Rośliny do akwarium – układ i rozmieszczenie. Jak sadzić rośliny wodne?
Początkującym akwarystom niełatwo dopasować wszystkie elementy do siebie. Optymalny dobór roślin do akwarium wymaga sporo wiedzy. Poznaj podstawy, zanim zaczniesz składać zamówienia w sklepach!
-
Żywe rośliny zapewniają tlen i oczyszczają wodę.
-
Poszczególne gatunki mają określone potrzeby wobec warunków środowiskowych.
-
Niskie rośliny do akwarium z przodu, wysokie do tyłu – taki układ daje najlepszy wgląd w stan zbiornika.
Sztuczna roślinność pełni rolę głównie dekoracyjną, może też funkcjonować jako schronienie. Żywe organizmy wprawdzie potrzebują odpowiedniej opieki, ale też ich obecność w zbiorniku przynosi szereg korzyści – istotnych, jeżeli zamierzasz hodować rybki lub inne, wodne zwierzęta. Prawdziwe okazy natleniają wodę, filtrują ją z licznych zanieczyszczeń czy ograniczają rozwój niechcianych glonów. Naturalne rośliny do akwarium to więcej pracy, ale i bardziej zrównoważony ekosystem. Mogą być również alternatywnym, pełnowartościowym pokarmem. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie gatunki nadają się do zjedzenia przez ryby!
Każda roślina do akwarium ma konkretne wymagania względem podłoża, oświetlenia czy temperatury
Dokładnie poznaj specyfikę poszczególnych gatunków przed zakupem, aby dobierać całą roślinność do parametrów, jakie stworzysz w zbiorniku. Wśród najistotniejszych zmiennych są przede wszystkim:
-
rodzaj i odczyn podłoża na dnie;
-
twardość i temperatura wody – zwykle między 15 a 25 °C;
-
stężenie tlenu i dwutlenku węgla w wodzie;
-
odstępy – przynajmniej 2 cm pomiędzy najmniejszymi roślinami do akwarium (i odpowiednio więcej dla większych), by dać im przestrzeń na rozrost;
-
intensywność i barwa światła;
-
rodzaj nawozu;
-
poziom substancji odżywczych z nawożenia.
Aby kontrolować stan żywych roślin zasadzanych w substracie akwarium, najmniejsze okazy najlepiej umieścić z przodu, a największe z tyłu. Dużo zależy od rozmiarów samego zbiornika – specjaliści zalecają podział według maksymalnej wysokości roślinki:
-
przód akwarium – okazy do 10 cm;
-
środek – do 30 cm;
-
tył – powyżej 30 cm.
Anubias, mech jawajski czy zwartka należą do najpopularniejszych roślin akwariowych
Anubiasy (8 gatunków) utrzymują się w doskonałej kondycji w miejscach ze słabym oświetleniem. Rosną stosunkowo wolno, a ich liście są twarde i odporne na zakusy roślinożernych ryb. Pędu mchu jawajskiego możesz przymocować do dekoracji lub pozwolić pędom luźno unosić się powierzchni wody. Ten azjatycki gatunek doskonale sprawdza się w roli schronienia dla rybek. Z kolei zwartki (57 gatunków), zwane też kryptokorynami, dość długo przystosowują się do nowych warunków. Za to po zaadaptowaniu w stabilnym środowisku prezentuje się nader efektywnie i wyjątkowo skutecznie oczyszczają wodę.
Powyższych przedstawicieli wodnej flory łączy wysoka wytrzymałość i łatwość w uprawie. Warto pamiętać, że rośliny akwariowe z hodowli wodnej, sprzedawane w koszyczku z wełną mineralną, są mniej wymagające od swoich kuzynów hodowanych metodą in vitro. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodą z akwarystyką, będzie to znacznie lepszy wybór.
Artykuł sponsorowany