Tutaj jesteś

Jakie ryby do akwarium? – najlepsze rybki dla początkujących

23 czerwca 2023 Ryby jakie-ryby-do-akwarium

Jakie są najlepsze rybki dla początkujących? Wielu entuzjastów zaczyna swoją przygodę z akwarystyką od prostych gatunków, które są wyjątkowo odporne i łatwe w pielęgnacji. W tym artykule przedstawimy jakie ryby do akwarium, są idealne dla początkujących, dzięki swojej wytrzymałości, łagodnemu temperamentowi i minimalnym wymaganiom hodowlanym. Odkryj fascynujący świat ryb i znajdź idealne towarzystwo dla swojego pierwszego akwarium!

Polecane rybki dla początkujących to:

 • gupik pawie oczko,
 • mieczyk hellera,
 • platka, 
 • molinezja „black molly”,
 • kardynałek chiński,
 • danio pręgowany,
 • brzanka wysmukła, 
 • neon czerwony,
 • gurami dwuplamisty,
 • kirysek panda,
 • bocja wspaniała.

Zobacz także: Ślimaki akwariowe – gatunki ślimaków hodowane w akwariach

Jakie ryby do akwarium – lista polecanych gatunków na rozpoczęcie przygody z akwarystyką

Oto lista przedstawiająca polecane rybki dla początkujących. Znajdziesz tu ryby o różnych kolorach i ciekawym wyglądzie, a także przyjaznym charakterze.

Gupik pawie oczko

Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata) to jeden z najpopularniejszych gatunków ryb akwariowych ze względu na swoją prostotę hodowli i różnorodność odmian. Te małe i żywe rybki wymagają akwarium o pojemności co najmniej 40 litrów. Nadają się do akwarium towarzyskiego, jak i do akwarium tylko dla gupików. Swoją popularność zawdzięczają złotym odcieniom łusek. Niewielkie akwarium, które jest wymagane przy hodowli tych rybek również przyczynia się do ich popularności.

Mieczyk Hellera

Mieczyk Hellera (Xiphophorus helleri) to piękna ryba o długim ogonie. Akwarium dla rybek Mieczyków wymaga pojemności 100 litrów. Najlepiej jest trzymać 1-2 samce razem z 5-6 samicami, aby zapewnić harmonijną atmosferę w zbiorniku. Mieczyki Hellera są gatunkiem towarzyskim i zgodnym wobec innych ryb.

Platka

Platki (Xiphophorus maculatus) są kolorowymi i żywymi rybkami, które są doskonałym wyborem dla początkujących akwarystów. Wymagają akwarium o pojemności minimum 50 litrów. Ważne jest, aby nie trzymać ich z blisko spokrewnionymi mieczykami, ponieważ mogą występować krzyżówki, które utracą swoje cechy gatunkowe.

Molinezja „Black Molly”

Molinezja „Black Molly” (Poecilia sphenops) to ryba o pięknym czarnym ubarwieniu. Jej minimalne wymagania to akwarium o pojemności 60 litrów. Najlepiej hodować ją w stadzie z przewagą samic. Molinezje są aktywne i łatwe w hodowli, co czyni je idealnym wyborem dla początkujących akwarystów.

Kardynałek chiński

Kardynałki chińskie (Tanichthys albonubes) to niewielkie i spokojne rybki, które mogą być utrzymywane w akwariach o pojemności 50 litrów. Są towarzyskie i najlepiej hodować je w stadzie liczącym 6-8 osobników. Akwarium powinno być jasno oświetlone i bogate w rośliny.

Danio Pręgowany

Danio Pręgowany (Danio rerio) to ryba stadna, która dobrze czuje się w akwariach o pojemności co najmniej 50 litrów. Można je trzymać razem z innymi łagodnymi gatunkami. Liczebność gromadki powinna wynosić przynajmniej kilkanaście ryb. Akwarium powinno być szczelnie przykryte.

Brzanka Wysmukła

Brzanka Wysmukła (Trigonostigma heteromorpha) to piękna i spokojna ryba, która dobrze czuje się w grupie liczącej co najmniej 6 – 8 osobników. Wymaga akwarium o pojemności minimum 50 litrów, które powinno być szczelnie przykryte. Warto zapewnić im kryjówki, które zapewnią im poczucie bezpieczeństwa.

Neon czerwony

Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi) to popularna rybka akwariowa, która wymaga minimum 50 litrów zbiornika. Najlepiej hodować je w stadzie liczącym 8 – 10 osobników. Ważne jest, aby akwarium nie było zbyt intensywnie oświetlone. Dobry filtr jest również istotny dla zdrowia neonów.

Gurami Dwuplamisty

Gurami Dwuplamisty (Trichogaster lalius) to ryba, która wymaga większego akwarium o pojemności minimum 100 litrów. Są to ryby towarzyskie, jednak zaleca się trzymanie jednego samca razem z kilkoma samicami. Guramis są piękne i spokojne, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla początkujących akwarystów.

Kirysek Panda

Kirysek Panda (Corydoras panda) to ryba, która najlepiej czuje się w grupie liczącej 5 osobników. Akwarium dla kirysek powinno mieć co najmniej 80 litrów pojemności. Ważne jest zapewnienie im dobrego filtru i napowietrzacza oraz stworzenie w zbiorniku wielu zakamarków do ukrycia.

Bocja Wspaniała

Bocja Wspaniała (Botia macracantha) to ryba, która wymaga większego akwarium o pojemności co najmniej 200 litrów. Mogą być trzymane pojedynczo, ale lepiej jest utrzymywać je w grupie liczącej co najmniej 5 osobników. Bocje są aktywne i ciekawe w obserwacji, ale mogą być agresywne wobec innych ryb, np. je podgryzać. Dlatego Bocje najlepiej trzymać z innymi gatunkami o podobnym temperamentu, lub w akwarium jednogatunkowym. 

Jakie rybki do akwarium – ogólne zalecenia

Rybki dla początkujących w większości wymagają standardowych parametrów wody akwariowej, takich jak temperatura 24-26°C i odczyn pH 7,0-7,5. Jednak każdy gatunek może mieć minimalne różnice w wymaganiach dotyczących rozmiaru akwarium i liczby ryb w stadzie. Przed dokonaniem wyboru ryb zawsze sprawdzaj, czy są one zgodne pod względem wymagań hodowlanych i zachowawczych. Muszą mieć podobne wymagania, aby podczas zakładania akwarium nie martwić się o specjalne warunki, jakie muszą mieć poszczególne gatunki ryb. Zadbaj o dobrą jakość wody i odpowiednie warunki życia, a twoje akwarium stanie się pięknym i harmonijnym środowiskiem dla tych fascynujących stworzeń wodnych.

Podsumowanie

Rybki do pierwszego akwarium warto wybrać z listy gatunków dla początkujących. Rybki dla początkujących to takie, którym łatwo zapewnić odpowiednie warunki bytowania. Są różne gatunki, które są niewymagające i wytrzymałe. Jeśli nadal zastanawiasz się jakie ryby do akwarium będą odpowiednie dla Ciebie, warto zasięgnąć porady bardziej doświadczonych posiadaczy ryb. Mogą oni doradzić, jakie rybki do akwarium możesz wybrać i jak zapewnić im dobre warunki. 

Sprawdź też: Rodzaje glonów w akwariach – jak je rozpoznać i zwalczyć

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?