W trakcie życia psa, zmienia się jego zachowanie, potrzeby i wymagania. Zrozumienie rozwoju psa jest kluczowe dla odpowiedzialnego właściciela, który chce zapewnić swojemu pupilowi najlepsze warunki życia.
Kiedy bierzemy szczeniaka do nowego domu, powinniśmy się spodziewać, że będzie on gryźć różne rzeczy, wykopywać kwiatki i znajdywać sobie inne rozrywki. Jest to normalny proces dorastania u psów i należy im wtedy zapewnić odpowiednie szkolenie. Jeśli zastanawiasz się, kiedy twój psiak oduczy się tych typowych dla szczeniąt zachowań, to zadajesz sobie pytanie kiedy pies jest dorosły. W tym artykule omawiamy temat dorastania u psów:
- kiedy pies przestaje być szczeniakiem,
- czego można się spodziewać na etapie dorosłości,
- a także jak ważne jest zrozumienie tych różnic.
Zobacz także:
- Jak liczy się wiek psa? Czy pies starzeje się jak człowiek?
- Pies rasowy czy kundel? Którego wybrać? Porównanie zalet i wad
- Ile żyją psy?
Definiowanie szczenięctwa i dorosłości u psów
Szczenięctwo to okres w życiu psa od narodzin do około 6-8 tygodni, kiedy to szczenię jest karmione mlekiem matki. Następnie pies przechodzi na stałe pokarmy, a okres ten nazywany jest mlecznym okresem dojrzewania. W tym czasie szczeniak uczy się zasad społecznego zachowania, w tym interakcji z innymi psami i ludźmi. Łatwo poznać ten etap, ponieważ zmienia się wtedy uzębienie psa. Zaczynają wypadać zęby mleczne i rosną zęby stałe. Niezwykle ważne jest, aby zabrać wtedy szczeniaka na odrobaczanie.
Po okresie szczenięctwa, pies przechodzi w fazę młodości. Ten etap trwa do około 2-3 roku życia i zazwyczaj kończy się, gdy pies osiągnie dojrzałość płciową. W tym czasie pies ma dużo energii i potrzebuje odpowiedniego wysiłku fizycznego i mentalnego, aby rozwijać swoje umiejętności i zdrowie. Młodemu psu należy zapewnić odpowiednie szkolenie, najlepiej dostosowane do danej rasy.
Po fazie młodości, pies przechodzi w fazę dorosłości, która trwa do końca jego życia. W tym czasie pies osiąga pełną dojrzałość fizyczną i psychiczną, a także stabilizuje swoje zachowanie i osobowość. Osiąga docelową wielkość i wygląd zewnętrzny. Zostają ugruntowane zachowania nauczone w okresie szczenięctwa i młodości, ale warto kontynuować szkolenie psa przez całe jego życie.
Kiedy pies jest dorosły?
Pies przestaje być szczeniakiem, gdy kończy okres szczenięctwa i przechodzi w fazę młodości. Zazwyczaj dzieje się to między 6-8 tygodniem a 2-3 rokiem życia, w zależności od rasy psa. Jest to pewna faza przejściowa, podczas której psy osiągają dojrzałość płciową, oraz fizyczną i psychiczną. Czworonożny przyjaciel nadal wykazuje wtedy część typowych szczenięcych zachowań, ale zmienia się jego podejście do innych psów i nie spędza też całych dni na zabawie. Długie spacery nie stanowią dla niego problemu, powinien też zachowywać się w sposób bardziej zorganizowany.
Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy pies jest inny i może rozwijać się w różnym tempie. Niektóre rasy dojrzewają szybciej niż inne, więc najlepiej jest zasięgnąć porady weterynarza, aby uzyskać dokładne informacje na temat rozwoju konkretnego psa.
Etap dorosłości: czego można się spodziewać?
Kiedy pies jest dorosły, osiąga pełną dojrzałość fizyczną i umysłową. Zachowanie psa stabilizuje się, a pies staje się bardziej niezależny. W tym czasie, właściciel powinien zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną swojego psa, aby zapewnić mu zdrowie i długie życie. Dobrze ułożony pies powinien w tym wieku przejść już trening posłuszeństwa.
Pies dorosły potrzebuje około 30-60 minut aktywności fizycznej dziennie, w zależności od rasy i wieku. Właściciel powinien również zwrócić uwagę na potrzeby swojego psa w zakresie opieki weterynaryjnej i higieny.
Podsumowanie
Właściwe zrozumienie etapów rozwoju psa pozwala właścicielowi na dostosowanie opieki do potrzeb zwierzęcia.
Szczenięta wymagają szczególnej opieki i uwagi, aby zapewnić im zdrowy rozwój i socjalizację. W trakcie młodości psy potrzebują odpowiedniego wysiłku fizycznego i mentalnego, aby rozwijać swoje umiejętności i zdrowie.
Kiedy pies jest dorosły, potrzebuje odpowiedniej opieki weterynaryjnej, aktywności fizycznej i właściwej diety, aby zachować zdrowie. Zrozumienie tych różnic i dostosowanie opieki do potrzeb psa jest kluczowe, aby zapewnić pupilowi szczęśliwe życie.
Zobacz także: Pies przewodnik – jak pomaga?