Psy
Tutaj jesteś

Jak przyzwyczaić psa do noszenia obroży?

18 września 2023 Psy Jak przyzwyczaić psa do noszenia

Niektórym psiakom ciężko jest przyzwyczaić się do noszenia czegoś na szyi. Taki dyskomfort, zwłaszcza u zwierząt z natury lękowych, może powodować zastyganie w bezruchu, a nawet prowadzić do reakcji agresywnych. Dlatego tak ważne jest oswajanie psa z obrożą stopniowo, by wyrobić w nim pozytywne skojarzenia. Jak nauczyć psa nosić obrożę krok po kroku?

Obroże dla psa – odpowiedni wybór

Zanim przejdziemy do przyzwyczajania zwierzęcia do noszenia obroży, powinniśmy zdać sobie sprawę, jak istotny jest odpowiedni dobór produktu. Obroża dla psa powinna nie tylko zostać dopasowana pod kątem rozmiaru i długości – ważna jest również szerokość, rodzaj materiału, a także sam model obroży. U psów, które nie radzą sobie z uczuciem obroży na szyi, początkowo, zwłaszcza na etapie przyzwyczajania, najlepszym rozwiązaniem będą lekkie obroże z klamrami duraflex takie jak obroże Truelove Active.

Zwłaszcza u psów delikatnych, mających problemy sensoryczne, warto wybrać obrożę posiadającą dodatkowe podszycie w postaci pianki lub siateczki dystansowej. Dzięki temu obroża będzie bardziej komfortowa, a zwierzak znacznie szybciej się do niej przyzwyczai. Warto pamiętać, że obroża nie powinna być również zbyt szeroka (by nie sprawiać wrażenia kołnierza), ani zbyt cienka, by uniknąć wpijania się w delikatną skórę szyi.

Pierwsze zakładanie obroży – jak zrobić to poprawnie?

Pierwszy kontakt z obrożą jest kluczowy. Tworząc od początku pozytywne skojarzenia z obrożą, znacznie łatwiej będzie nam nakłonić zwierzaka do jej noszenia. Jak przeprowadzić pierwsze założenie obroży? Warto uzbroić się w zapas smakołyków i stopniowo nagradzać psiaka na każdym etapie zakładania. Powinniśmy robić to z przodu, będąc na poziomie psa, nie pochylając się nad nim ani nie stojąc za nim. Pamiętajmy również o słownym chwaleniu zwierzaka na każdym kroku.

Gdy już uda nam się założyć obrożę, pozwólmy psu chwilę poruszać się mając ją założoną Jeśli zwierzak nadmiernie interesuje się tym, co ma na szyi, warto odwrócić jego uwagę zabawką czy przysmakami rzucanymi na podłogę. Nie należy jednak przedłużać zbytnio pierwszego kontaktu z obrożą – po maksymalnie kilku minutach powinniśmy ją ściągnąć, również nagradzając przy tym psiaka.

Jak przyzwyczaić psa do noszenia obroży?

Aby nauka zakładania obroży i proces przyzwyczajania miały sens, należy robić to stopniowo, z sesji na sesję wydłużając czas przebywania psa w obroży. Już po kilku dniach, ćwicząc kilka – kilkanaście razy dziennie, pies powinien bez problemu przyzwyczaić się do obroży na szyi.

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?