Psy
Tutaj jesteś

Adopcja psa ze schroniska – czym karmić nowego członka rodziny?

20 września 2023 Psy Adopcja psa ze schronisa

Planujesz adopcję szczeniaka lub dorosłego psa ze schroniska? Nowy członek rodziny będzie potrzebował nie tylko dużo miłości, zabawek i spokojnego miejsca do odpoczynku, ale i prawidłowo zbilansowanej diety. Dowiedz się, czym warto karmić adoptowanego czworonoga.

Zapytaj o dotychczasową dietę psa

Zanim opuścicie mury schroniska, koniecznie zapytaj personel o to, jaką karmę Twój pies dostawał do tej pory. Najprawdopodobniej nie będzie to pokarm z wyższej półki, jako że schroniska nie dysponują dużymi finansami i w dużej mierze polegają na darczyńcach. Potrzebujesz jednak tej wiedzy, by uniknąć wielu problemów w przyszłości. Jeśli zwierzę ma objawy alergii pokarmowej, będziesz wiedzieć, jakich składników unikać w diecie eliminacyjnej. Stara karma będzie Ci również potrzebna do zapobiegnięcia dolegliwościom ze strony układu pokarmowego podczas wprowadzania nowej.

Wybierz dobrą jakościowo karmę

Zaopatrz się w przynajmniej jedno opakowanie lub kilka puszek karmy, którą Twój pupil dostawał w schronisku i wybierz pożywienie, którym chcesz go karmić docelowo. Karma powinna charakteryzować się wysoką jakością i być odpowiednio zbilansowana. By wyselekcjonować najlepszą opcję, wnikliwie czytaj składy. Dobrze skomponowany posiłek zawiera ok. 50% białka zwierzęcego, pochodzącego z mięsa oraz z podrobów. W składzie szukaj również witamin i minerałów, a także zdrowego oleju, który będzie źródłem kwasów omega-3. Warto postawić na karmę, która nie zawiera niepotrzebnych wypełniaczy, barwników ani konserwantów. Wszystkie z tych wymogów spełniają gotowane posiłki, które PsiBufet dostarcza pod dom na zasadzie cateringu.

Zmień sposób żywienia stopniowo

Gdy wybierzesz już optymalną karmę, pozostaje Ci przestawienie psa na nowy, lepszy sposób żywienia. Absolutnie nie stosuj w tym przypadku terapii szokowej i nie serwuj zwierzęciu wyłącznie nowej karmy od pierwszego dnia. Żołądek psa ze schroniska potrzebuje czasu, by się do niej przyzwyczaić. Tranzycja powinna zająć minimum tydzień. Przez pierwsze dwa dni dawaj podopiecznemu 75% karmy schroniskowej oraz 25% tej wybranej przez Ciebie. Kolejne dwa dni to dieta pół na pół. Faza obejmująca następne dwa dni to odwrócone proporcje z początku tranzycji: 25% karmy schroniskowej oraz 75% karmy docelowej. Od siódmego dnia pupil może dostawać już wyłącznie nową karmę.

Reaguj na problemy behawioralne przy misce

Psy adoptowane ze schronisk mogą cierpieć na problemy natury zdrowotnej oraz behawioralnej. Adopcja, nawet do najbardziej kochającego domu, wiąże się z dużym stresem. Daj pupilowi czas, by przyzwyczaił się do nowego życia. Przygotuj się również na to, że pies może reagować na miskę inaczej, niż tego oczekujesz. Jeśli zwierzę odmawia jedzenia, w pierwszej kolejności zabierz je do weterynarza, by wykluczyć ewentualne choroby. Spróbuj przekonać czworonoga do posiłku zapachem – pomoże Ci w tym wspomniana wcześniej karma gotowana. Pies może zmagać się też z odwrotnym problemem, jakim jest łapczywe jedzenie. W tej sytuacji rozwiązaniem będzie rozprowadzenie karmy na specjalnej macie do lizania lub podawanie jej w misce spowalniającej konsumpcję.

Artykuł sponsorowany

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?