BELGI.pL

Strona informacyjna o Owczarku Belgijskim w Polsce

Zlot I - Bronków 2004

SPOTKANIE MIŁOŚNIKÓW OWCZARKÓW BELGIJSKICH

Wszystkie drogi prowadzą do Bronkowa....


Dla miłośników muzyki country „wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Właścicieli i miłośników owczarków belgijskich wszystkie drogi prowadziły do Ośrodka „Country – Bronków” koło Dychowa na malowniczej Ziemi Lubuskiej. Tu, w gospodarstwie agroturystycznym Pani Anny Przewłockiej spotkaliśmy się w dniach 23 – 25 stycznia, by omówić aktualną sytuację naszej ukochanej rasy, podzielić się doświadczeniami, a przede wszystkim miło spędzić czas w towarzystwie psów i kochających je ludzi.

Belgomaniacy nie zawiedli. Pomimo zimowej aury i niezbyt sprzyjającej pogody do Bronkowa dotarlo 26 osób, wiekszość w towarzystwie swoich ulubieńców. Rekordzistka Aleksandra Rawska właścicielka hodowli "La Toma" przyjechała aż z Zamościa. Ilości zgromadzonych psów pozazdrościć by mogła niejedna wystawa, z klubową włącznie.

Część merytoryczną zlotu rozpoczął Robert Waś, nasz czołowy zawodnik agility. Zaprezentowane przez niego filmy z Mistrzostw Świata, komentowane w fachowy i dowcipny sposób, były śledzone z ogromnym zainteresowaniem. Prelegent został dosłownie zasypany lawiną pytań dotyczących nie tylko agility. Szczególnie cenne były zalecenia Roberta dotyczące budowania prawidłowego kontaktu psa z właścicielem, co jest niezbędne nie tylko w sporcie, ale i w życiu codziennym.


Dla wielu uczestników spotkania zaskoczeniem był nie tylko poziom startujących psów. Prawdziwym szokiem była widoczna na prezentowanym materiale ogromna popularność agility w krajach Europy Zachodniej. Atmosfera na widowni (wielotysięcznej!) żywo przypominała najwyższej rangi mecze piłkarskie, oczywiście bez chuligańskich wybryków! Reakcje publiczności świadczyły o doskonałej znajomości tej dyscypliny sportu. I, co najpiękniejsze, mimo wielkiego prestiżu zawodów, ogromnych emocji i zaangażowania wszyscy – psy, zawodnicy, kibice – po prostu świetnie się bawili! Czy doczekamy się kiedyś takich imprez w Polsce?

Z nie mniejszym zainteresowaniem spotkał się wykład Marty Nurzyńskiej poświęcony aktualnemu wzorcowi owczarka belgijskiego. Był on poparty świetnie przygotowaną prezentacją komputerową, opatrzony obszernym komentarzem, ilustrowany nie tylko licznymi fotografiami, ale również obecnymi na sali żywymi „modelami”. Marta udowodniła nie tylko, że jest wybitną znawczynią rasy (to akurat miłośnicy belgów wiedzą i doceniają od dawna), ale również to, że wzorzec można zaprezentować w sposób interesujący i przystępny nawet dla początkujących. Wypada tylko życzyć sobie, aby taką znajomością standardu i umiejętnością jego interpretacji wykazywali się wszyscy sędziowie oceniający nasze belgi w ringach wystawowych.

Kolejnym punktem programu był wykład znakomitego, doskonale znającego rasę szkoleniowca, Konrada Szewczyka. Choć był on w zasadzie poświęcony niemal nieznanym w Polsce psim sportom – ringowi i mondioringowi -, nie zabrakło w nim wskazówek dla początkujących. Sporo uwagi zostało poświęcone zasadom wyboru szczenięcia, przygotowania go pod kątem różnych kierunków szkolenia, a nawet ocenie używanego przez nas sprzętu szkoleniowego.

Prezentowane podczas wykładu filmy, nakręcone na rozgrywanych we Francji Mistrzostwach w mondioringu i ringu – zdominowanych, rzecz jasna, przez owczarki belgijskie – zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. I nic dziwnego, poziom startujących psów, ich perfekcyjna i pełna pasji praca po prostu zapierały dech w piersiach! Dopiero oglądając taki materiał można przekonać się, do czego tak naprawdę zdolny jest dobry belg z dobrym przewodnikiem! Trudno oprzeć się wrażeniu, że nasze egzaminy, a nawet zawody IPO wypadają na tym tle dość żałośnie!


Nie zabrakło również zajęć z psami. Kasia Darowska zaprezentowała stosowaną przez siebie metodę oswajania psów z silnymi bodźcami akustycznymi, a Robert Waś – technikę motywowania psa przy użyciu zabawki. Trzeba przyznać, że kilkanaście belgów jednocześnie „fruwających” za piłeczkami to widok, jaki nieczęsto się ogląda i nieprędko zapomina!

Oczywiście w „rozmowach kuluarowych” również dominował temat owczarków belgijskich. Nowicjusze radzili się bardziej doświadczonych, wymieniano uwagi i spostrzeżenia. Padło wiele pytań, poruszano tematy dotyczące zarówno całej populacji belgów, jak i indywidualnych problemów poszczególnych właścicieli. Ożywione dyskusje przeciągały się do późnych godzin nocnych.

Na szczególne podkreślenie zasługuje wspaniała, prawdziwie rodzinna atmosfera zlotu. Choć wielu jego uczestników spotkało się po raz pierwszy, już po kilku minutach wszyscy tworzyli zgrane grono przyjaciół połączonych wspólną pasją. W dobie bezwzględnej walki o medale i tytuły, kiedy nawet w sporcie kynologicznym zapomina się o zasadach fair – play, taka postawa jest rzeczą niezwykle cenną.

Jeśli dodamy do tego piękną, zimową pogodę, okolicę wprost wymarzoną do długich spacerów z psami, wygodne kwatery, przemiłą obsługę i wyśmienitą kuchnię, to trudno się dziwić, że w niedzielne popołudnie z żalem opuszczaliśmy gościnny Bronków. Spotkanie z całą pewnością należy uznać za udane. Miejmy nadzieję, że stanie się ono pierwszym krokiem na drodze do poprawy jakości owczarków belgijskich w Polsce. Ta piękna i obdarzona ogromnym potencjałem rasa, doceniana na całym świecie za swe walory użytkowe, powinna znaleźć w naszym kraju szersze grono wielbicieli zdolnych właściwie wykorzystać jej zalety. Aby tak się stało, niezbędna jest zmiana obrazu tej rasy w świadomości społeczeństwa, ukierunkowanie pracy hodowlanej na doskonalenie zarówno eksterieru, jak i psychiki oraz kształcenie właścicieli i szkoleniowców w zakresie postępowania z tym specyficznym psem. Spotkania takie, jak to w Bronkowie, są ku temu doskonałą okazją.

Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogło się ono odbyć, w szczególności zaś Beacie Przymusińskiej, składamy najserdeczniejsze podziękowania


Marek Nejman
zdjęcia: Kasia Darowska


 Copyright Ⓒ - www.belgi.pl