BELGI.pL

Strona informacyjna o Owczarku Belgijskim w Polsce

aktualności

  • 11.03.2018

1. Uaktualnienie danych na stronie.

2. Nowy test pasterski: Natural Herding Aptitude Test (FCI NHAT). zobacz.

  • 18.03.2017

1. Planowany miot Groenendael w hodowli Czarny Opal. zobacz.

2. Dodano na stronie hodowlę Czarny Opal. zobacz.

  • 11.02.2017

Planowany miot tervueren w hodowli z Wiedźmińskiej Stajni. zobacz.

  • 08.02.2017. 

1. Pojawiły się nowe testy DNA na SDCA1 (ataksja).

- Informacja ze strony KCHBO. zobacz

- Informacja ze strony Uniwersytetu w Bernie Instytut Genetyki. zobacz

Informacja o SDCA1 - pobierz PDF

Instrukcja dotycząca wysyłania próbek krwi - pobierz PDF

2. Planowany miot - malinois w hodowli Wild South FCI. zobacz.


  • 07.02.2017

1. Dodano nowe linki do forum niebieskiego i forum żółtego.

2. Dodano nową hodowlę owczarków belgijskich  Cuore Di Cerbero.


  • 06.02.2017

Dodano listę pozorantów i instruktorów w Polsce.


  • 05.02.2017

Uaktualnione terminy imprez kynologicznych w 2017 roku. Stan wg ZKwP na dzień 05.02.2017.

Kontakt

  • e-mail: belgi@belgi.pl
  • e-mail: martan07@tlen.pl

AKTUALIZACJA

11.03.2018

Zlot II - Szla 2004

Kolejny, drugi już zlot belgomaniaków. Oprócz mile spędzonych chwil w towarzystwie ludzi i psów nie mogło zabraknąć różnych[nbsp] form doskonalących nasze umiejętności obcowania z belgami. Niestety tym razem pogoda nie była nam przychylna. Właściwie przez cały czas padał deszcz, a krótkie przerwy, w których tylko mżyło wykorzystywaliśmy na praktyczny trening z psami. A ćwiczyć mięliśmy co...


Naszym gościem na drugim zlocie był Konrad Szewczyk, który zdradził nam tajniki pracy z psem przygotowywanym do obrony. Nie, nie... Nie myślcie sobie, że psy z zębami rzucały się na pozoranta i wściekle ujadały na wszystko, co się rusza. Tych średniowiecznych metod chyba nikt z nas nie wykorzysta w pracy ze swoim psem. Obrona, którą zaprezentował nam Konrad, to zabawa z psem szmatka, gryzakiem, wspólna radość ze zdobycia łupu. Psy były zachwycone i widać było, że to im sprawia przyjemność, że do tego zostały stworzone i że zmotywowane właśnie poprzez piłeczkę, czy gryzak są w stanie radośnie wykonać polecenia przewodnika. Wykorzystując wskazówki Konrada każdemu właścicielowi psa, a w szczególności owczarka belgijskiego, będzie łatwiej zrozumieć swojego czworonoga i porozumieć się z nim.


Kolejny raz wiedzą praktyczną podzieliła się z nami inicjatorka większości działań, jakie podejmowane są w obrębie rasy, Marta Nurzyńska. Tym razem dokształcała właścicieli czworonożnych piękności, by jak najlepiej potrafiły pokazać się na wystawie. Dokładne oglądanie zębów, typowe dla wystaw sprawdzanie budowy anatomicznej i prezentowanie ruchu psiaków nie stanowiło problemu po instruktażu Marty. Efekty tej nauki na pewno niedługo będzie można zobaczyć na wystawach.


Siedząc przy ciepłym kominku, zajadając przygotowane przez belgomaniaków słodkości zastanawialiśmy się nad testami psychicznymi obowiązującymi w Polsce, omawialiśmy panującą wśród polskich hodowli owczarków belgijskich, planowaliśmy działania mające na celu dobro rasy i jej przedstawicieli. Czas płynął nieubłaganie szybko, wkrótce musieliśmy się rozstać, na pożegnanie jednak wszyscy zgodnie podjęliśmy decyzję o organizacji kolejnego, trzeciego już zlotu. I na trzecim nie skończy się na pewno!!!

Beata Przymusińska