belgi.pl

Blog tematyczny o zoologii naszych domowych pupilów. Przedstawiamy tajniki opieki nad psami i kotami. Oprócz tego wtajemniczymy Was w tajniki terrarystyki oraz akwarystyki.

Akwarystyka

Jak przygotować korzenie do akwarium?

Jak przygotować korzenie do akwarium?

Akwarium jest nie tylko domem dla ryb, ale również małym, podwodnym światem, który możemy stworzyć i kształtować według własnego uznania. Jednym z kluczowych elementów każdego naturalistycznego akwarium jest korzeń. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować korzenie do akwarium, aby były bezpieczne dla jego mieszkańców i dodatkowo upiększył twoje podwodne królestwo.

  • Skąd pochodzą korzenie do akwarium?
  • Jak przygotować korzenie do akwarium?
  • Czy można wykorzystać znaleziony korzeń?
  • Korzenie w akwarium – jakie mają wpływ na wodę?

Skąd pochodzą korzenie do akwarium?

Jakie korzenie do akwarium wybierać, a jakich unikać? Nie każdy korzeń nadaje się do wykorzystania w akwarystycznej aranżacji. Chodzi przede wszystkim o zdrowie ryb oraz roślin, a dopiero w następnej kolejności o ładny wygląd zbiornika.

Zaleca się, by korzenie do akwarium wybierać spośród drzew liściastych, nigdy iglastych – żywica w nich obecna to źródło substancji szkodliwych dla ryb. Co więcej, korzeń powinien pochodzić z drzewa, które jest martwe od co najmniej 6 miesięcy, a przy tym niespróchniałe ani tym bardziej niespleśniałe.

W sklepach akwarystycznych, w tym także naszym, znajdziesz korzenie, które zostały już profesjonalnie przygotowane. Mimo to zaleca się, by i tak oczyścić je samodzielnie, w domu. W rozbudowanych ofertach sklepów można znaleźć różne korzenie – mniejsze i większe, lżejsze i cięższe, o mniej i bardziej standardowych kształtach. Wśród nich z pewnością każdy znajdzie coś, co go zauroczy od pierwszego wejrzenia.

Jak przygotować korzenie do akwarium?

Przed umieszczeniem korzenia w akwarium, powinien on zostać odpowiednio spreparowany. Poniżej znajduje się instrukcja, jak przygotować korzenie do akwarium krok, po kroku:

  1. Przy pomocy szczoteczki z twardym włosiem dokładnie oczyść korzeń z zanieczyszczeń powierzchniowych.
  2. Przygotuj garnek z wodą z solą (proporcja 10 łyżek soli na 1 litr wody) i gotuj w niej korzeń przez 3-5 godzin w zależności od jego wielkości. W trakcie gotowania dobrze jest przynajmniej raz wymienić wodę.
  3. Wypłucz korzeń z soli pod bieżącą wodą.
  4. Poczekaj aż wystygnie i gotowe! Umieść korzeń w akwarium.

Czy można wykorzystać znaleziony korzeń?

Czy korzeń znaleziony podczas leśnych czy nadmorskich spacerów można wykorzystać w akwarium? Odpowiedź brzmi: tak, ale trzeba wykazać się sporą dozą ostrożności. Na pewno warto dysponować wiedzą, która pozwoli ocenić, jaki to gatunek korzenia, a także uważnością, by ocenić, czy korzeń nie jest spróchniały ani spleśniały. Jeśli już znalazłeś/aś odpowiedni korzeń, koniecznie skorzystaj z powyższych jak przygotować korzenie do akwarium.

Korzenie w akwarium – jakie mają wpływ na wodę?

Niezależnie od tego, jak przygotujesz korzeń, po umieszczeniu w akwarium może on zabarwić wodę na brązową – i nie pomogą w tym żadne zabiegi pielęgnacyjne. Dotyczy to zwłaszcza korzeni z krajów tropikalnych. Korzenie wydzielają również garbiki, które zakwaszają wodę. Z tego powodu trzeba obserwować, kontrolować, a w razie niebezpieczeństwa reagować.

Podsumowanie

Wiedza jak przygotować korzenie do akwarium jest istotna, jeśli nie chcemy zaszkodzić naszym rybom ozdabiając ich dom korzeniem. Wymaga trochę pracy, ale jest to inwestycja, która z pewnością się opłaci. Korzenie to naprawdę piękne i wyjątkowe dekoracje, które każdemu zbiornikowi potrafią dodać dużego uroku. Dlatego warto się nimi zainteresować i spróbować wykorzystać je w swojej akwarystycznej aranżacji. Pamiętaj o odpowiednim wyborze korzenia, dokładnym jego oczyszczeniu oraz przygotowaniu przed umieszczeniem w akwarium. Pamiętaj też o regularnym monitorowaniu stanu wody po wprowadzeniu korzenia. W ten sposób zapewnisz swoim podwodnym mieszkańcom bezpieczne i estetyczne środowisko.

Udostępnij