Tutaj jesteś

Ile żyją koty po sterylizacji? Czy sterylizacja jest dobra dla zwierząt?

15 lipca 2023 Koty ile żyją koty po sterylizacji

Kastracja i sterylizacja kotów to temat, który budzi wiele pytań i wątpliwości u właścicieli. Czy jest to konieczne? Jakie są korzyści i potencjalne zagrożenia? Ile żyją koty po sterylizacji i czy zmienia się ich zachowanie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

  • Dojrzałość płciowa u kotów
  • Kastracja kotów – co to jest?
  • Czy kastrowane koty są szczęśliwsze?
  • Ile żyją koty po sterylizacji?

Zobacz też: Jak długo żyją koty?

Dojrzałość płciowa u kotów

Najlepiej jest kastrować kota przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, która może nastąpić już w wieku 5 miesięcy. W przypadku kotów preferowany wiek to 3-4 miesiące: w tym wieku zabieg jest mało inwazyjny, a pacjenci szybko wracają do zdrowia. Kocięta osiągają dojrzałość płciową około 4 miesiąca życia. To oznacza, że są zdolne do samodzielnego rozmnażania i produkcji nowych kociąt. Wielu właścicieli nie chce powiększać liczby kotów i kociąt, ponieważ jest wiele które już teraz szukają nowych domów.

Kastracja kotów – co to jest?

Kastracja u kotów to usunięcie narządów rozrodczych. U samców usuwane są jądra, a u samic – jajniki i macica. Kastracja nie tylko zapobiega niechcianej ciąży, ale też ogranicza niepożądane wzorce zachowań związane z dojrzałością płciową. Dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób.

Ile żyją koty po sterylizacji?

Kastracja wpływa na długość życia kotów. Wykastrowane samce żyją średnio 11,8 lat, a niekastrowane – 7,5 lat. Kastracja u kotek zwiększa ich oczekiwaną długość życia o 39% w porównaniu do kotek niekastrowanych. W dużej mierze zależy to jednak od stylu życia kota, rasy, pożywienia i innych czynników.

Kastracja zapobiega chorobom układu rozrodczego, a wysterylizowane koty są mniej skłonne do włóczęgostwa. Kastracja zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych. Jeśli kotka zostanie wysterylizowana przed pierwszym cyklem rujowym, prawdopodobieństwo rozwoju u niej guzów piersi, które są zazwyczaj złośliwe, spada do minimum.

Czy kastrowane koty są szczęśliwsze?

Kastracja może wpływać pozytywnie na osobowość kota. Koty mogą stać się spokojniejsze, a próby ucieczek w poszukiwaniu partnera mogą zostać zahamowane. Kastracja nie wpływa na instynkt opiekuńczy kota.

Wizyta u weterynarza i zabieg kastracji mogą być dla kota stresujące. Dlatego kot może zachowywać się nieśmiało lub nerwowo przez kilka dni po zabiegu. Ta zmiana jest tymczasowa, a Ty możesz pomóc swojemu kotu, zapewniając mu spokój i ciepłe miejsce do rekonwalescencji. Podczas zabiegu kastracji koty są całkowicie znieczulone, więc nie odczuwają bólu. Po zabiegu niektóre zwierzęta mogą odczuwać dyskomfort, ale dzięki lekom przeciwbólowym ból jest minimalny.

Zagrożenia związane z zabiegiem sterylizacji/kastracji

Kastracja i sterylizacja niosą ze sobą pewne zagrożenia dla zdrowia kotów. Mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, takich jak mięsak kości u samców. U samic częściej występuje nietrzymanie moczu. Dodatkowo zarówno kocury, jak i kotki przybierają na wadze po kastracji. Kastracja i sterylizacja powodują, że metabolizm kota nieco zwalnia i mogą powodować przesunięcie części tkanki tłuszczowej do innych części ciała, zwłaszcza do brzucha, co skutkuje powstaniem osławionej brzusznej poduszki tłuszczowej.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie ile żyją koty po sterylizacji jest na korzyść tego zabiegu. Jak pokazują badania, nie jest to jedyny plus dla przeprowadzenia zabiegu u kota. To o czym trzeba pamiętać w kwestii podejmowania decyzji o sterylizacji/kastracji, jest fakt, że jest wiele bezdomnych i potrzebujących kotów, którym już teraz nie jesteśmy w stanie pomóc. Dlatego, pomyślmy o adopcjach bezdomnych zwierzaków, zamiast rozmnażania kolejnych.

Zobacz też: Jak odróżnić kota od kotki?

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?