BELGI.pL

Strona informacyjna o Owczarku Belgijskim w Polsce

Zlot III - Zdwórz 2004

Trzeci zlot belgomaniaków, w końcu ciepło!!!! Jeziorko, wspaniałe tereny, mili właściciele ośrodka... Już od rana psiaki miały możliwość popluskania się w wodzie. Gonitwy, które się tam odbywały, przyciągały nie tylko właścicieli psów, ale także przebywających w ośrodku wczasowiczów, którzy początkowo z rezerwą, później bez jakichkolwiek obaw oglądali belgijskie szaleństwa.

Temat trzeciego zlotu belgomaniaków był bardzo ambitny. Główne założenia na ten weekend to ocena eksterieru, oraz testy psychiczne. Właściciele psów mieli możliwość uzyskania dokładnych, rzetelnych informacji na temat eksterieru oraz charakteru swoich psów. Przegląd ten cieszył się znacznym zainteresowaniem wśród posiadaczy owczarków belgijskich.


Eksterier każdego zgłoszonego psa opisywały Joanna Adamowska (sędzia kynologiczny) i Anna Szymaniak (hodowczyni owczarków belgijskich). Właściciele uzyskali cenne informacje na temat swojego pupila. Obiektywne spojrzenie na psa i opisanie jego cech pozwoli na dokładniejsze planowanie kierunków hodowli i dobór partnera, co jest podstawa rozwoju rasy.

Cechy psychiczne zostały określone i opisane na podstawie testu, jakiemu poddane były psy. Reakcje na wszelkie bodźce wykorzystywane w teście obserwowała i interpretowała komisja w składzie: Zofia Mrzewinska (sędzia prób pracy) Katarzyna Gondek i Agata Klecka (asystentki prób pracy i eksterieru).

Bonitacja trwała do późnego wieczora mimo to nikomu nie zabrakło sil na nocne pogawędki przy ognisku. Honorowy gość zlotu Pani Zofia Mrzewinska mimo zmęczenia po całodziennym ocenianiu psów nie dała się długo prosić i z chęcią opowiadała o Raszce ( swoim maliniaczku), udzielała porad, naprowadzała na prawidłowe metody postępowania zarówno z psami dorosłymi jak i ze szczeniakami. Dzięki Jej uprzejmości mieliśmy tez możliwość oglądania postępów szkoleniowych Raszki uwiecznionych na kasecie video.


Na zlocie został także poruszony temat, który pojawił się już w Szli, mianowicie testy psychiczne. Zastanawialiśmy się w jaki sposób najlepiej sprawdzić charakter naszych pupili, jakim zadaniom powinny podołać zdrowe psychicznie, zrównoważone charakterowo psy. Owocem tych dyskusji jest plan testu, który na pewno w najbliższym czasie będziemy starali się jeszcze ulepszyć.

 

Mile spędzony weekend niestety skończył się niespodziewanie szybko. Jak zwykle na zakończenie chórem zawołaliśmy „ ORGANIZUJEMY KOLEJNY ZLOT!!! byle jak najszybciej...

Beta Przymusińska


 Copyright Ⓒ - www.belgi.pl