Tutaj jesteś

Akwarium holenderskie – co warto wiedzieć?

2 stycznia 2023 Ryby akwarium holenderskie


Ostatnimi czasy niezwykle popularnym hobby wśród Polaków stało się akwarium. Możliwość samodzielnego tworzenia przestrzeni dla rybek i innych stworzeń, hodowanie ich i obserwowanie ich życia, daje ogromną satysfakcję. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz akwarium można urządzić na kilka różnych sposobów. Jedna z najpopularniejszych form jest z całą pewnością akwarium holenderskie. Czym się ono charakteryzuje i co powinno się o nim wiedzieć?

Zobacz także: Jak ułożyć kamienie w akwarium? – pomysły na aranżacje akwarium z kamieniami

Czym jest akwarium holenderskie?

Od czego trzeba zacząć zdobywanie informacji, jeśli chce się samemu stworzyć tego rodzaju akwarium? Oczywiście najważniejsze na początek jest to, aby dowiedzieć się, czym ono tak właściwie jest. jakie są więc najważniejsze zasady tworzenia takiego akwarium?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jest to akwarium, które często nazywane jest także roślinnym. Nazwa bierze się z tego, że to właśnie różnego rodzaju rośliny, a nie rybki mają w nim przewagę. Oczywiście nie oznacza to wcale tego, że w akwarium holenderskim rybki są zabronione. Nadal mogą się one w nim znajdować, lecz wiedzieć trzeba, że to rośliny mają przewagę i powinny wyraźnie dominować.

Jakie są zasady tworzenia akwarium holenderskiego?

Skoro wiadomo już, czym jest akwarium holenderskie, warto się teraz dowiedzieć, jakie są najważniejsze zasady jego tworzenia. Czy istnieją jakieś reguły i zalecenia co do tego, jak powinno się ono prezentować?
Jak się okazuje, nadrzędną zasadą jest to, że powinno się brać pod uwagę tzw. trzy wysokości. Chodzi w tym wypadku o to, jakie konkretne rośliny będą znajdowały się na pierwszym, drugim i trzecim planie w akwarium. Pierwszy plan to rośliny, które znajdować się będą najbliżej szyby. Powinny być one niskie i najlepiej mocno zwarte. Drugi plan to rośliny o średniej wysokości. Powinno się je w miarę możliwości umieszczać na samym środku akwarium. Trzeci plan to z kolei rośliny bardzo wysokie, które spokojnie mogą sięgać nawet tafli wody. Jeśli chce się uzyskać możliwie najlepszy efekt wizualny, powinno się je umieszczać na skrajnych bokach akwarium.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja takiego akwarium?

Kolejną sprawą, o której trzeba się dowiedzieć, jeśli planuje się założenie akwarium holenderskiego, to jak właściwie powinna wyglądać jego pielęgnacja. Co trzeba wiedzieć np. o obecnym w nim oświetleniu?
Najważniejszą zasadą jest oczywiście to, aby używane było oświetlenie typu LED. Co więcej, jego intensywność powinna być dobierana pod konkretne rośliny.
Oczywiście dobrze dobrane światło to nie wszystko, o czym trzeba wiedzieć. Bardzo ważne jest dobranie dobrych jakościowo, odpowiednich do danych roślin filtrów, a także grzałki, aby podtrzymywała temperaturę wody na właściwym poziomie.

Czy akwarium holenderskie jest trudne do założenia?

Na sam koniec trzeba sobie jeszcze odpowiedzieć, jak wygląda kwestia trudności założenia takiego akwarium. Czy jest ono dla każdego? Wielu osobom wydawać się może, że z powodu mniejszej ilości rybek jest to rozwiązanie dla początkujących. Jest jednak zupełnie odwrotnie, ponieważ stworzenie takiego akwarium i połączenie w nim poszczególnych elementów w odpowiedni sposób, jest zadaniem dla osób o naprawdę dużym doświadczeniu.

Zobacz też: Jak sadzić rośliny w akwarium?

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?