Strona główna
Zwierzęta
Tutaj jesteś
Zwierzęta nietypowe gryzonie domowe

Jakie są nietypowe gryzonie domowe?

Data publikacji 9 stycznia 2023

Jeśli ktoś zastanawia się nad zwierzęciem domowym, to zdecydowanie najczęściej decyduje się na psa lub kota. Czasem w domach pojawiają się nieco bardziej nietypowe zwierzęta, czyli np. papugi, pająki lub węże. Co jednak ciekawe, ostatnimi czasy niezwykle popularne stają się gryzonie. Na co warto się w tym zakresie zdecydować? Jakie są ciekawe, lecz nietypowe gryzonie domowe?

  • miniaturowe chomiki
  • jeże
  • koszatniczki
  • szczury domowe
  • szynszyle

Zobacz także: Ile żyje mysz domowa – prowadzenie do świata myszy domowych

Miniaturowe chomiki

Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych domowych gryzoni jest chomik. Co jednak bardzo ważne, oprócz klasycznego, dobrze wszystkim znanego gatunku, coraz częściej wybierane są odmiany chińskie czy też mandżurskie. Czym się one cechują? Jak można łatwo zauważyć, są one naprawdę bardzo małe i znajdują się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o małe gryzonie domowe. Na uwadze trzeba mieć to, że są dość trudne do wychowania, więc nie są zalecane dla małych dzieci. Mogą bowiem być nieco agresywne.

Jeże

Jeże to nietypowe gryzonie domowe, ponieważ zazwyczaj widujemy wolnożyjące w parkach, czy bardziej dzikich miejscach. Wiedzieć trzeba, że gatunki żyjące w Polsce są objęte ochroną, więc ich hodowanie jest absolutnie zakazane. Polecane są zagraniczne odmiany, w tym np. jeże pigmejskie pochodzące z Afryki. Czym szczególnym się one wyróżniają?
Nie da się ukryć, że są one bardzo atrakcyjne wizualnie i z całą pewnością przykuwać będą wzrok każdej odwiedzającej nas osoby. Jeśli chodzi o ich zachowanie, to cechują się bardzo dużym spokojem, a także łagodnością dla właściciela. Szybko się przyzwyczajają i związują.
Jeśli ktoś planuje hodować jeża, pamiętać musi o tym, że są to zwierzaki nocne. Oznacza to, że to właśnie po zmroku są najbardziej ruchliwe i wykazują się dużą ciekawością. W połączeniu z ich dość donośnym tuptaniem, może to stanowić spory problem.

Koszatniczki

Koszatniczki to z pewnością nietypowe gryzonie domowe. Są bardzo egzotycznymi pupilami jak na polskie warunki. Często mylone są one z chomikami, lecz w tym wypadku zdradza je charakterystyczny ogonek. Tak więc, są to kolejne małe gryzonie domowe. Czy warto hodować takie zwierzątko?
Koszatniczki cechują się bardzo dużą towarzyskością, niezwykle szybko się oswajają, a także lubią życie w stadzie, więc doskonale pasują do domowych warunków. Wiedzieć jednak trzeba, że jeśli będzie się miało tylko jedną sztukę, trzeba jej będzie poświęcać sporo uwagi. Na koniec zauważyć również trzeba, że koszatniczki wymagają dość dużej, a przede wszystkim wysokiej klatki.

Szczury domowe

Chociaż szczury zyskały już sporą popularność, to wiele osób ma pewien problem z hodowaniem domowego szczura. Ze względu na kulturowe konotacje tego zwierzęcia, a także charakterystyczny ogonek, do szczurów często podchodzi się z rezerwą. Jednak łatwo się do nich przekonać, a to za sprawą ponad przeciętnej inteligencji tego gryzonia. Szczury nie tylko bardzo szybko się uczą i łatwo oswajają, lecz nawet reagują na swoje imię i proste polecenia. Są one z natury ciekawskie, bardzo chętnie bawią się z właścicielami, a także są niezwykle ruchliwe.

Szynszyle

Niezwykle popularnym gryzoniem w polskich domach są szynszyle. Mimo, że zyskały na popularności, to nadal uznawane są za nietypowe gryzonie domowe. Szynszyla to bardzo ciekawskie, dobrze adaptujące się w domowych warunkach stworzenie, które może dać wiele radości. Cechą charakterystyczną szynszyli jest to, że jest ona niezwykle skoczna. Z tego tez powodu zapewnić jej trzeba odpowiednie warunki do aktywności. Co ciekawe, szynszyle niezwykle długo żyją i są w stanie dożyć nawet do 20 lat.

Sprawdź również: Jak pozbyć się myszy z domu raz na zawsze? – bezpieczne i humanitarne sposoby

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?