Psy
Tutaj jesteś

Jak obcinać psu pazury, czyli prawidłowa pielęgnacja łap

3 stycznia 2023 Psy Jak obcinać psu pazury, czyli prawidłowa pielęgnacja łap

Psie pazury, tak samo jak ludzkie paznokcie, rosną. Istotne jest by zadbać o pazury pupila tak samo dobrze, jak my dbamy o swoje dłonie. Dowiedz się jak obcinać psu pazury oraz jak prawidłowo pielęgnować jego łapy. W artykule zwróciliśmy również uwagę na to, jak przygotować pupila do procesu obcięcia pazurów i na co uważać. 
Czego dowiesz się z artykułu:

  • jak obcinać psu pazury?
  • przygotowanie psa do obcinania pazurów
  • narzędzia do obcinania pazurów
  • jak często obcinać psu pazury?
  • na co uważać podczas obcinania pazurów psa?

Zobacz także: Jaki pies rasowy najlepiej pasuje do Twojego domu? Przewodnik dla przyszłych właścicieli

Jak obcinać psu pazury?

Obcinanie pazurów u psa jest zabiegiem pielęgnacyjnym. Podczas jego wykonywania trzeba być bardzo ostrożnym, szybkim, a przede wszystkim precyzyjnym. Nie wszystkie psy są w trakcie tego momentu cierpliwe i nie zawsze może Ci się udać obciąć wszystkie pazury przy jednej próbie. Ważne jest, aby jednak pamiętać o tym, w jaki sposób jest zbudowany psi pazur. Jeśli zwrócisz dokładną uwagę na schemat, to poprawnie uda Ci się skrócić pazur pupila. Warto również wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: czy samopoczucie zwierzęcia.

Idealnym momentem na obcięcie jest moment, gdy warstwa rogowa jest zmiękczona a nie przesadnie twarda i trudna do skrócenia. Najlepszym sposobem na zmiękczenie jej jest spacer po deszczu lub wypad nad jezioro. Jeśli nie planujesz wyjazdu, to warto także samodzielnie namoczyć pazury. Oprócz tego, musisz wziąć także pod uwagę samopoczucie psiaka. Jeśli widzisz, że Twój towarzysz jest zestresowany to nie obcinaj mu pazurów na siłę. Idealnym momentem jest chwila, gdy ten mową swojego ciała pokazuje Ci swoje zrelaksowanie, na przykład kiedy pokazuje Ci brzuch do głaskania.

Przygotowanie psa do obcinania pazurów

W procesie samodzielnej pielęgnacji łap psa ważne jest by nauczyć psa tego procesu już od szczeniaka. Na pewno w przyszłości sprawi to, że będzie to dla Ciebie lżejsze zadanie. Jeśli Twój pupil od małego przyzwyczai się do dotyku, to nie będzie to dla niego problemem, aby jego łapa mogła być przez kogoś trzymana dłużej niż by tego chciał. Pamiętaj, aby również nauczyć psa, że cążki, gilotyna lub jeszcze inne narzędzia nie są niebezpieczne. Gdy pies jest już dorosły, istotnym w procesie przygotowania do obcięcia pazurów jest zapewnienie mu dostępu do smakołyków. Dobrze by było, abyś także co jakiś czas głaskał uspokajająco psa i tłumaczył mu, że wszystko jest dobrze.

psie łapy

Narzędzia do obcinania pazurów

W celu obcięcia psich pazurów zostało stworzone kilka przydatnych ku temu narzędzi. W procesie obcinania najczęściej używa się cążek. Są one dostępne w każdym sklepie zoologicznym w różnych rozmiarach zależnych od wielkości rasy. Mają one specjalnie zaprojektowane zaokrąglone ostrze. Co więcej, kątem cięcia ostrza jest dobrany pod model psich pazurów, tak aby nie uszkodzić naczyń. Choć cążki są najpopularniejszą opcją, to można także spotkać przypadki używania pilników, chociażby zwykłych lub elektrycznych. To narzędzie jest prawie identyczne, co pilnik ludzki, jednak nie skraca znacznie pazura a pozwala na jego lekkie przypiłowanie i dodatkowe wygładzenie. Równie popularne jest używanie gilotyny. Gilotyna choć jest w użyciu szybka, to trzeba uważać jednak na umiejscowienie pazura psa w jej środku.

Częstotliwość obcinania pazurów

Nie każdy pupil wymaga regularnego obcinania pazurów. Niektóre w zależności od wielkości rasy mogą ścierać sobie pazury samodzielnie o podłoże. Nie każdy psi pazur rośnie identycznie, dlatego niektóre psiaki mogą wymagać częstszego lub nawet bardzo rzadkiego skracania. Najlepszym momentem jednak do skrócenia jest chwila, gdy stąpanie naszego pupila jest słyszalne. Jeśli chodzenie i ruch psich łap po parkiecie lub innym materiale oddającym dźwięk jest zauważalny, to jak najbardziej jest to pora do obcięcia pazurów. Ważne jest by w tym momencie skrócić je lekko przed poduszkę łapy, aby zwierzę miało więcej komfortu w trakcie chodzenia. 

Na co uważać podczas obcinania?

Kluczowe w trakcie skracania psich pazurów jest pamięć o budowie fizycznej struktury pazura. Pazury psa są zbudowane z płytki rogowej (część martwa), macierzy oraz łożyska (część żywa) i podeszwy. W trakcie skracania pazurów najmniej chcemy uszkodzić macierz, nerwy oraz naczynia krwionośne znajdujące się w środku. Dlatego, jeśli nie chcesz korzystać z pomocy groomerów bądź weterynarzy w obcinaniu pazurów, musisz nauczyć się obcinać pazury pod odpowiednim kątem. Czasami obcięcie psiego pazura za mało jest lepsze niż obcięcie go do tak zwanego “żywego”. Najlepszym kątem do obcinania psich pazurów jest 45 stopni. Aby lepiej poradzić sobie z nie uszkodzeniem macierzy, warto użyć latarki. Przy jasnych pazurach macierz jest widoczna. Przy ciemnych już nie, stąd dzięki latarce możemy podświetlić sobie pazur i mniej więcej zobaczyć, gdzie ta macierz się znajduje. 

Wszystko co już wiesz!

Pazury naszych psich czworonogów są unikalne. Nie rosną w takim samym tempie, różni je kolor oraz wielkość! Dzięki właściwej pielęgnacji i dbaniu o długość pazurów, dbamy o wygodę ruchu naszego pupila. Z umiejętnością rozpoznania i przygotowania się do zabiegu obcięcia pazurów możesz śmiało robić to w domu!

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry u psa – objawy

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?