Polacy często nie zdają sobie sprawy z tego, że na terenie naszego kraju żyje aż 820 różnych gatunków pająków. Choć większość z nich jest jadowita, nie stanowią one zagrożenia dla człowieka. Jad pająków działa skutecznie tylko na ich ofiary, takie jak muchy, pluskwy czy komary. Kąsanie pająka może być niebezpieczne jedynie w przypadku silnej reakcji alergicznej na jad, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. W tym artykule przedstawiamy pająki w Polsce, które gryzą, a także odpowiadamy na częste pytanie: czy w Polsce są jadowite pająki, które stanowią zagrożenie dla człowieka?
- Pająki w Polsce, które gryzą i są jadowite
- Pająki domowe w Polsce
- Jakie są objawy ukąszenia pająka?
- Co robić po ukąszeniu pająka?
- Zapobieganie ukąszeniom pająków
Sprawdź również: Pająki hodowlane – jak rozpocząć przygodę z pająkami w terrarium
Pająki w Polsce, które gryzą i są jadowite
Odpowiedź na pytanie – czy w Polsce są jadowite pająki, jest prosta – tak, są. Jednak w większości przypadków nawet nie zauważymy, że zostaliśmy ugryzieni.
Najbardziej jadowitym pająkiem w Polsce jest sieciarz jaskiniowy. Choć jego jad nie jest śmiertelny, ugryzienie może sprawić duży ból. Ten pająk osiąga rozmiar około 5 cm i preferuje ciemne i wilgotne miejsca, takie jak piwnice i studzienki kanalizacyjne. Jest to jeden z kilku pająków w Polsce, których jad powoduje ból u człowieka. Inne to:
- Kolczak zbrojny
- Pająk topik
Innymi dużymi jadowitymi pająkami w Polsce są bagnik nawodny oraz kątnik domowy większy. Oba gatunki, wraz z odnóżami, mogą osiągać nawet 8 cm długości. Są to jednak przykłady pająków o łagodnym jadzie, niebolesnym dla człowieka. Kątnik domowy jest nawet określany jako przyjazny i potulny mieszkaniec naszych domów. Chociaż można je zaliczyć do pająków w Polsce, które gryzą, to zdarza się to bardzo rzadko. Teoretycznie każdy pająk może ugryźć, ale w Polsce nie występują gatunki pająków, które charakteryzują się agresją.
Inne pająki w Polsce, które gryzą to:
- Tygrzyk paskowany
- Sidlisz piwniczny
- Krzyżak ogrodowy
Pająki domowe w Polsce
W polskich domach często spotykamy niegroźne dla człowieka gatunki pająków. Jednym z najpopularniejszych jest kątnik domowy mniejszy, który osiąga rozmiar około 1 cm i ma brązowy kolor. Innym pająkiem często widywanym w naszych domach jest nasosznik trzęs, który bytuje wyłącznie w ciepłych miejscach. Warto również wspomnieć o zyzusiu tłuściochu i kosarzu, które również zamieszkują nasze domostwa. Ich obecność jest korzystna, ponieważ pomagają w zwalczaniu dokuczliwych owadów. Same nazwy niektórych z nich jak „zyzuś tłuścioch” wskazują na to, że nie ma powodów, aby się ich obawiać.
Jakie są objawy ukąszenia pająka?
Ukąszenie pająka może wywołać różne objawy, które zależą od gatunku pająka oraz indywidualnej reakcji organizmu. W większości przypadków, ukąszenie pająka objawia się miejscowym obrzękiem, zaczerwienieniem skóry, oraz bólem lub swędzeniem w okolicy ukąszenia. Czasami może pojawić się również uczucie zimna lub gorąca w miejscu ukąszenia. W rzadkich przypadkach, gdy wystąpi silna reakcja alergiczna na jad pająka, mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe, takie jak trudności w oddychaniu, zawroty głowy, nudności czy utrata przytomności. W takiej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna.
Co robić po ukąszeniu pająka?
Chociaż pająki w Polsce, które gryzą robią to bardzo rzadko, to warto wiedzieć co robić, jeśli zostanie się ukąszonym przez pająka. Przede wszystkim, należy oczyścić miejsce ukąszenia wodą i mydłem, aby uniknąć infekcji. Następnie można zastosować zimne okłady na miejsce ukąszenia, co pomoże w zmniejszeniu obrzęku i bólu. Ważne jest również unikanie drapania lub pocierania miejsca ukąszenia, ponieważ może to prowadzić do wtórnej infekcji. Jeśli objawy są nasilone lub utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem.
Zapobieganie ukąszeniom pająków
Aby minimalizować ryzyko ukąszenia przez pająka, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, należy utrzymywać czystość w domu, aby ograniczyć ilość owadów, które przyciągają pająki. Dodatkowo, warto unikać chodzenia boso na trawnikach i w miejscach, gdzie może przebywać wiele pająków. Chociaż pająki w Polsce, które gryzą rzadko bywają niebezpieczne, to jeśli podejrzewasz, że w Twoim domu może przebywać jadowity pająk, skontaktuj się z profesjonalnym dezynsektorem.
Podsumowanie
Pająki w Polsce nie stanowią zagrożenia dla człowieka, choć większość gatunków jest jadowita. Pająki w Polsce, które gryzą robią to w ostateczności. Pierwszą reakcją obronna naszych pająków jest ucieczka i nie wykazują one agresji. Ukąszenie pająka może być niebezpieczne jedynie w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej na jad. W naszych domach często spotykamy nieszkodliwe gatunki pająków, które pomagają w zwalczaniu insektów. W przypadku ukąszenia pająka, należy oczyścić miejsce ukąszenia, zastosować zimne okłady i unikać drapania. Zapobieganie ukąszeniom pająków polega na utrzymaniu czystości w domu i szczelnym zamykaniu okien i drzwi.
Zobacz też: Pająki dla początkujących – wybór pierwszego pająka