belgi.pl

Blog tematyczny o zoologii naszych domowych pupilów. Przedstawiamy tajniki opieki nad psami i kotami. Oprócz tego wtajemniczymy Was w tajniki terrarystyki oraz akwarystyki.

Akwarystyka

Jak usunąć okrzemki w akwarium?

Jak usunąć okrzemki w akwarium?

Wiele osób decyduje się na hodowanie rybek w akwarium. Jest to hobby i jednocześnie można liczyć na piękną dekorację w domowym zaciszu. Oczywiście wiąże się to także z obowiązkami. Konieczne jest regularne wymienianie wody, karmienie ryb, oczyszczanie zbiornika. Często pojawia się także problem w postaci okrzemek, czyli nieestetycznych glonów. Osadzają się one na ściankach akwarium. Warto poznać metody pozbywania się ich z niego.

Problematyczne okrzemki w akwarium

Niepozorne okrzemki stanowią problem i to nie tylko estetyczny. Mają postać glonów o brunatnej barwie. Wykazują tendencję do gromadzenia się na ściankach akwarium. Mogłoby się wydawać, że nie są one groźne, ale w praktyce wygląda to inaczej. Jeśli w wodzie jest wysokie stężenie krzemianów, to niestety sprzyja to rozwojowi okrzemek. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nawet częste wymienianie wody nie uchroni przed występowaniem tego typu mikroorganizmów. Konieczne staje się jej filtrowanie. Ma to na celu zminimalizowanie ilości krzemianów w wodzie. Nadal jednak nie gwarantuje rozwiązania problemu z okrzemkami, tylko ogranicza ich ilość w akwarium. Należy się ich pozbyć ze względu na to, że mogą mieć negatywny wpływ na rośliny i ryby. Okrzemki zużywają dużo tlenu, przyczyniają się także do obumierania wodnej roślinności.

Jak pozbyć się okrzemek z akwarium

W sprzedaży znajdują się specjalne środki do oczyszczania akwarium z okrzemek. Warto wobec tego się w nie zaopatrzyć, aby szybko zniwelować powstały problem. Oczywiście przy wyborze preparatu należy kierować się tym, aby był on jak najbardziej naturalny. Zbyt dużo chemii może wpłynąć negatywnie na ryby i roślinność akwariową. Kolejną kwestią jest to, że trzeba regularnie zmieniać środek do czyszczenia, bo okrzemki mają zdolność do uodpornienia się na ich działanie. Dobry pomysł będzie także zwiększenie mocy oświetlenia w akwarium. Powinno pomóc przykładowo wymienianie żarówek na mocniejsze. Dobrym rozwiązaniem będzie także wymiana filtra do wody. Należy zdecydować się na model o dużej wydajności. Zawsze można także przyjść do ich pozbywania się w sposób mechaniczny, co jest jednak dosyć żmudnym zajęciem.

Co robić w przypadku okrzemek?

W walce z okrzemkami w akwarium z pomocą przychodzą żyjątka, które żywią się glonami. Można wobec tego w całkowicie naturalny sposób pozbyć się nieproszonych gości, wystarczy wpuścić do akwarium krewetki amano. Bardzo lubią jeść glony i mają ogromny apetyt. Mile widziane będą także otoski, czyli niewielkie ryby żywiące się glonami. Z pomocą przychodzą także glonojady, które również pomogą rozprawić się z okrzemkami w akwarium. Warto pomyśleć także o umieszczeniu w nim specjalnych ślimaków akwariowych. Ułatwiają one utrzymanie czystości w zbiorniku. Najlepszym rozwiązaniem staje się połączenie różnych metod walki z okrzemkami, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Dobrym pomysłem będzie także zaopatrzenie się w zestaw testowy dostępny w sklepie zoologicznym, aby sprawdzić jakość wody i obecność w niej krzemianów. W sprzedaży dostępne są specjalne filtry i wkłady do usuwania z niej określonych substancji i związków.

Udostępnij