BELGI.pL

Strona informacyjna o Owczarku Belgijskim w Polsce

Sztuka wystawiania OB

Słowo "sztuka" może wydać się niektórym określeniem zbyt na wyrost, ale Ci którzy otarli się choć trochę o wystawy psów wiedzą że to określenie doskonale charakteryzuje profesjonalną prezentację psa. A jak ważna jest odpowiednia prezentacja psa? Niektórzy uważają, że to 60% sukcesu odniesionego na ringu! Może liczba ta jest troszeczkę przesadzona, szczególnie w warunkach polskich, gdzie zawodowo wystawianiem psów zajmuje się jeszcze niewiele osób, ale na pewno sam sposób pokazania psa ma ogromny udział w ostatecznej ocenie. Dlatego też warto do występów z psem troszkę się przygotować .

Ideałem byłoby aby przygotowania rozpocząć od pierwszych miesięcy życia psa. Naukę można zacząć już w 2-3 miesiącu życia. Wiadomo jednak, że decyzja o tym, że pies będzie wystawiany zapada często dużo później, kiedy nasz pupil ma już rok lub więcej. Jednak nic straconego. Nawet w tym wieku można z dobrymi efektami rozpocząć pracę.

Co powinien wiedzieć(umieć) pies?

1. Powinien umieć zaprezentować się w postawie wystawowej. Mało tego powinien jeszcze pozostać w niej przez kilkadziesiąt sekund a nawet przez kilka minut. Prezentacja w statyce ma na celu ocenę budowy anatomicznej. Jest to bardzo trudny element do uzyskania ponieważ owczarki belgijskie muszą się wystawiać w specyficzny sposób. Postawa ta musi być nacechowana ekspresją, która doskonale oddaje jego charakter. Uszy są wtedy postawione, belg ma żywe i ciekawe spojrzenie a całe ciało wygląda tak jakby każdy mięsień był w nim napięty. Sam wystawca musi stać z tyłu za psem. Smycz może być tylko lekko napięta. Postawę tą można porównać do sytuacji, kiedy pies coś zauważy na spacerze i przystając z zainteresowaniem i napięciem się temu przygląda.


Bardzo trudno samemu osiągnąć ten efekt bez pomocy osoby z poza ringu, która wywoła w psie ciekawość i zainteresowanie. Dlatego tak często psy są wystawiane prze obce osoby. Niewiele ras wystawia się z taką naturalną dla nich ekspresją. Jednak właśnie dlatego, że jest ona naturalna trudno ją tak wywołać na zawołanie. Ale tak jak ze wszystkim i tą czynność można psa nauczyć, a osobniki szczególnie uzdolnione w krótkim czasie orientują się w jakich momentach oceny wymaga się tego od nich. Poprawienie nieprawidłowo np. ustawionych kończyn jest możliwe raczej poprzez ponowne ustawienie psa niż ingerowanie w to osobiście(ustawiając położenie łapy psa rękoma).


Pamiętajmy, że ćwiczenia muszą się rozpocząć od kilkusekundowych chwil w których psa odpowiednio stawiamy. Dopiero po próbach zakończonych sukcesem możemy rozpocząć wydłużanie czasu. Z prezentacją psa w statyce, mamy do czynienia na wystawach, w dwóch momentach. Pierwszy z nich to wtedy gdy sędzia ocenia całą stawkę psów, które są pokazywane w danym momencie na ringu. Odbywa się to najczęściej tuż po wejściu na ring a potem przed przyznaniem miejsc lokatowych. Drugi moment to przedstawienie psa sędziemu do opisu.

2. Czynność, którą musimy się wspólnie z psem opanować to zaprezentowanie uzębienia psa. Sędzia lub asystent poprosi nas o pokazanie zgryzu psa. Wykonujemy to przy zamkniętym pysku unosząc z przodu wargi górną i dolną. Tą czynność powtarzamy następnie po lewej i prawej stronie. Spokojnego psa można poddać temu zabiegowi na stojąco lecz zawsze bezpieczniej i łatwiej wykonać to kiedy pies siedzi. Ćwicząc tą umiejętność także musimy pamiętać aby były to krótkie sesje, bo nasza nadgorliwość może być ukarana urazem psa do "pokazywania" zębów. Trzeba być także przygotowanym i na taką ewentualność, że oceniający będzie sam chciał obejrzeć uzębienie naszego psa.

3. W przypadku samców należy pamiętać o tym, że zawsze będą sprawdzane na obecność dwóch jąder w mosznie. I nasz pies musi być do tego przyzwyczajony.

4. Następnym elementem, który nas pies musi się nauczyć to dotykanie do różnych części ciała przez obce osoby. Sędzia musi posłużyć się dotykiem aby umiejscowić lub ocenić pewne struktury anatomiczne. Najczęściej omacywana jest głowa a wiele psów nie lubi takich "poufałości" jeśli nie służą głaskaniu. Dlatego lepiej przećwiczyć wcześniej i ten element początkowo ze znanymi psu osobami a potem obcymi, aby być przygotowanym i na taką ewentualność. Ważne jest to aby nie pozwalać psu na cofanie się, ale spokojnie przemawiając podpierając się oczywiście smakołykami poddać go temu "strasznemu" zabiegowi przez obcą osobę.

Dla większości belgów jest to najgorszy moment na wystawie. Ich wrodzoną nieufność w stosunku do obcych musimy jakoś powoli przełamać. Zapewniam, że można tego nauczyć ale okupione to jest z niektórymi psami dość długą pracą. Szczególnie jest to trudne dla psów żyjących poza zgiełkiem miasta mało mających kontaktów z innymi ludźmi lub jeśli ten kontakt jest tylko w domu. To zadanie będzie dla naszego psa łatwiejsze jeśli włożyliśmy wcześniej sporo pracy w socjalizację, a i same wystawy są pewnego rodzaju poligonem treningowym w doskonaleniu naszego psa.

5. Ocena psa w ruchu jest po postawie wystawowej najważniejsza. Najczęściej wymagane jest to aby właściciel wraz z psem biegał po okręgu. Pies znajduje się po lewej stronie przewodnika i ma poruszać się lekkim nie wymuszonym kłusem. To jest ideał, który akurat w tej rasie na początku drogi wystawowej jest trudny do osiągnięcia. Najczęściej pies rozpoczyna cały zestaw najwymyślniejszych harcy. Jego skumulowana energia wybucha z dwojoną siłą: skacze, ciągnie za smycz, goni konkurenta znajdującego się przed nim, wpada w galop, szczeka...........Prawie każdy z nas coś z tego zestawu przeżył. Jednak praca i kilka wystaw szybko to zmienia pies zaczyna pojmować co się w danej chwili na ringu od niego będzie wymagać. Dostosowanie szybkości kłusu naszego psa do jego jak najlepszej prezentacji najlepiej trenować z drugą osobą, która jest w stanie powiedzieć nam o naszych ewentualnych błędach.

Wszystkie te elementy wydają się bardzo pracochłonne jednak tak naprawdę wystarczy kilkadziesiąt minut tygodniowo aby po 2 miesiącach widzieć bardzo dużą poprawę. Trzeba jednak pamiętać o jednym aspekcie tych treningów , a mianowicie o miejscu. Możemy niestety doznać niemiłego rozczarowania kiedy nasz pies będzie sprawiał wrażenie, że nic nie pamięta z tych rzeczy, które mu tak świetnie wychodziły w domu czy w znanym mu terenie. Dlatego też najlepszym miejscem są duże skupiska ludzi takie jak: bazarki , targowiska, stacje autobusowe czy kolejowe. Wybierzmy się tam kilka razy a okaże się to swoistą próba generalną przed prawdziwą imprezą, będzie jednak czas na poprawienie ewentualnych niedociągnięć

 

Co powinien wiedzieć wystawca?

1. Wybierając się na pokaz ze swoim psem musimy zabrać: wszystkie dokumenty potwierdzające przyjęcie na wystawę, miskę i wodę, kocyk i smakołyki.

2. Nasz ubiór podczas występu na ringu też ma ogromne znaczenie. Ubranie musi być schludne i w miarę eleganckie, ale jednocześnie na tyle wygodne aby nie krępowało naszych ruchów. Kolor naszego stroju musi się choć odrobinę kontrastować z umaszczeniem psa. Ważne jest także obuwie- wygodne do biegania.

3. Ubiór naszego psa jest także nie bez znaczenia. Psy świetnie prezentują się w ringówkach- specjalnych smyczach wystawowych , które są na tyle cienkie, że są prawie nie zauważalne, przez co lepiej wygląda głowa i szyja psa. W przeciwieństwie do zwykłej obroży w której szyja bardzo optycznie się skraca. Możemy także założyć cienki łańcuszek.

4. Nie trzeba nikomu chyba przypominać o takich truizmie, że pies musi być czysty. Najlepiej go wykąpać przed wystawą, ale musimy mieć to na uwadze, że taka kąpiel bardzo osłabia podszerstek i możemy spodziewać się na samą wystawę wysypu włosa. Jeśli jeździmy trochę częściej niż raz w miesiącu najlepiej tylko bardzo dokładnie wyczesać psa. Tam gdzie uważamy, że sierść jest za długa- szczególnie na łapach i palcach warto trochę przyciąć ten włos. Doskonale sprawdza się u odmian długowłosych spryskanie nawet samą wodą, nie wspominając o specjalnych preparatach, przed wejściem na ring ,ponieważ szata robi się wtedy bardziej puszysta.

5. Właściciel cały czas musi być odpowiedzialny za psa podczas trwania całej imprezy. Nasz pupil jak i inni przedstawiciele jego gatunku na psich pokazach często reagują dosyć dziwnie i nietypowo na nawet zwyczajne sytuacje. Jest to wynik dość specyficznej atmosfery i nagromadzenia na tak małej powierzchni wielu psów i ludzi. Nasza czujność musi być zaostrzona i na ringu jak i poza nim. Dlatego też czasami powinniśmy podczas oceny na ringu oderwać wzrok od naszego psa aby skontrolować gdzie i w jakiej odległości znajdują się konkurenci.

6. Musimy na ringu w miarę możliwości nie okazywać naszego zdenerwowania, które udziela się najczęściej i psu. Powinniśmy zachowywać się kulturalnie wobec wszystkich na ringu nie tylko sędziego-także i innych wystawców.

To jest tylko kilka rad, na pewno każdy indywidualnie czasami musi się zmierzyć z jakimś problemem. Najlepiej wtedy poradzić się kogoś bardziej zaprawionego w bojach wystawowych. Nie trzeba także zrażać się początkowymi nieudanymi występami, ale zbierać cały czas doświadczenia bo tylko wtedy nabieramy wprawy w trudnej sztuce wystawiania.

Marta Nurzyńska
asystent kynologiczny gr. I FCI, lekarz weterynarii, wykładowca przedmiotu "Anatomia i fizjologia zwierząt domowych"


 Copyright Ⓒ - www.belgi.pl