BELGI.pL

Strona informacyjna o Owczarku Belgijskim w Polsce

Wspomnienia

BERTYN z Leśnego Maneżu

 
Trafił do mnie niespełna piętnaście lat temu. Niby niedawno, a jednak – inna epoka! Mało kto słyszał wtedy o pozytywnych metodach szkolenia, słowo „socjalizacja” kojarzyło się z dziełami Marksa. Fachowej literatury kynologicznej – ze świecą szukać! Nie było Internetu, telefonii komórkowej, kontakt ze światem, przynajmniej na mojej wsi, mocno ograniczony. Kogo zresztą miałem pytać o radę? Owczarki belgijskie w Polsce można było na palcach policzyć.

Czy w takich warunkach dało się wychować przeciętnego belga? No cóż – Bertyn na pewno przeciętny nie był. Świadczy o tym choćby nasz pierwszy wyjazd na wystawę – jeszcze wtedy w roli kibiców. Mój piesek miał wtedy niespełna cztery miesiące. Podróż samochodem, pociągiem, zatłoczonym tramwajem i autobusem zniósł bez mrugnięcia okiem. W wystawowym rozgardiaszu ani na chwilę nie stracił dobrego humoru. W drodze powrotnej zachowywał się jak wytrawny globtroter. A w domu – połknął kolację („Apetyt” to było jego drugie imię), po czym położył mi pod nogami piłeczkę z miną mówiącą „Może się wreszcie porządnie pobawimy”?

Z niewyczerpaną cierpliwością znosił moje szkoleniowe eksperymenty, sukcesy nagradzał błyskawicznymi postępami, ale błędy wytykał bez litości. Nieraz zastanawiałem się, kto tu tak naprawdę kogo uczy?

Jakimś tajemniczym zmysłem wyczuwał, kiedy ćwiczenie jest tylko „sztuką dla sztuki”, a kiedy pracujemy na serio i w takich sytuacjach potrafił dokonywać cudów. Ot, choćby zaginięcie rottweilerki kolegi – Bertyn szedł jej śladem kilkanaście kilometrów, znalazł ją i przyprowadził do mnie. Do dziś nie wiem, jak.

Ileż takich przygód przeżyliśmy? Wiele zabawnych, inne wzruszające, niektóre niebezpieczne i dramatyczne. Ile wspomnień: Bertyn jako mój pomocnik w badaniach przyrodniczych, jako główny aktor programu o psach emitowanego przez ponad trzy lata w lokalnej telewizji. Jako mój nieustraszony obrońca, jako czuły opiekun chorego jeża i innych bezbronnych stworzeń, towarzysz zabaw moich dzieci. Ile wspólnych włóczęg, ile przewędrowanych razem kilometrów? Ilu ludzi pod jego wpływem zmieniających swój stosunek do psów?

Ale czas jest nieubłagany. Przybywało siwych włosów na pysku, reumatyzm utrudniał ruchy. Lata i choroby powoli zmieniały każdy spacer w nie lada wysiłek. Jednak nawet one nie złamały nieugiętego ducha, nie osłabiły chęci do pracy, nie odebrały zapału, by nigdy nie zawieść swego ludzkiego stada.

Odszedł tak, jak żył: bez lęku, z godnością i bezgranicznym zaufaniem do tych, których kochał. I takim na zawsze pozostanie w moim sercu.

Marek Nejman


Ceres MISTER WIMULA

 

Ceres MISTER WIMULA, po domowemu znany jako Rani, Raneczek, Słoneczko, Słonik już jako szczenię zapowiadał się na psa z charakterem – jak to u belga – pełnym sprzeczności. Niezależny pieszczoch, uparty pracuś i spokojny wariat. Może się to wydać nieprawdopodobne, ale nie niszczył nic w domu (no poza jedną parą kapci) a załatwiał się jak kot – na gazety, przy czym nigdy się nie pomylił.

Ranik był psem owocowym uwielbiał jabłka, truskawki itp. I potrafił się o nie upominać – trącał nas nosem, a na pytanie "co chcesz?" prowadził do stołu i pokazywał swoją wilgotną czarną "truflą" tależ na którym leżały owoce. Znajomi wiedząc o jego upodobaniach często przynosili jabłka specjalnie dla niego, a on potrafił wyniuchać je w ich plecakach. Stawał wtedy jak przy pracy na śladzie, zaznaczał znaleziony przedmiot i czekał. Jeśli nikt nie reagował na jego nieme prośby wydawał z siebie ciche "buff", odwracał wymownie głowę i "mówił" "no przecież wiem, że tu są dla MNIE jabłka, przecież je znalazłem więc może byście łaskawie w końcu mi je dali, przecież one są MOJE!!!”. W ostatnich latach, już po przeprowadzce na wieś zagustował w czarnych porzeczkach, które obrywał sobie sam prosto z krzaczka. Jeśli długo nie przychodził na wołanie, znaczyło to, że właśnie się nimi objada. Jeszcze w Warszawie zdarzyła nam się przygoda z truskawkami. Pewnego dnia na spacerze (w sezonie truskawkowym) przechodzącej obok nas Pani wysypały się truskawki z czego oczywiście nie omieszkał skorzystać Rani – zaczął je z apetytem pałaszować. Ponieważ było ich sporo Pani próbowała je ratować spod zębów mojego "wegetarianina", na co mój kochany piesek powiedział "wrrrrr", w związku z czym Pani stwierdziła, że skoro mu tak bardzo smakują to może je dokończyć.

Takie zachowanie było dla niego charakterystyczne. Spoufalających się obcych tolerował do pewnego stopnia – „Mogę się z Tobą przywitać, dać się pogłaskać ze dwa no mooooże trzy razy, ale bez przesady nie jestem pluszowym misiem, tylko psem i to nie byle jakim ale belgiem!!!”. Niektóre osoby kochał od pierwszego wejrzenia, inne pozostawały zawsze pod baczną obserwacją.

Jego zdolności i chęć do pracy zawsze mnie zdumiewały. W posłuszeństwie nie miał sobie równych w swojej grupie. Jako pierwszy "belg" w Polsce zdał egzaminy POI z drugą lokatą wyprzedzając wiele Owczarków Niemieckich. Jednak jego powałaniem okazało się Agility. Był zawodnikiem pierwszej w Polsce drużyny Agility, zarazem pierwszym belgiem w niej startującym. Brał udział w wielu pokazach na wystawach w całej Polsce. Jego występy, jako że należał do najlepszych zawsze wzbudzały ogromny aplauz i zainteresowanie widowni. Rani występował w programie dla dzieci Tik-Tak, gdzie prezentował swoje agilitarne zdolności.

Można z nim było podróżować wszędzie i wszelkimi środkami lokomocji. Pływaliśmy kajakiem po Mazurach i motorówką po Zegrzu. Woda i odgłos silnika motorówki działał na Ranika usypiająco. Wsiadając do kajaka kładł się w moich nogach i po wypłynięciu na wodę natychmiast zapadał w drzemkę by obudzić się błyskawicznie gdy tylko łódź dotknęła brzegu, gotowy do nowej przygody. Początkowo chciałam zostawiać go w domku, ale od momentu gdy wyskoczył przez uchylone okno podróżował i płynął ze mną wszędzie.

Długo zachowywał dobrą kondycję i nawet w wieku 14 lat potrafił ukraść szmatkę, rękawiczki, cokolwiek i zapraszać do zabawy w berka po podwórku.

19 lipca 2005 roku skończyłby 16 lat. Zostawił po sobie potomstwo, które godnie reprezentowało go na ringach wystawowych i sportowych. Odpłynął do Valinoru 12 czerwca 2005 i dołączył do grona szczęśliwych elfów w Pałacu Mandosa.

Anna Szymaniak


CHILA-CANDY-KISSME vom Arzbergerhof

 

CHILA-CANDY-KISSME vom Arzbergerhof stosownie do swojego imienia była samą chodzącą słodyczą, dobrocią i ostoją spokoju i ciepła. Jej imie CANDY (cukierek) okazało się być prorocze. Jako najmłodsza w rodzinie na początku została ‘Szczylówą’, a poźniej ‘Grubą’. Jej pasją nie były bynajmniej sporty, jej wieczną i jedyną pasją było głaskanie. Przyjazna w stosunku do wszystkich, którzy tylko chcieli ją ‘pomiziać’ najbardziej lubiła oprzeć się o czyjeś nogi i kazać się głaskać i głaskać i głaskać…

W domu psociła równo – zjedzone buty, zdarte tapety, obryzione meble – to wszytsko jej sprawka, ale jak można się gniewać na tak słodkie stworzenie. Za to gdy szczeknęła, to stojąc po drugiej stronie drzwi można było sądzić, że to co najmniej rottweiler, natomiast to była tylko "belgijka" w dolnej granicy wzrostu, na dodatek z niemieckim paszportem.

Chila nie lubiła Agility, jeśli się ją ładnie poprosiło przebiegała tor bezbłędnie, ale na stole, na którym pies miał warować robiła przewrót na plecy mówiąc – „dobrze a teraz mnie głaszcz, już dosyć się nabiegałam”, doprowadzała tym do śmiechu wszystkich rozbrajając ich doszczętnie. Przyjechała do Polski by wprowadzić nową krew do hodowli, co udało się znakomicie. Teraz na wystawach są już jej wnuki, w większości równie pełne słodyczy jak ich babcia.

Jako starsza Pani majestatycznie rządziła wszystkimi sukami w hodowli, nie musiała się wysilać, wystarczało że pokazała ‘garnitur’ i każda schodziła jej z drogi.

Uwielbiała wylegiwać się w słońcu, leżąc na trawie i opalając brzuch. Na deszcz nie wychodziła – wystawiała czubek nosa z werandy i wracała na ulubione legowisko, bo przecież starsze Panie nie lubią moknąc w deszczu.

Opuściła nas 4 marca 2005 roku w wieku prawie 13 i pól roku i teraz wyleguje się na słońcu w ogrodach Pałacu Mandosa.

Anna Szymaniak


FATY z Grodu Świętokrzyskiego

 
Wszystkich belgowych przyjaciół i znajomych oraz miłośników owczarków belgijskich ze smutkiem powiadamiam, że odeszła jedna z pierwszych suk Groenendael urodzonych w Polsce, moja FATY z Grodu Świętokrzyskiego - Olsza (14 lat). Chcę jej podziękować za czas spędzony razem, za roziskrzone, potem już zamglone, ale zawsze pełne wyrazu oczy, za wielkie serce, za wiele lat wzruszeń, radości, wspólnych spacerów i przygód. Za pasję, która dzięki niej wypełniła moje życie, genetyczno-hodowlane zainteresowania, które w końcu stały się zawodem, za poznanych ludzi, z których część stała się przyjaciółmi. Pies potrafi zmienić ludzkie życie, a Olszy udało się to wyjątkowo, wprowadzając barwność, której skali się nie spodziewałam..

Asia Wyszyńska


GAYA Polaris

 
28 pażdziernika 2003 roku, w dniu kiedy skończyła 18 miesięcy straciła swe życie pod kołami samochodu.
Dopiero dzisiaj mogę o tym mówić i pisać, a i tak jestem zalana deszczem łez. Gaya ze mną jadła, spała, biegała, pływała, kopała doły na działce, zaganiała nasze koty do domu, grała w piłkę, aportowała mi piłeczki piszczałki.
Gdy była malutkim szczenięciem obgryzała swojemu panu rano uszy, by wstał i ustąpił miejsca na poranne głaskanie u pani. I jak na "wilka" przystało, chowała się w stadzie z innymi naszymi psami, suczką kundelkiem Figusią i starym bokserem Rolfem. Rolf pilnował obie panie, a Figusia uczyła Gayę odpowiednich zachowań. Jeśli zasłużyła na naganę, bo nie przyszła na moje zawołanie lub oddaliła się, Figusia natychmiast Gaykę karciła podgryzając jej nogi i ogon.
Uwielbiała nasze wielogodzinne spacery po polach i lasach nad Narwią, obszczekiwała wszystkie psy z okolicznych zagród, a kiedy wracała ze spaceru oznajmiała swym donośnym szczekiem, że właśnie wróciła i ma zamiar na swym terenie rządzić.
W Warszawie miała wielu psich przyjaciół, z którymi codziennie się bawiła i biegała na spacerach. Niestety, nie upilnowałam jej, nagle zawinęła się koło moich nóg i pobiegła za samochodem. Nie dogoniłam jej, znalazłam ją na ulicy, już martwą. Pani, która jechała tym samochodem nie zatrzymała się wyjeżdżając z osiedla, choć widziała biegnącą Gayę, nie poczekała na mnie, abym mogła pochwycić psa. Gaya niestety "zaganiała" już wcześniej samochody, biegła czasami za nimi po polach na wsi, lecz wracała na mój rozkaz. Teraz jednak mój rozkaz nie wystarczył. 
Próbowałyśmy sił na wystawach, dwa razy Gaya otrzymała ocenę bardzo dobrą.
Dla mnie była moją księżniczką i radością każdego ranka, a kiedy kładła swój łepek na mych stopach, to czułam, że jesteśmy dla siebie stworzone. 
Gayka, zawsze będziesz ze mną... i po drugiej stronie też.

Anna Wojciechowska-Krawczyk


 Copyright Ⓒ - www.belgi.pl