Tutaj jesteś

Jak usunąć okrzemki w akwarium?

28 marca 2023 Ryby okrzemki w akwarium

Wiele osób decyduje się na hodowanie rybek w akwarium. Jest to hobby i jednocześnie można liczyć na piękną dekorację w domowym zaciszu. Oczywiście wiąże się to także z obowiązkami. Konieczne jest regularne wymienianie wody, karmienie ryb, oczyszczanie zbiornika. Często pojawia się także problem w postaci okrzemek, czyli nieestetycznych glonów. Osadzają się one na ściankach akwarium. Warto zatem dowiedzieć się jak zlikwidować okrzemki w akwarium.

Zobacz także: Jakie rybki mogą być razem w akwarium?

Problematyczne okrzemki w akwarium

Niepozorne okrzemki w akwarium stanowią problem i to nie tylko estetyczny. Mają postać glonów o brunatnej barwie. Wykazują tendencję do gromadzenia się na ściankach akwarium. Mogłoby się wydawać, że nie są one groźne, ale w praktyce wygląda to inaczej. Jeśli w wodzie jest wysokie stężenie krzemianów, to niestety sprzyja to rozwojowi okrzemek. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nawet częste wymienianie wody nie uchroni przed występowaniem tego typu mikroorganizmów. Konieczne staje się jej filtrowanie. Ma to na celu zminimalizowanie ilości krzemianów w wodzie. Nadal jednak nie gwarantuje rozwiązania problemu z okrzemkami, tylko ogranicza ich ilość w akwarium. Należy się ich pozbyć ze względu na to, że mogą mieć negatywny wpływ na rośliny i ryby. Okrzemki zużywają dużo tlenu, przyczyniają się także do obumierania wodnej roślinności.

Jak zlikwidować okrzemki z akwarium?

Po pierwsze, można zastosować preparaty przeciwko okrzemkom w akwarium, które są dostępne w sklepach zoologicznych. Ważne jest wybieranie preparatów, które są bezpieczne dla ryb i roślinności akwariowej, a także stosowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj także, że regularna zmiana preparatu może być konieczna, ponieważ okrzemki mogą uodpornić się na działanie środka.

Inną metodą walki z okrzemkami jest zwiększenie oświetlenia w akwarium. Wymiana żarówek na mocniejsze może pomóc w zwalczaniu okrzemek, jednak należy zachować ostrożność, aby nie przesadzić z intensywnością światła, co mogłoby sprzyjać rozwojowi innych glonów.

Wymiana filtra na model o dużej wydajności również może być pomocna. Filtracja wody jest kluczowa dla utrzymania czystości w akwarium, dlatego należy wybrać filtr odpowiedni do wielkości akwarium i wymieniać wkłady filtracyjne regularnie.

Wreszcie, możliwe jest także mechaniczne usuwanie okrzemek, na przykład za pomocą specjalnego narzędzia do czyszczenia ścianek akwarium. Jest to jednak czasochłonne zadanie.

Ważne jest, aby wybierać metodę usuwania okrzemek, która będzie najbardziej skuteczna w danym przypadku, oraz dostosować ją do indywidualnych warunków akwarium.

Co robić w przypadku okrzemek?

Jeśli zastanawiasz się jak zlikwidować okrzemki w akwarium w naturalny sposób, to pomyśl o hodowli nowych zwierzątek. W walce z glonami w akwarium pomagają żyjątka, które się nimi żywią. Można wobec tego w całkowicie naturalny sposób pozbyć się nieproszonych gości, wystarczy wpuścić do akwarium krewetki amano. Bardzo lubią jeść glony i mają ogromny apetyt. Mile widziane będą także otoski, czyli niewielkie ryby żywiące się glonami. Z pomocą przychodzą także glonojady, które również pomogą rozprawić się w walce z okrzemkami w akwarium. Warto pomyśleć także o umieszczeniu w nim specjalnych ślimaków akwariowych. Ułatwiają one utrzymanie czystości w zbiorniku.

Okrzemki – jak się pozbyć

Najlepszym rozwiązaniem na to jak walczyć z okrzemkami w akwarium, jest połączenie różnych metod tak, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Dobrym pomysłem będzie także zaopatrzenie się w zestaw testowy dostępny w sklepie zoologicznym, aby sprawdzić jakość wody i obecność w niej krzemianów. W sprzedaży dostępne są specjalne filtry i wkłady do usuwania z niej określonych substancji i związków.

Sprawdź także: Jakie są kolorowe rybki do akwarium – popularne gatunki

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?