Jednym z popularnych systemów żywieniowych jest dieta BARF, skracająca się od Bones and Raw Food lub Biologically Appropriate Raw Food. Opiera się ona na surowym mięsie i ewentualnych roślinnych dodatkach. Jednak podawanie surowego mięsa nadal budzi wiele wątpliwości, zadajemy sobie pytania, czy pies może jeść surowe mięso, czy na pewno mu ono nie ze szkodzi. Istnieje powszechne przekonanie mówiące, że surowe mięso powoduje agresję u psów – jest to mit. Surowe mięso serwowane psu w odpowiedni sposób nie jest dla niego szkodliwe, wręcz przeciwnie, powinno mieć korzystny wpływ dla jego zdrowia.
W tym artykule dowiesz się, jakie są zalety i wady karmienia psa surowym mięsem, oraz jak zbilansować taką dietę. Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania:
- Co to jest dieta BARF?
- Jak surowe mięso wpływa na zdrowie psa?
- Jak podawać psu surowe mięso?
- Co zrobić, aby dieta psa była dobrze zbilansowana?
- Czy dieta BARF jest odpowiednia dla każdego psa?
Zobacz także: Dlaczego pies nie chce jeść? – problemy z apetytem Twojego pupila
Na czym polega dieta BARF?
Dieta BARF to dieta oparta na podawaniu surowego mięsa, kości, podrobów, a czasem także warzyw i owoców. Jej ideą jest żywienie psów w podobny sposób, w jaki odżywiali się ich wilczy przodkowie. BARF ma na celu zapewnienie zwierzakom pokarmu biologicznie odpowiedniego, bogatego w składniki odżywcze.
Jakie składniki odżywcze znajdziemy w surowym mięsie?
Surowe mięso pochodzenia zwierzęcego jest świetnym źródłem białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów. Zawiera także składniki niezbędne dla dobrego stanu kości i zębów, takie jak wapń i fosfor. Tak naprawdę podając pupilowi wyłącznie surowe mięso i podroby, możemy dostarczyć mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które powinny znaleźć się w jego diecie. Warto jednak pamiętać, że mięso nie powinno być bardzo tłuste i ciężkostrawne, oraz że musi pochodzić ze sprawdzonego źródła.
Czy pies może jeść surowe mięso? – korzyści i zagrożenia
Ze względu na to, że układ pokarmowy psa jest stworzony do spożywania surowego jedzenia, karmienie psa surowym mięsem jest bardzo korzystne dla jego zdrowia. Mięso surowe jest trawione znacznie dłużej niż gotowane mięso. To oznacza, że dostarczanie energii jest bardziej zrównoważone i nie występują nagłe wahania poziomu cukru w organizmie zwierzęcia. W porównaniu do alternatyw- gotowych karm suchych i mokrych, surowa dieta dostarcza psu wszystkich składników odżywczych, bez niepotrzebnych i szkodliwych dodatków typu konserwanty, czy polepszacze smaku. Co za tym idzie, BARF może pomóc rozwiązać problemy z alergiami, chorobami skórnymi i trawieniem. Zdaniem właścicieli, zwierzęta karmione surowym mięsem są bardziej aktywne i zwykle wolniej się starzeją.
Czy surowe mięso zawiera bakterie szkodliwe dla psa?
Spożywanie surowego mięsa może zaszkodzić psu, jeśli zawiera ono szkodliwe bakterie lub obce ciała. Dlatego bardzo ważne jest, aby upewnić się, że mięso jest świeże i pochodzi z pewnego źródła. Surowe mięso może zawierać bakterie, takie jak Salmonella czy E. coli. Dlatego ważne jest, aby surowe mięso było również odpowiednio przechowywane i przygotowywane, a wszelkie pozostałości lub odpadki mięsne były usuwane z karmy. Pamiętaj także, że mięso ludzi nie zawsze nadaje się dla psa.
Jak podawać psu surowe mięso?
Czy pies powinien jeść mięso wyłącznie surowe?
Psy mogą jeść mięso zarówno surowe, jak i gotowane. Jednak dieta BARF zakłada podawanie psu biologicznie odpowiedniego surowego jedzenia. Gotowane mięso wydaje się być bezpieczniejszym rozwiązaniem, gdyż obróbka termiczna zabija część niebezpiecznych bakterii, ale powoduje również zmniejszenie zawartości niektórych składników odżywczych w takim posiłku.
Czy pies może jeść drób i wieprzowinę?
Wiadomo, że ludzie powinni wystrzegać się spożywania surowego drobiu i wieprzowiny, ponieważ szczególnie ten rodzaj mięsa narażony jest na rozwój w nim niebezpiecznych bakteriami. Ogólnie najbezpieczniejszym mięsem jest wołowina, jednak pies może jeść drób i wieprzowinę, o ile mamy pewność, co do źródła i świeżości mięsa. Są firmy specjalizujące się w dostarczaniu surowizny dla zwierząt. Unikać należy kupowania drobiu i wieprzowiny dla psa w popularnych supermarketach. Należy unikać mięsa bardzo tłustego i kości drobnych, które mogą stanowić zagrożenie dla uzębienia naszego pupila.
Czy można podawać psu kości?
Kości są ważnym źródłem wapnia i fosforu dla psów, dlatego mogą być podawane razem z mięsem surowym. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kości są odpowiednie dla psa. Bardzo ważne jest, aby wybierać kości przystosowane dla potrzeb swojego psa. Trzeba unikać kości zbyt małych lub zbyt dużych, a także kości z mięsem, które mogą powodować zachłyśnięcie się psa.
Co zrobić, aby dieta psa była dobrze zbilansowana?
Decyzja o wyborze diety BARF powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb i wymagań zwierzaka. Bardzo ważne jest, aby dieta była dostosowana do wieku, wagi, aktywności, a także chorób lub problemów ze zdrowiem swojego pupila. Najlepiej jest regularnie kontrolować zdrowie psa, robiąc u weterynarza podstawowe badania krwi.
Zbilansowana dieta psa powinna zawierać białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały w odpowiednich proporcjach. Ważne jest także, aby dieta była urozmaicona. Ułatwią to składniki roślinne takie jak warzywa i owoce, podawane w postaci dodatków do psiej diety.
Jak zadbać o urozmaicenie diety psa składnikami roślinnymi?
Do diety czworonoga można dodawać warzywa, takie jak marchewka czy szpinak, oraz owoce – jabłka, banany, a nawet gruszki. Zioła także mogą znaleźć się w misce psa, będzie to wtedy pietruszka czy mięta. Należy unikać roślin, które mogą być szkodliwe dla psów, takich jak cebula czy czosnek.
Czy dieta BARF jest odpowiednia dla każdego psa?
Jeśli nasz pies chory, ma problemy z jamą ustną, zębami, czy dziąsłami, nie powinno mu się podawać kości. Należy też zwrócić uwagę, czy pies radzi sobie z gryzieniem surowego mięsa. Owoce i warzywa mogą powodować u niektórych psów problemy trawienne, szczególnie jeśli podawane są w zbyt dużej ilości. Zawsze przy zmianie diety trzeba uważnie obserwować reakcję organizmu zwierzęcia.
Szczenięta mogą jeść surowe mięso, jednak dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do potrzeb konkretnego psa. W przypadku szczeniąt ważne jest, aby mięso było łatwostrawne i bogate w potrzebne składniki odżywcze. Podobnie jest w przypadku starszych psów, których układ pokarmowy może nie być już tak wydajny jak kiedyś i może nie radzić sobie z posiłkami wymagającymi dłuższego trawienia.
Podsumowanie
Psy mogą jak najbardziej mogą jeść surowe mięso i często taka dieta będzie najlepszym wyborem dla naszego pupila. Przy decyzji o karmieniu sposobem BARF, należy szczególną uwagę zwrócić na jakość produktów, oraz obserwować reakcje psa na zmianę. Jeśli nadal mamy wątpliwości, czy surowe mięso jest na pewno odpowiednie dla naszego psa, najlepiej jest udać się z czworonogiem do specjalisty – weterynarza i psiego dietetyka.
Zobacz także: Pies samoyed – co wyróżnia psy tej rasy?