Psy
Tutaj jesteś

Tabletka na kleszcze dla psa – czy jest bezpieczna?

26 września 2023 Psy Tabletka na kleszcze dla psa

W aktualnych warunkach klimatycznych, sezon na kleszcze w Polsce trwa cały czas. Z roku na rok coraz więcej mówi się o problemach z kleszczami i wzroście liczby zachorowań u psów na choroby odkleszczowe. Obecnie odpowiednie zabezpieczenie psa przeciwko tym pasożytom jest absolutną koniecznością. Jedną z form ochrony są tabletki przeciw kleszczom dla psów. Jak działają? Co powinniśmy o nich wiedzieć? Czy tabletki na kleszcze dla psa są bezpieczne?

Jak działa tabletka na kleszcze dla psa?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy tabletka na kleszcze dla psa jest na pewno bezpieczna, należy najpierw zrozumieć, w jaki sposób ona działa. Większość dostępnych na rynku preparatów na pasożyty zewnętrzne występuje w formie kropli spot-on lub obroży. Substancje czynne z tych produktów rozprowadzane są w warstwie skórnej i nie wnikają do krwioobiegu. Sposób działania tabletki na pchły i kleszcze dla psa jest zupełnie odmienny.

Po zażyciu tabletki przez czworonoga, substancje czynne uwalniają się do krwi bezpośrednio z przewodu pokarmowego. Oznacza to, że gdy kleszcz rozpocznie żerowanie na naszym pupilu i wbije się w skórę zwierzęcia, otrzyma dawkę trucizny, która z początku doprowadzi do paraliżu układu nerwowego pasożyta, a następnie do jego śmierci.

Okres działania i czas, po którym tabletka na pchły i kleszcze dla psa zacznie działać, zależy od konkretnego preparatu. W przypadku tabletek AdTab działanie zaczyna się w ciągu 24 od rozpoczęcia żerowania i trwa przez miesiąc po podaniu produktów. Jeśli na psie znajdują się pasożyty, które rozpoczęły żerowanie przed podaniem tabletki, zabijane są w ciągu około 18 godzin.

Tabletki na kleszcze dla psa – bezpieczeństwo

Czy tabletka na kleszcze dla psa jest bezpieczna? To pytanie zadają sobie tysiące właścicieli, którzy zastanawiają się nad zmianą formy zabezpieczenia swojego czworonoga przed kleszczami. Na szczęście nie mają się czego obawiać. Tabletki przeciw kleszczom dla psa, podobnie jak wszystkie inne leki, są dokładnie przebadane. W przypadku lotilaneru – substancji czynnej występującej w popularnych tabletkach na kleszcze – przeprowadzono również badania pod kątem interakcji z innymi, często stosowanymi w leczeniu zwierząt lekarstwami i nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych.

Dodatkowo, niektórzy producenci starają się jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W tabletce AdTab na pchły i kleszcze zawarto wyłącznie czystą formę substancji czynnej (S-enancjomer), dzięki czemu organizm zwierzęcia jest znacznie mniej obciążony i jeszcze bardziej zmniejsza się ryzyko efektów ubocznych.

Materiał zewnętrzny

Redakcja belgi.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w 100% poświęcony jest tematyce zwierząt. Znajdziesz tutaj masę porad i informacji o różnorodnych gatunkach, wychowaniu zwierząt domowych, ich pielęgnacji, rozwoju i nie tylko! Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?