierzęta projektowanie stacji elektroenergetycznych


Projektowanie stacji elektroenergetycznych musi odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem. Normy oraz przepisy wyznaczają między innymi odległość linii elektroenergetycznych od budynków, oraz dróg. Dzięki nim stworzona stacja okaże się niezawodna i bezpieczna w swoim działaniu, ponadto nie będzie uciążliwa dla otoczenia.

Prawo energetyczne – co mówi Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. ?

Najważniejszym aktem prawa dotyczącego zasad kształtowania polityki energetycznej państwa jest ustawa Prawo energetyczne z 1997 roku. Co w niej znajdziemy? Ustawa ta mówi o tym, że projektowanie, produkcja, import, budowa czy eksploatacja urządzeń, sieci czy instalacji powinny gwarantować racjonalne oraz oszczędne zużycie paliw, czy energii. Ponadto powinno to odbywać się przy zachowaniu niezawodności współdziałania z siecią, bezpieczeństwa obsługi oraz otoczenia po spełnieniu danych wymagań ochrony środowiska.

Stacja elektroenergetyczna, sieć oraz wszelkie urządzenia muszą być zaprojektowane zgodnie z wymaganiami odrębnych przepisów, oraz norm, a zwłaszcza przepisów:

  • o ochronie przeciwporażeniowej,

  • ochronie przeciwpożarowej,

  • prawa budowlanego,

  • o dozorze technicznym,

  • pozostałych przepisów wynikających z technologii wytwarzania energii.

Budowa i projektowanie linii napowietrznych z przewodami roboczymi gołymi – normy

Wszelkie wymagania obejmujące projektowanie oraz budowę linii napowietrznych z przewodami roboczymi gołymi znalazły się w normach: PN-EN 50341-1:2013-03, PN-EN 50341-3-22:2010, N SEP-E-003:2003. Pierwsza norma dotyczy elektroenergetycznych linii napowietrznych prądu przemiennego powyżej 1 kV i zawiera wymagania ogólne oraz specyfikacje wspólne. Norma PN-EN 50341-3-22:2010 dotyczy elektroenergetycznych linii napowietrznych prądu przemiennego powyżej 45 kV i obejmuje zbiór normatywnych warunków krajowych. Ostatnia natomiast odnosi się do elektroenergetycznych linii napowietrznych, obejmuje projekt i budowę, linie prądu przemiennego z przewodami pełnoizolowanymi, jak z przewodami niepełnoizolowanymi.

Odległości linii energetycznych od budynków i dróg

Stacja elektroenergetyczna może powstać w odpowiedniej odległości od budynków czy dróg. Linie muszą być zaprojektowane oraz wykonane w taki sposób, żeby w trakcie eksploatacji nie powodowały problemów w ruchu kołowym, pieszym oraz nie powodowały utrudnień w utrzymaniu tych dróg. Ponadto linie muszą być wykonane zgodnie z warunkami znajdującymi się w zezwoleniu zarządcy drogi. W przypadku linii napowietrznych wysokiego napięcia zgodnie z normami od linii o napięciu zmianowym powinna być zachowana odległość wynosząca:

  • napięcie 1 kV – 45 kV-odległość 3 m,

  • napięcie110 kV-odległość,9 m.

Profesjonalne firmy takie jak https://www.eltelnetworks.pl/, projektują stacje elektroenergetyczne zgodnie z obowiązującym prawem. Dzięki temu można mieć pewność, że taka inwestycja okaże się całkowicie legalna, bezpieczna i niezawodna.

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?