BELGI.pL

Strona informacyjna o Owczarku Belgijskim w Polsce

Zlot VI - Grotniki 2006


Starał się jak mógł diabeł Boruta: mamił, kusił, mylił drogę, a nawet, zgodnie ze swą specjalnością, wciągnął kilka pojazdów (w tym pojazd piszącego te słowa) w przepastne błota. Ale nie miał szans – ci podróżni już dawno zaprzedali dusze swej ukochanej rasie psów! Machnął więc zrezygnowany diabeł ogonem i skrył się na powrót w łęczyckich bagnach, a w Ośrodku Wczasowym „Boruta” w Grotnikach rozpoczął się, już bez czarcich psot, VI zlot belgomaniaków.

Po sutym śniadaniu wyjaśniło się, co robi wśród belgów piękny golden retriever. Był to Toster, „pies – zabawka” Kasi Maciaszek. Oj, każdy chciałby mieć takie „zabawki”! Kiedy po krótkim wstępie teoretycznym ruszyliśmy w las, Toster pokazał, co potrafi. Kilku belgomaniaków kolejno zaszywało się w leśnej głuszy, usiłując ukryć się najlepiej, jak potrafili. Ale nos Tostera nie dał im szans – pies w iście „belgowym” tempie odnajdywał „zaginionych”, demonstrując perfekcyjną pracę zarówno dolnym, jak i górnym wiatrem. Błyskawiczny powrót z bringselkiem w kufie, hasło „prowadź” i „ofiary” były „uratowane”.


Po tej efektownej prezentacji Kasia pokazała, jak osiągnąć takie efekty. Każdy mógł spróbować przejść ze swoim psem kolejne etapy nauki oznajmiania za pomocą bringsla i doprowadzania przewodnika do odnalezionej osoby. Trzeba przyznać, że belgi (również te dereszowate i kłapouche) radziły sobie doskonale – być może niektórzy właściciele połknęli bakcyla i zechcą szkolić swe psy w tym kierunku?

Po powrocie do ośrodka nie dane było Kasi odpocząć – rozpoczął się jej wykład, bogato ilustrowany materiałem zdjęciowym, poświęcony odchowaniu szczeniąt i, co szczególnie zainteresowało przyszłych hodowców, metodom oceny ich psychiki pod kątem potrzeb przyszłych właścicieli. Każdy hodowca (nabywca zresztą też) wie, jak trudno jest wybrać szczenię dla konkretnej osoby, a „klienci” Kasi mieli szczególnie zróżnicowane wymagania: od psa wystawowego, poprzez „goldenka – misiaczka” aż do psa asystującego niepełnosprawnemu dziecku. Nic więc dziwnego, że Jej doświadczenia były dla nas niezwykle ważne.

Obiad został połknięty w ekspresowym tempie, ponieważ czekały już na nas zajęcia na świeżym powietrzu. Część belgomaniaków, przejętych planowanymi na następny dzień zawodami obedience, pod okiem Beaty Przymusińskiej i Ani Kuchlewskiej pilnie szlifowała posłuszeństwo. Pozostali, lubiący bardziej dynamiczną formę zajęć, udali się na nieco większy plac, by pod okiem Roberta i Tomka Wasiów trenować frisbee. Okazało się, że opanowanie „latającego talerza” wcale nie jest łatwe i wielokrotnie tylko cud ratował szyby w oknach po niefortunnym rzucie. Psy natomiast radziły sobie świetnie i wiele z nich, z Desti na czele, z pasją ścigało i chwytało rzucone krążki.


Zabawę przerwały dopiero apetyczne zapachy dobiegające z pobliskiego grilla. Kiełbaski, kaszanka i fantastyczny, domowy smalec smakowały wszystkim. A że belgomaniacy spragnieni byli swego towarzystwa – poprzedni zlot odbył się aż dziewięć miesięcy i dwa tygodnie temu – trudno się dziwić, że kolacja mocno się przeciągnęła. Były rozmowy, dyskusje, nie zabrakło też śpiewów przy wtórze gitary i harmonijki ustnej, przy czym objawiły się ukryte dotąd talenty instrumentalne i wokalne.

Mimo późnej pory nikt nie myślał o spaniu, zwłaszcza, że w świetlicy można już było oglądać materiały filmowe z zawodów obedience i IPO. Równie silnym magnesem były zresztą wspaniałe wypieki belgomaniaczek, z tradycyjnym już sernikiem na czele.


Niedzielny poranek powitał uczestników zlotu wprawdzie niewyspanych, ale gotowych do startu w zawodach obedience. Wystartowały niemal wszystkie obecne na zlocie psy ! I choć zawody miały charakter nieoficjalny, ich przygotowanie i przebieg były w pełni profesjonalne, a Ania Kuchlewska w roli sędziego spisała się doskonale. Poziom ćwiczących był oczywiście zróżnicowany, jednak wypada odnotować, że żaden z psów nie miał powazniejszych problemów z zaliczeniem „zerówki”, a takie elementy jak skupienie na właścicielu czy „nakręcenie” na zabawkę były bez zarzutu. Szczególny aplauz otrzymał najmłodszy z uczestników, czteromiesięczny malinois Wigo, któremu występu mógłby pozazdrościć niejeden doświadczony zawodnik. Pozostaje mieć nadzieję, że część zlotowiczów po tak udanym występie spróbuje swych sił w oficjalnych zawodach.


WYNIKI PIERWSZYCH TOWARZYSKICH ZAWODOW OBEDIENCE FORUM OWCZARKA BELGIJSKIEGO

sedzia: Anna Kuchlewska

klasa "zero"
1. Joanna Was i Andzia: 100pkt
1. Maciek Nejman i Kiara: 100pkt
2. Ifat i Karen: 97pkt
3. Janusz i Pako: 96pkt
4. Karolina i Figa: 95pkt
5. Asia i Fiorka: 93pkt
6. Granulka i Selma: 89,5pkt
7. Jurek i Gemma: 89pkt
7. Tomek i Vigo: 89pkt
8. Goddy i Desti: 86pkt
9. Kasia i Pako: 83pkt
10. Iwona i Fiorka: 70pkt
11. Gaja i Camry: 67pkt
12. Asia i Wiki: 61, 5pkt

Poza konkurencja, z racji swojego stażu, bądź tez innych okoliczności startowały:
1. Maryla i Belka: 99pkt
2. Iwona i Phalco: 98pkt
3. Kasia i Jamal: 94pkt
4. Wiola i Czako: 90 pkt

klasa 1
1. Iwona i Phalco: 175/ 180pkt
2. Janusz i Pako: 172, 5/ 180pkt
3. Marylka i Belka: 168/ 200pkt
4. Asia i Andzia: 166/ 180pkt
5. Gaja i Camry: 148/ 160pkt
6. Goddy i Desti: wycofane
Znalazły się i medale dla zwycięzców, i pamiątkowe dyplomy, a nawet zaimprowizowane podium. A potem – no cóż, wszystko dobre szybko się kończy! Nadszedł czas pożegnań i odjazdów. Do następnego zlotu – oby równie udanego!

Marek Nejman


 Copyright Ⓒ - www.belgi.pl