Strona główna
Psy
Tutaj jesteś
Psy jakie warzywa dla psa

Jakie warzywa dla psa są zdrowe, a jakich należy unikać?

Data publikacji 15 lipca 2023

Zdrowa i zrównoważona dieta to podstawa dla każdego czworonoga. W diecie psa powinno znajdować się nie tylko mięso, ale również warzywa i owoce. Dostarczają one cennych mikro- i makroelementów, witamin, oraz błonnika korzystnego dla układu pokarmowego. Jednak nie wszystkie warzywa są dla psa zdrowe. Czy wiesz, jakie warzywa dla psa są dobre? W tym artykule dowiesz się, które z nich są bezpieczne i korzystne dla zdrowia Twojego pupila.

Sprawdź także: Czy pies może jeść pomidory?

Jakie warzywa dla psa są zdrowe i bezpieczne?

Zapamiętaj, że niektóre z warzyw spożywanych przez człowieka zawierają składniki, które dla czworonoga mogą być szkodliwe. Dlatego ważne jest, aby dietę zwierzęcia skomponować w przemyślany sposób. Warzywa, które może jeść pies, to przede wszystkim:

  • Marchew
  • Pietruszka
  • Seler
  • Buraki
  • Bataty

Dobre dla psa mogą być również słodka papryka, brokuły, brukselka, dynia czy ogórki. Wszystkie te warzywa wzmacniają odporność zwierzęcia, wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego, obniżają ciśnienie krwi i dostarczają antyoksydantów, które hamują szkodliwą aktywność wolnych rodników.

Surowe warzywa dla psa

Surowe warzywa zawierają wiele korzystnych dla psa składników. Jednak niektóre warzywa jak np. bataty i warzywa strączkowe w ogóle nie mogą być podawane surowe. Natomiast marchewki, pietruszki czy brokuły mogą, a przy okazji dostarcza to zwierzęciu rozrywki związanej z gryzieniem i wpływa korzystnie na zdrowie zębów.

Gotowane warzywa dla psa

Niektórzy specjaliści uważają, że bezpieczniejsze są dla psa warzywa gotowane. Są bowiem lżej strawne i nie grożą problemami żołądkowymi w przypadku połknięcia większych kawałków. Gotowanie warzyw jest na pewno dobrym rozwiązaniem dla zwierząt starszych. Takie warzywa może też jeść np. pies z chorą wątrobą czy z przewlekłymi schorzeniami jelit.

Wskazówki dotyczące karmienia szczeniaków

Wskazane jest gotowanie warzyw dla szczeniaka – ze względu na wrażliwszy niż u dorosłych zwierząt układ pokarmowy oraz na fakt, że pierwsze miesiące życia to okres rośnięcia i wymiany zębów. Przy włączaniu do diety młodego psa surowych warzyw warto je pokroić na małe kawałki, które nie grożą zadławieniem.

Jakie warzywa dla psa są zabronione?

Pies bezwzględnie nie powinien jeść: cebuli, czosnku, porów, warzyw kapustnych – zawierają substancje szkodliwe dla czworonogów.

Według niektórych opinii nie należy karmić psów warzywami strączkowymi (fasolą, grochem, bobem) oraz szpinakiem, szczawiem i rabarbarem. Inne źródła podają, że ich niewielkie ilości mogą być cennym źródłem witamin i mikroelementów.

Nie powinno się podawać psu też warzyw stanowiących resztki ludzkiego pożywienia. Często zawierają one szkodliwe dla zwierzęcia przyprawy, albo niepotrzebną dawkę tłuszczu.

Podsumowanie

Dobrze zbilansowana dieta jest kluczowa dla zdrowia Twojego psa. Pamiętaj, aby unikać warzyw, które mogą być szkodliwe dla Twojego pupila, i zawsze wybierać te, które przyniosą mu najwięcej korzyści zdrowotnych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jakie warzywa dla psa są odpowiednie, zawsze skonsultuj się z weterynarzem.

Zobacz także: Jakie przyprawy dla psa są zdrowe i czy pies może jeść koperek?

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?