BELGI.pL

Strona informacyjna o Owczarku Belgijskim w Polsce

aktualności

 • 11.03.2018

1. Uaktualnienie danych na stronie.

2. Nowy test pasterski: Natural Herding Aptitude Test (FCI NHAT). zobacz.

 • 18.03.2017

1. Planowany miot Groenendael w hodowli Czarny Opal. zobacz.

2. Dodano na stronie hodowlę Czarny Opal. zobacz.

 • 11.02.2017

Planowany miot tervueren w hodowli z Wiedźmińskiej Stajni. zobacz.

 • 08.02.2017. 

1. Pojawiły się nowe testy DNA na SDCA1 (ataksja).

- Informacja ze strony KCHBO. zobacz

- Informacja ze strony Uniwersytetu w Bernie Instytut Genetyki. zobacz

Informacja o SDCA1 - pobierz PDF

Instrukcja dotycząca wysyłania próbek krwi - pobierz PDF

2. Planowany miot - malinois w hodowli Wild South FCI. zobacz.


 • 07.02.2017

1. Dodano nowe linki do forum niebieskiego i forum żółtego.

2. Dodano nową hodowlę owczarków belgijskich  Cuore Di Cerbero.


 • 06.02.2017

Dodano listę pozorantów i instruktorów w Polsce.


 • 05.02.2017

Uaktualnione terminy imprez kynologicznych w 2017 roku. Stan wg ZKwP na dzień 05.02.2017.

Kontakt

 • e-mail: belgi@belgi.pl
 • e-mail: martan07@tlen.pl

AKTUALIZACJA

11.03.2018

Odmiany i kolory

Bardzo rzadko zdarza się żeby jakaś rasa oferowała przyszłym nabywcom taką różnorodność struktur sierści i kolorów. Bogactwo to może przyprawić o lekki zawrót głowy, szczególnie w momencie zapoznania się z terminologią poszczególnych odmian.

Postaramy się pomóc i przybliżyć całą rodzinę Owczarków Belgijskich.


GROENEDAEL


Odmiana czarna długowłosa

U groenendaeli szczególnie młodych psów często występuja przerudzenia w okolicach uszu. Mahoniowy lub rdzawy odcień u tej odmiany może występować na skutek dwóch czynników: słońca lub karmy (niektóre psy w taki sposób reagują na niektóre gatunki suchych pokarmów).W bardzo dużym stopniu tendencja do przerudzeń jest uwarunkowana genetycznie. U niektórych właścicieli budzi także niepokój szary kolor podszerstka szczególnie widoczny na "portkach". To także ma podłoże genetyczne i trzeba się z tym pogodzićTERVUEREN

Odmiana płowa długowłosa

Tervuereny powinny mieć kolor czerwono-płowy z czarnym nalotem. Jednak niewiele psów zbliża się so tego ideału. Często mamy do czynienia z psami zbyt jasnymi prawie bez nalotu lub odwrotnie z bardzo ciemna narzutka. Ważne jest to aby ciemny nalot był równomiernie rozmieszczony. Szczenięta i młode psy charakteryzują się mniej intensywnym kolorem niż osobniki dorosłe. W zależności od linii z których pies pochodzi, wybarwienie może trwać do 3-4 lat.


Odmiana szara długowłosa

Tervuereny szare to odrębny pod względem genetycznym kolor występujący wśród owczarków belgijskich. Nie jest to więc niewybarwiony pies- jak niektórzy uważają. Kolor ten ma swoich zwolenników i przeciwników. Przeciwnikami są Belgowie bo wzorzec jasno określa, że psy o takim umaszczeniu nie są preferowane . Mniej rygorystycznie podchodzą do tego Francuzi, którzy są zwolennikami tego koloru. Dlatego też we Francji jest i było wiele wybitnych psów o tym umaszczeniu. Do mitów także należy zaliczyć opinię, ze szare tervuereny rodzą się tylko po dwóch groenendaelach.


MALINOIS

 

Odmiana płowa krótkowłosa

Malinois podobnie jak tervuereny są czerwono-płowe z czarnym nalotem. Chociaż to psy krótkowłose jednak na szyi dłuższa sierść tworzy mała kryzę, zaś włos na ogonie przypomina kłos zboża. Malinois przy swoim krótkim włosie posiadają dość obfity podszerstek.


LAEKENOIS


Odmiana płowa szorstkowłosa

U odmiany szorstkowłosej sierść musi być twarda i szorstka. Długość włosa to ok. 6cm. Sierść wokół oczu i na pysku nie może być za długa. Kolor czerwono- płowy z czarnym nalotem intensywniejszym na pysku i ogonie

MASKA

Leakenois, Tervueren i Malinois muszą mieć maskę (czyli pigmentowaną na czarno okolicę kufy i głowy). Jej obecność wyznacza 8 punktów

 • obydwoje uszu
 • wargi górne
 • wargi dolne
 • obydwie powieki

Obecnie najczęściej używa się nazewnictwa francuskiego z uwagi na to że to jest oficjalny język FCI. W krajach bardzo znaczących dla rozwoju rasy mamy do czynienia ze specyficznymi określeniami poszczególnych odmian.

 

Francuski

Flamandzki

Niderlandzki

Groenendael

Groenendaeler

Groenendaler

Tervueren

Tervueren

Tervuren

Malinois

Mechelaar

Mechelaar

Laekenois

Laekens

Laekense