Wiele osób decyduje się na hodowanie rybek w akwarium. Jest to hobby i jednocześnie można liczyć na piękną dekorację w domowym zaciszu. Oczywiście wiąże się to także z obowiązkami. Konieczne jest regularne wymienianie wody, karmienie ryb, oczyszczanie zbiornika. Często pojawia się także problem w postaci okrzemek, czyli nieestetycznych glonów. Osadzają się one na ściankach akwarium. Warto zatem dowiedzieć się jak zlikwidować okrzemki w akwarium?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak zapobiegać powstawaniu okrzemek w akwarium?
- Jakie środki przeciw okrzemkom wybrać?
- Jak nieinwazyjnie usunąć okrzemki?
- Jakie stworzenia żywią się okrzemkami?
Problematyczne okrzemki w akwarium
Niepozorne okrzemki stanowią problem i to nie tylko estetyczny. Mają postać glonów o brunatnej barwie. Wykazują tendencję do gromadzenia się na ściankach akwarium. Mogłoby się wydawać, że nie są one groźne, ale w praktyce wygląda to inaczej. Jeśli w wodzie jest wysokie stężenie krzemianów, to niestety sprzyja to rozwojowi okrzemek. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nawet częste wymienianie wody nie uchroni przed występowaniem tego typu mikroorganizmów. Konieczne staje się jej filtrowanie. Ma to na celu zminimalizowanie ilości krzemianów w wodzie. Nadal jednak nie gwarantuje rozwiązania problemu z okrzemkami, tylko ogranicza ich ilość w akwarium. Należy się ich pozbyć ze względu na to, że mogą mieć negatywny wpływ na rośliny i ryby. Okrzemki zużywają dużo tlenu, przyczyniają się także do obumierania wodnej roślinności.
Jak pozbyć się okrzemek z akwarium
Jednym z rozwiązań na to, jak zlikwidować okrzemki okrzemki w akwarium, jest zakup preparatu przeciw okrzemkom. W sprzedaży znajdują się specjalne środki do oczyszczania akwarium z okrzemek. Warto wobec tego się w nie zaopatrzyć, aby szybko zniwelować powstały problem. Oczywiście przy wyborze preparatu należy kierować się tym, aby był on jak najbardziej naturalny. Zbyt dużo chemii może wpłynąć negatywnie na ryby i roślinność akwariową. Kolejną kwestią jest to, że trzeba regularnie zmieniać środek do czyszczenia, bo okrzemki mają zdolność do uodpornienia się na ich działanie.
Inną metodą na okrzemki, jak się pozbyć tych glonów, jest zwiększenie mocy oświetlenia w akwarium. Powinno pomóc przykładowo wymienianie żarówek na mocniejsze. Dobrym rozwiązaniem będzie także wymiana filtra do wody. Należy zdecydować się na model o dużej wydajności. Zawsze można także przyjść do ich pozbywania się w sposób mechaniczny, co jest jednak dosyć żmudnym zajęciem.
Co robić w przypadku okrzemek?
Jeśli zastanawiasz się jak zlikwidować okrzemki w akwarium w naturalny sposób, to pomyśl o hodowli nowych zwierzątek. W walce z glonami w akwarium pomagają żyjątka, które się nimi żywią. Można wobec tego w całkowicie naturalny sposób pozbyć się nieproszonych gości, wystarczy wpuścić do akwarium krewetki amano. Bardzo lubią jeść glony i mają ogromny apetyt. Mile widziane będą także otoski, czyli niewielkie ryby żywiące się glonami. Z pomocą przychodzą także glonojady, które również pomogą rozprawić się z okrzemkami w akwarium. Warto pomyśleć także o umieszczeniu w nim specjalnych ślimaków akwariowych. Ułatwiają one utrzymanie czystości w zbiorniku.
Okrzemki – jak się pozbyć
Najlepszym rozwiązaniem na to jak zlikwidować okrzemki w akwarium, jest połączenie różnych metod tak, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Dobrym pomysłem będzie także zaopatrzenie się w zestaw testowy dostępny w sklepie zoologicznym, aby sprawdzić jakość wody i obecność w niej krzemianów. W sprzedaży dostępne są specjalne filtry i wkłady do usuwania z niej określonych substancji i związków.
FAQ
Jak się pozbyć okrzemek z akwarium?
Czy pozbycie się okrzemek jest trudne?
Czy trzeba pozbywać się okrzemek?
Jaki jest najskuteczniejszy środek na okrzemki?
Zobacz także: https://belgi.pl/rodzaje-glonow-w-akwariach/